6 сыныпты? математика п?нінен Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер ж?йесін шешу саба? жоспары


Сынып: 6
Күні:
Тақырыбы: «Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу, алмастыру және графиктік тәсілмен шешу»
I.Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың коммуникативті және проблемаларды шешу құзыреттіліктерін қалыптастыру, берілген материалды түсініп оқу және түсініп тындау дағдыларын қалыптастыру
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, бір – біріне сыйластыққа тәрбиелеу.
II. Сабақтың көрнекіліктері: Түрлі түсті маркерлер, интербелсенді тақта, карточкалар
III. Сабақтың әдісі: Диалогтік оқыту, АКТ, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, бағалау,
IV. Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу. Кезекшінің мәліметі.
ә) Топта психологиялық жағдай орнату.(2 мин)
2) Үй тапсырмасын тексеру:
3)ӨЖ карточкалары бойынша теориялық білімдерін тексеру.(2 мин)
4)математикалық диктант (АҚТ- ны қолданып,АctivInspire) (3 мин)
V. Жаңа тақырып:
Тексеру таблосы
№ Оқушының аты-жөні ӨЖ Математикалық диктант ТӨА ПТ Бақылау кезеңі Рефлексия
1 Бекжан С ӨЖ-1 Бірін бірі тксеру ТӨА – 1
Оқытады Калтаева А ПТ-2 Тест 2 Калтаева А ӨЖ-2 ТӨА – 2 оқытады Бекжан С ПТ-1 Тест 3 Мағзұм Қ ӨЖ-3 ТӨА– 3 оқытады Хуатбек Х ПТ-4 Тест 4 Хуатбек Х ӨЖ-4 ТӨА – 1оқытады Мағзұм Қ ПТ-3 Тест А) Тақырыптармен өзара алмасу – 5 мин
Ә) Практикалық тапсырмалар - білімдерін жинақтау мақсатында деңгейлік тапсырмаларды орындау. – 20 мин
Б)Бақылау кезеңі – тест жұмысы (10 мин) интербелсенді тақта Power Paint
VI. Қорытындылау кезеңі – 3 мин
-Рефлексия –
Мен білемін Нені білмеймін Нені білгім келеді
-Үй жұмысын хабарлау
-Өзін - өзі бағалау - рейтинг парағы
ӨЖ-1
1.Координаталық жазықтық дегеніміз не? Координаталар жүйесі бар жазықтық координаталық жазықтық деп аталады
2.Масштаб дегеніміз Картада берілген арақашықтықтың нақты арақашықтыққа сәйкестігін М=Н:К
3.Рационал сандарды салыстыру -кез келген оң рационал сан нөлден үлкен
-кез келген теріс рационал сан нөлден кіші
-Кез келген оң сан теріс саннан үлкен
-екі теріс санның модулі ұлкені модулі кішісінен кіші
ӨЖ-2
1.Пропорция дегеніміз Екі немес бірнеше қатынастардың теңдігі
2.Сызықтық функцияның графигі Түзу сызық
3.Қарама-қарсы сандар дегеніміз Бір-бірінен таңбасымен өзгешеленетін сандар
ӨЖ-3
1.Параллель түзулер дегеніміз Бір жазыөтыөта жататын және қиылыспайтын екі түзуді параллель түзулер деп атайды
2.Дөңгелектің ауданынын формуласы S=nR2
3.Жұп және тақ сандар Жұп сандар 0,2,4,6,8 цифрларымен аяқталатын сандар жұп сандар, ал 1,3,5,7,9 цифрларымен аяқталатын сандар тақ сандар деп аталады
ӨЖ-4
1.Нүктеден түзуге дейінгі қашықтық деп.. Берілген нүктеден түзуге дейін жүргізілген перпиндикуляр
2.Оң және теріс сандар Координаталық түзуде оң жағындағы сандар оң, ал сол жағындағы сандар теріс деп аталады
3.2-ге, 5-ке және 10-ға бөлінгіштік қасиеті 2-ге жұп сандар, 5-ке о және 5 цифрларымен аяқталған сандар, 10-ға 0 цифрымен аяқталған сандар
ТӨА – 1
Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйсін қосу тәсілімен шешу
Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.
1.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

Алгоритм:
1.Бұл теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің құрамындағы 2у және -2у қосындысы 0-ді береді. Демек
х+2у-5=0
+ 3х-2у+17=0
4х+12=0
2. Шыққан теңдеудің түбірін табамыз
4х+12=0
4x=-12
x=-3
3. Шыққан х-тің мәнін, теңдеулердегі х-тің орнына апарып мәнін қойып, у-ті табамыз.
Х+2у-5=0
-3+2у-5=0
2у=8
У=4
Жауабы (-3;4)
II. Берілген теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шеш

ТӨА – 2
Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу
Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.
I.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

Алгоритм:
1.Бірінші теңдеугі х айнымалысын у арқылы өрнектейміз, екінші теңдеудені х-тің орнына қоямыз.

