Конспект уроку з математики: Задачі на три дії 3 клас

Математика
3 клас
Розділ. Табличне множення і ділення

Автор:
Богдан Оксана Олексіївна
вчитель початкових класів
КЗШ № 78

Тема. Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення. Розв’язування рівнянь. Задачі на 3 дії. Периметр прямокутника. Геометричні фігури.

Мета. Удосконалювати навички швидких обчислень, закріплювати знання правил порядку дій, вміння розв’язувати задачі на 3 дії. Вправляти у засвоєнні напам’ять вивчених випадків табличного множення і ділення. Закріплювати вміння учнів знаходити периметр прямокутника, будувати і розпізнавати геометричні фігури. Вчити дітей узагальнювати результат своєї дії, бути ініціативними, вчити аргументовано відстоювати свою точку зору. Розширювати і поглиблювати уявлення учнів про доходи, витрати і бюджет. Вчити працювати в групах, співпрацювати та керувати людьми, дотримуючись «чесної гри». Формувати економічне мислення. Розвивати логічне мислення, кмітливість, уяву, увагу. Виховувати повагу до людей праці, дружні стосунки, колективізм, бажання допомогти іншим, заохочувати до співробітництва.

Обладнання, наочність: підручники «Математика 3 клас» (авт. М.Богданович), комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна дошка, картки для гри «Чарівна четвірка», рукавички з рівняннями для кожного учня, умсики, зображення будинків.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань; ділова економічна гра.

Хід навчального заняття
Організаційний момент
Привітаємо ввічливо наших гостей.
Доброго ранку! Всіх вас вітаємо!
Доброго ранку! Щастя бажаємо!
Повідомлення завдань навчального заняття
– В нашій країні успішно розвивається підприємницька діяльність. Щоб стати успішним підприємцем потрібно бути розумним, ощадливим, працьовитим, економним, наполегливим. Всього цього треба вчитись змалку, тому я пропоную вам погратися в ділову економічну гру. Ви будете в ролі підприємців – людей, які заснували власну справу з метою отримання прибутку.
Дохід – це грошові надходження, які отримують люди.
Прибуток – це різниця між доходами і затратами.
– Але щоб отримати прибуток, спочатку обов’язково потрібно вкласти в якусь справу гроші. Наприклад, закупити знаряддя праці, якими будуть працювати люди, матеріал, з якого будуть виготовлятися якісь речі і т. д. Ще підприємець повинен платити різні податки. Це все і є затратами.
– Кожен з вас за допомогою своїх знань буде поповнювати свій бюджет (суму всіх прибутків), але може і втрачати його, якщо буде неуважним і припускатиметься помилок. В кінці уроку ми визначимо найкращих підприємців. У кожного на парті є каса, в якій є гроші – умсики (Додаток 5). За правильні відповіді ви будете брати з каси умсики, за неправильні – повертати їх. Кожен з вас одночасно буде і касиром, видаватиме гроші своєму другові, який сидить з вами за партою, або перевірятиме, чи правильно він віддав гроші у касу за неправильну відповідь.
– Підприємці завжди пов’язані з банком. Тому я буду в ролі головного банку. У мене будуть 3 помічники – головні економісти (на кожному ряду вибирається 1 учень). У них ви зможете 10 зароблених умсиків обміняти на право власності на нерухомість, тобто будинок (Додаток 6). Це може бути житловий будинок чи якесь приміщення для магазина, чи фабрики, чи іншого підприємства. Щоб мати будинок, потрібно дуже багато працювати кожному.
– Банкір також виплачує премії за активну роботу на уроці, збирає штрафи за неправильні відповіді.
– Домовимось з вами дотримуватись чесної гри, протягом якої ми будемо розв’язувати вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення, рівняння, задачі на 3 дії, знаходити периметр прямокутника, пригадаємо геометричні фігури.
(Додаток 1, слайд 1)

Усний рахунок
– Підприємці повинні бути кмітливими. Тому перевіримо, чи зможете ви стати підприємцями за допомогою розв’язання логічних завдань. (Додаток 1, слайди 2, 3, 4, 5)
1. Якщо (Відповіді: 49, 64, 36) 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

2. Якщо
= 16, то = ?



= ? = ? (Відповіді: 12, 14, 10)


3. Якщо


= 50, то = ? = ?



(Відповіді: 18, 32)


4. Якщо
= 64, то =? =?


(Відповіді: 100, 36)

Каліграфічна хвилинка
Урок продовжим без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
(Додаток 1, слайд 6)
– Підприємець перераховує свої витрати в такі числа кожного місяця
3, 6, 9, .
Знайдіть закономірність і продовжте рядок до кінця.
– А дохід він перераховує в такі числа кожного місяця:
1, 2, 4, 5, .
Перевірка.
Робота з тестами ( комп’ютерний тест «Звіт підприємця»)
– Кожен підприємець раз в місяць здає звіт про свої прибутки. Ви також здасте звіт за допомогою тестів на комп’ютері. (Учні по черзі розв’язують тест протягом усього уроку і отримують оцінки). (Додаток 2)
Закріплення матеріалу
1. Виконання завдання на картках. Робота в парах.
– Вам надійшли рахунки, які потрібно перевірити.
(Додаток 1, слайд 7)
І варіант перевіряє перший стовпчик, ІІ – другий стовпчик. Виправляють помилки. Потім вони радяться між собою і подають сигнал.
8 · 5 + 8 · 3 = 64
(36 - 4) : 8 = 3
32 – 24 + 64 : 8 = 8
24 : 8 · 8 = 24
8 · 5 – 8 · 4 = 8
8 · 9 – 42 = 72
64 – 24 : 8 = 61
56 : 8 + 64 : 8 = 1
Перевірка
2. Гра «Чарівна четвірка».
– Вам необхідно зробити розрахунки.
– Дуже часто одній людині буває не під силу відкрити підприємство. Люди об’єднуються в групи, кожен учасник вкладає певну суму грошей. І якщо всі разом успішно працюють, допомагаючи один одному, то отримують хороші доходи всі учасники.
– У кожного є картка із завданням. (Додаток 3) Спочатку кожен самостійно розв’язує своє завдання, тоді учні, які сидять поруч за однією партою обмінюються зошитами і роблять взаємоперевірку. Далі учні двох сусідніх парт об’єднуються і обмінюються результатами. Якщо у когось є труднощі, допоможіть їм.язавши всі приклади, ви зможете прочитати прислів’я, які є девізом для всіх людей, а особливо для підприємців.
16 : 8 + 3 · 5 = М
19 + 35 : 7 = У
0 + 36 : 6 = Д
13 + 8 · 1 = Р
8 · 5 – (61 – 32) = И
24 : 8 + (100 – 86) = М

