Урок на тему ?аза? ханды?ыны? ?алыптасуы мен ны?аюы


Сабақ жоспары
Оқытушы: Абдрахметова А. К.
Пән: Қазақстан тарихы
Мамандық,топ:
Тақырыбы: Қазақ хандығының қалыптасуы мен нығаюы
Күні:
Сабақ түрі, өткізу үлгісі: аралас сабақ
Құндылығы: қиянат жасамау
Қасиеттері: адамгершілік, үйлесімді қарым-қатынас, қызмет.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Қазақ хандығы құрылуының алғышарттарымен,қазақ жұртының Өзбек ұлысынана бөлініп шығуымен, қазақ хандығының құрылуы мен нығаюы туралы мәліметтермен танысып, білім –білік дағдылары қалыптасады
Дамытушылығы: Оқушының өз бетінше қорытынды жасауға, ізденіске дағдыландыру, ойлау қабілеттілігін дамыту.
Тәрбиелілігі: Адамгершілікке, өз отанын, елін сүюге тәрбиелеу.
Әдістері: сұрақ-жауап, баяндау
Сабақ жабдығы: АКТ (презентациялық слайд)
Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, философия, тарих
Әдебиет:Негізгі
Тұрлығұл Т.Т Қазақстан тарихы. 11 сынып А. «Мектеп», 2015
Жолдасбаев С. Қазақстан тарихы. 10 сынып А. «Мектеп»,2105
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
№ Сабақ кезеңдері Кезең мазмұны Уақыты
1 Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, студенттердің сабаққа қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру, сабақ өткізу жоспары
І. Ұйымдастыру кезеңі. Тыныштық сәті:
Студенттерді түгендеп, зейінің сабаққа аудару.
Бүгінгі біздің сабағымыз тақырыбы Қазақ хандығының қалыптасуы мен нығаюы 5 мин
2 Білімдерін тексеру (астын сызу)
Жалпы сұрау, нұсқа бойынша сұрау, тестілеу, тақта алдында сұрау, жағдайлық есептер, графикалық диктант, сөздік диктант, іскерлік ойын
«Шеңбер әдісі бойынша өткен тақырыпты қайталау. Шарты: сыртқы шеңбердегі оқушылар ішкі шеңбердегі оқушыларға сұрақтар қояды. Содан кейін ішкі шеңбердегілер сыртқа тұрып, ойын жалғасады. 15 мин
3 Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі
(астын сызу)
Түсіндірілетін сұрақтар тізімі Ауызша, конспект арқылы, қосымша баяндама арқылы, аудио-дәріс, бейнедәріс, қойылған сұрақтар бойынша тақырыпты өздігінен игеру, рефератифтік
Тақырыппен таныстыру.
«Пазл» әдісін қолдана отырып, екі топқа бөлу. Қима қағаздарды құрастыра отырып, жасырылған кіріспе сұрақтарды оқып, сол сұрақтарға жауап береді. «Ой қозғау» әдісін қолдана отырып жаңа тақырыппен оқушылар өздері танысады. Оқушыларға сабақтың табыс критерийлерін құрғызу. 1-ші топ қазақ хандығы құрылуының алғышарттарымен, қазақ жұртының Өзбек ұлысынана бөлініп шығуымен танысып, тақырыпты постер түрінде қорғайды.
2-ші топ қазақ хандығының құрылуы мен нығаюы туралы мәліметтермен танысып,тақтада постерде қорғайды. Әр топ бір-бірлеріне сұрақтар қойып, соңында постерде «тақырып толық ашылды ма?» деген сұрақтарға жауап бере отырып, бір-бірін бағалайды. 30 мин
4 Студенттердің өздік жұмысы Рефераттар жазу, ғылыми мақалаларды конспектілеу, жазбаша шығармашылық жұмыстарды орындау. 15 мин
5 Тақырыпты бекіту Жалпы сұрау, тестілеу, үлестірмелі жазбаша тапсырмалар, графикалық диктант, дағды мен біліктілікті іс жүзінде көрсету
«Мен кіммін?» ойыны. Мұнда Керей мен Жәнібек хандардың суретін басынап жапсырып алады,оқушылар кім екендігін табады. 10 мин
6 Сабақ қорытындысы Рефлексия. Түсінік бере отырып, бағалау 5 мин
7 Үй тапсырмасы 66-68 бет оку . "Бірлік бар жерде - тірлік бар" деген эссе жазу 2 мин

Оқытушының қолы ______________