Ту?ан жерді? ??діреті ?дебиеттік о?у 4 -сынып


Тастыбастау шағын жинақталған бастауыш мектебібастауыш сынып мұғаліміДжаксылыкбаева Гульназ Асетовна 1-4 сынып комплектісіПәні: әдебиеттік оқу,ана тіліТақырыбы: 1-сынып: Жуан және жіңішке жұп дауыстылар4-сынып: С.Ақаев “Қанағат қарын тойғызар” Сабақтың мақсаты 4-сыныпМақсатыКүтілетін нәтиже1. Тақырыптың идеясын ашу, қанағатшыл, шыдамды болуға үйрету.2. Өтілген сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру арқылы шығармашылық ойлау қабілетін дамыту.Сабақтың тәрбиелік мақсаты:Кішіпейіл, қарапайым, қанағатшыл болуға үйрету.Адам бойындағы жақсы қасиеттерді үйренуге тәрбиелеу 1-сыныпСабақтың мақсаты: 1) Оқушыларға жуан , жіңішке жұп дауыстылардың ерекшеліктерін өзара салыстыружолымен аңғарту. 2) Өлеңдегі сөздердің мағынасын түсініп, мәнерлеп оқуға баулу. 3) Отанға деген, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру. {5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}сыныбыСабақ типіәдісікөрнекілігі1-сыныпАралас сабақСұрақ-жауап, өзіндік жұмысСуреттер, жұмбақтар, топтама4-сыныпДамытушылық сабақОй шақыру,сұрақ, эссе, көрнекілік стратегияларыСурет, салыстыру кестесі Сабақтың барысы:4-сынып оқушыларына тақтада жұмбақ ілінді. Бейнеткер көпшілікте көрдім халық,Күнінде бір отырмас дамыл алып.Өзінен ауыр жүкті көтереді.Үйінде жатып жейді рахаттанып.(Құмырсқа).Екі басы жұдырықтай,Ортасы қылдырықтай.(Құмырсқа).Тақтаға “Қанағат деген не?” деген сұрақ жазылып талдау жасалынады1-сынып оқушыларына бұл уақытта әр түрлі жемістер таратылып беріліп, өткен тақырыптарды естеріне түсірді.Себетке түрлі жемістерге сұрақтарына жауап беріп,жинады Ой толғанысДәптермен жұмыс:қанағат 1.Жуан дауыстыларды ата2.Жіңішке дауыстыларды ата3.Бірыңғай жуан айтылатын сөздер4.Бірыңғай жіңішке айтылатын сөздер5.Дауысты дыбыстарды ата Мәтінді өз беттерінше оқу, мәтін идеясын түсіну. 54-жаттығу Сөздерді салыстырып оқып,сөз мағынасын өзгертіп тұрған дауысты дыбыстарды талдау.Ал-әл от-өтСан-сән тос-төсА-ә,о-ө,ұ-ү,ы-і-жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Отан өлеңін тізбектей оқып талдап, жұмыс дәптермен жұмыс жүргізеді4-сынып оқушыларына салыстыру кестесі беріледі1.Мысалдың аты,тақырыбыҚанағат қарын тойғызар2.Авторы3.Оқиға орны4.Кейіпкерлер5.1-ші жігіт қандай6.2-ші жігіт қандай6.Мазмұны, идеясы қандай? Тақтада ілінген суреттер бойынша жыл мезгілін тауып, өткен тақырыптар бойынша өлеңдер оқу.Сөздікпен жұмыс:Жұт-ауыр қыс,мал жан шығыныАңкөс-аңшы адамБолдыру-шаршауЕл басына күн туу-елдің қиыншылығы

Қортынды бөлім.Әңгімені кезектесе отырып талдайды, сұрақтар қойылып қортындыланады. “Қанағат туралы ой түсініктерін, мәтін идеясы жайлы пікірлерін ортаға салды.Жаңа тақырып бойынша талдау жұмыстары жүргізіліп үйге тапсырма беріледі. Назарларыңызға рахмет!Сіздерге тек творчествалық табыс пен, оқушыларыңызды шабыттандырардай сабыр тілеймін!