Урок Дауыссыз дыбысты ?айталау


Сабақтың тақырыбы: Дыбыстарды қайталау /қорытынды сабақ/
/дауысты,дауыссыз дыбыстар/
Ресурстар:
Оқулық, интерактивті тақта ,фломастер, стикерлер
Міндеті: Білімділік: Дыбыстар түрлерін терең білу
Дамытушылық:Дауысты,дауыссыз дыбыстардың жасалу жолдарын,
ерекшеліктерін меңгеру
Тәрбиелік: Тіл байлығын арттыру,сауаттылығын дамыту
Мақсаты: Дыбыс түрлерін пысықтау

Тапсырмалар
1-тапсырма.Білу. «Өкілмен кездесу»/Сұрақ-жауап/
2-тапсырма.Талдау
. «Үшбұрыштар ойыны» талдау жасау.
Сергіту сәті 3- тапсырма.
Постермен жұмыс.
4-тапсырма
«Тақырыптық теннис» 5-тапсырма
Қорытындылау
Тест жұмысы
Оқу нәтижесі: Дауысты,дауыссыз дыбыстар түрлерін меңгеру
Кейінгі тапсырма «Дыбыстар» сөзіне сканворд құру
Бағалау Қалыптастырушы бағалау: өзін-өзі бағалау, топтық бағалау, мұғалімнің бағалауы .
Кері байланыс «Білім ағашы»
Сабақтың этаптары:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер» /
1-мин/
Сыныппен байланыс орнату
Топқа бөлу
2мин
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер»1модуль.
2мин.
2мин
1-тапсырма
«Өкілдермен кездесу»
3мин
2-тапсырма
«Үшбұрыш
тар ойыны» талдау жасау
10 мин.
3-тапсырма
Постер
10 мин
Сергіту сәті
2 мин

4-тапсырма
«Тақырып- тық теннис» ойыны
5 мин
Қорытынды
лау
Тест 3мин
Рефлексия
Бағалау
Кейінгі тапсырма 1.Ұйымдастыру бөлімі.
Сыныпты ұйымдастырамын.
Психологиялық дайындық жасаймын.
-Көңіл-күйлерің қалай,балалар?

-Олай болса жай ғана,
Шеңбер жасаң,айнала!
Ал,балалар,бүгінгі сабағымызды ерекше қызықты етіп өткіземіз деп ойлаймыз.Ол үшін алдымен топқа бөлініп алайық./Оқушылар қолына қағаз таратамын./
Оқушыларды
ЖУАН 1-топ,
АШЫҚ 2-топ
ҚАТАҢ 3-топ,
ҮНДІ 4-топ деп бөлемін.
-Не үшін бұлай бөліндік деп ойлайсыңдар?
-Сонда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не?
Бүгінгі сабағымыздың мақсатын анықтау үшін әрі топ басшыларын сайлау үшін әр топқа сұрақтар қоямын.
1топ. Жіңішке дауыстыларды атаңыз
2топ.Қысаң дауыстылар
3топ. У,м,р,л-қайсысына жатады?
4топ. Ұяң дауыссыздар.
Топ басшыларына.Мынау топтық бағалау бетшесі,топ мүшелерін әр тапсырмада бағалайсыздар.ал мына бағалау бетшелері барлығыңызға беріледі.
Бүгін тақырыпты қайталау үшін әр түрлі ойындар ойнаймыз .
1-тапсырма «Өкілдермен кездесу»Ойынның шарты: топты дыбыс түрлеріне қарай бөлу.
Топ Тіл дыбыстары
2 топ.Қазақ әліпбиі
топ.Дауысты дыбыстар
4 топ. Дауыссыз дыбыстар.
Тақырыпты таратып берем.Ойлануға 1 мин. беріледі.Шарты:әр топтан 1 өкіл шақырылады. 3
сұрақ қойылады,жауап алынады.Егер айта алмаса,топ мүшелері толықтырып айтады.

Топтағы 3 баланы біріктіріп,1/спикер,2/интервьюер 3/бақылаушы болып бөлінеді./Алдымен бөлініп аласыздар.
2 мин.тапсырманы орындауға беріледі.
/1сөйлемнен берем,
1спикер-түсіндіруші
2интервьюр-жазушы
3бақылаушы- тыңдаушы.Үшінші оқушы тыңдап болған соң,әр топтан 1 тақтаға шығады,екіншілері оқиды,талдайды,жазады

Дыбыстар мен оның түрлері қиынды етіп беріледі:
І топ қатарларды толтыру,желімдеп жапсыру.
Тапсырманы орындаған соң,келесі топқа береді,
ІІ топ әрқайсысына бір мысал /сөз/ жазу
ІІІ топ бір сөзіне фонетикалық талдау жасау.
ІУ топ тексереді,смайликтің суретін салады.күлген не ашулы. бағалайды ./
Сергіту сәтін жасайды.
Ойын шарты:Екі топтан 1 ойыншыдан шығады,үшінші топ мүшесі-судья.Тақырып бойынша жауап береді,судья қадағалайды.
Слайдта тест беріледі.
Міне,бүгінгі сабақта біз дыбыстарды өттік.
Сіздерге сабақ қызықты болды ма?Мына стикерлерге бүгінгі сабақ туралы ой-пікірлеріңді жаза қойыңдар.
Топ басшылары мен оқушылардың бағалау бетшелерін жинау,бағалау.
«Дыбыстар» сөзіне сканворд құрастыру.
Оқушылар амандасады.
-Жақсы.
Оқушылар шеңбер жасайды.
Топқа бөлінеді.
-Себебі,дыбыс түрлерін қайталадық.
-Дауысты,дауыссыз дыбыстарды қайталаймыз.
Топтан бір оқушы топ басшы боп сайланады.
Дауысты,дауыссыз дыбыстар түрлерін пысықтау


Әр топтен 1 өкіл шығады. Сұрақтарға жауап береді.
Бақылаушылар тапсырманы орындайды.
Топ болып орындайды.
Оқушылар сергиді.
Топ мүшелері келісіп,бірі шығады.
Оқушылар жеке орындайды. Орынап болған соң жұптар тексеріп,бірін-бірі бағалайды.
Оқушылар жауап береді.