2.екінші теңдеуді шығарамыз
21-15у+8у+21=0
-7y=-42
y=6
3. 6 санын бірінші теңдеудегі у-тің орнына қоямыз
Х=7-5*6=-23
Жауабы (-23;6)
II. Берілген теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш

ТӨА – 3
Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.
1.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

Алгоритм:
1.Әрбір теңдеугі у-ті х арқылы өрнектейміз:

2. Берілген жүйедегі теңдеулердің графиктерін бір координаттар жүйесінде сызымаз, қиылысу нүктесін табамыз.
У=2x y=-2x+4
X 0 1
Y 0 2
X 0 1
Y 4 2


1
3.Берліген графиктердің қиылысуы (1;2)
II. Берілген теңдеулер жүйесін графиктіктік тәсілмен шешу

ТӨА – 4
Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу
Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.
I.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

Алгоритм:
1.Бірінші теңдеугі х айнымалысын у арқылы өрнектейміз, екінші теңдеудені х-тің орнына қоямыз.

2.екінші теңдеуді шығарамыз
21-15у+8у+21=0
-7y=-42
y=6
3. 6 санын бірінші теңдеудегі у-тің орнына қоямыз
Х=7-5*6=-23
Жауабы (-23;6)
II. Берілген теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш

ПТ – 1
I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

II.Теңдеулер жүйесін шеш

III.Егер 2007 жылға қарағанда 2006 жылы республикамызда 392014 кг кем қант, ал осы екі жылда барлығы 392508 т қант өндірілсе, онда әр жылда қанша тонна қант өндірілген?
ПТ – 2
I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

II.Теңдеулер жүйесін шеш

III.Елімізде а жылы картоп егістігінің ауданы көкөніс егістігінің ауданынан b мың га-ға артық, ал көкөніс пен дәнді дақылдар себілген аудан c мың га болды. Егер дәнді дақылдар ауданы картоп егістігінің ауданына d мың га-ға артық болса, онда көкөніс, картоп және дәнді дақылдар егістігінің ауданын табыңдар?Мұндағы a= 2003, b=56,7 c=13982,8 ;d=13705,7
ПТ – 3
I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

II.Егер А (x;y) нүктесі

Теңдеулер жүйесінің шешімі болса, онда 7х+3у өрнегінің мәнін табыңдар
III.2008 жылы Қарағанды облысы мен Қостанай облысы әрбір гектардан 467 ц көкөніс жинаған. Қарағанды облысының әрбір 1га-дан жинаған өнімі Ұостанай облысының 4га-дан жинаған өнімінен 548 ц кем. 2008 жылы әрбір облыс бір гектардан қанша центнерден көкөніс жинаған?
ПТ – 4
I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

II.Теңдеулер жүйесін шеш

III.Елімізде а жылы картоп егістігінің ауданы көкөніс егістігінің ауданынан b мың га-ға артық, ал көкөніс пен дәнді дақылдар себілген аудан c мың га болды. Егер дәнді дақылдар ауданы картоп егістігінің ауданына d мың га-ға артық болса, онда көкөніс, картоп және дәнді дақылдар егістігінің ауданын табыңдар?Мұндағы a= 2003, b=56,7 c=13982,8 ;d=13705,7
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні_____________________________________________
Тақырып________________________________________________________
№ Критерийлер1ұпай алгоритмін дұрыс қолданбаса 2ұпай-алгоритмін дұрыс қолданды,бірақ қате жіберді 3 ұпай-қатесіз Жалпы ұпай
1 ӨЖ карточкасы 2 Математикалық диктант 3 ТӨА 4 ПТ 5 Тест жұмысы «5»- 12-15 ұпай
«4» -11-9 ұпай
«3»- 5-8 ұпай
Стандартты меңгеру мониторингі:
Оқушының аты-жөні Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешу
Бекжан С Калтаева А Мағзұм Қ Хуатбек Х Күні Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктіктәсілімен шешу
100%

20%
10%
0% б/ж өткізу күні