16 + 16 : 8 = Н
56 : 8 + (62 – 57) = І
66 – 4 · 10 = Х
16 + 56 : 8 = Т
8 · 10 – 61 = О

25 – 49 : 7 = Н
79 – 8 · 9 = Е

72 : 8 – 6 = В
9 · 1 + (81 – 69) = Р
3 · 4 + 49 : 7 = О
8 · 3 – 18 = Д
24 : 8 + 8 = И
21 – 2 · 9 = В
2 · 6 + 10 = С
12 : 3 + 29 = Я

7 – 30 : 5 = А

(25 + 29) – 6 · 6 = Н
(81 – 38) – 6 · 7 = А
(23 + 28) – 6 · 8 = В
4 · 4 + 6 · 2 = Ч
6 · 6 – 25 = И
6 – 18 : 6 = В
(91 – 39) – 6 · 5 = С
45 : 5 + 6 · 4 = Я Перевірка.

3. Розв’язання задачі №362, с. 55
– Розумні, культурні і багаті підприємці досить часто займаються благодійністю, тобто допомагають дітям, які не мають батьків, хворим, стареньким. Ви, підприємці, також люди щедрі, купили для дитячого садка іграшки.
Аналіз задачі, запис розв’язання складанням виразу.
Зміна запитання задачі. Розв’язування складених задач.

4. Задача 361, ст. 53
– А потім ще привезли для малят борошно і картоплю.
Аналіз задачі.
– Один підприємець, щоб допомогти вам, склав такий вираз розв’язання цієї задачі: ( Додаток 1, слайд 8)
2 кг·8+ 3 кг·5. Чи правильно він склав вираз? Виправте помилки. Доведіть, що він помилився.
Фізкультхвилинка
Розв’язування рівнянь
Групова робота
– Підприємці, починаючи свою діяльність ще багато чого не знають, зустрічаються з багатьма труднощами. Їм потрібно багато читати, вчитись, радитись із спеціалістами, щоб успішно розв’язувати завдання, які стоять перед ними. Ви зараз також знайдете вихід із ситуації, якщо знайдете розв’язки рівнянь. У кожного з вас є рукавичка (Додаток 4) , на якій написане рівняння. Розв’язавши його, ви повинні знайти іншого підприємця з цією самою проблемою, тобто з такою самою рукавичкою але на іншу руку, тобто свою пару, свого компаньйона в бізнесі, порадитись з ним щодо вирішення цієї проблеми і подати «сигнал».
Х·8 = 72; 56 : Х = 7; Х : 6 = 6; 4·Х = 28.
IX. Відновлення цифр
– Вам надійшли зашифровані розрахунки. Знайдіть числа, позначені літерами А і В, пам’ятаючи, що однакові цифри зашифровані однаковими літерами.
(Додаток 1, слайд 9)
А·В =А (6·1=6)
АС+А=СВВ (91+9=100)
АА+В=ВСС (99+1=100)
АА+АВ=ССС (55+56=111)
А=А·А (1=1·1)
В=В:В (1=1:1)
С = С – С (0=0-0)
– Вставте числа з дужок так, щоб виконувались рівності.
(Додаток 1, слайд 10)
1) ___ + ___ – ___ = 1 (7, 5, 3)
2) ___ · ____ + ___ = 22 (5, 7, 3)
3) ___ · ___ – ___ = 32 (5, 3, 7)
4) ___ :___ + ___ = 6 (18, 3, 6)
5) ( ___ +___ ) · ___ = 20 (4, 2, 3)
6) ( ___ + ___ ) – ( ___ + ___ ) = 3 (7, 2, 3, 1)
7) ( __ – ___ ) – ( ___ + ___ ) = 1 (12, 4, 2, 5)
8) ( ___ – ___ ) · ( ___ – ___ ) = 48 (8, 1, 9, 2)
9) ( ___ – ___ ) : ( ___ – ___ ) = 3 (10, 5, 1, 2)
10)( ___ + ___ ) : ( ___ – ___ ) = 4 (9, 7,3, 5)

Робота з геометричним матеріалом

– Наші підприємці успішно працювали, заробили грошей і змогли побудувати свій будинок.
(Додаток 1, слайд 11)

– Цей будинок прямокутної форми. Довжина будинку 9м, ширина – 8 м. Знайдіть периметр будинку (усно).
– Будинок потрібно поділити на кімнати.
– Двома прямими лініями поділіть цей будинок на :
а) чотири трикутники; (Додаток 1, слайд 12)

б) два трикутники і два прямокутники; (Додаток 1, слайд 13)

в) три трикутники і чотирикутник; ( Додаток 1, слайд 14)

г) чотири чотирикутники ( Додаток 1, слайд 15).

XI. Купівля запитань
– Підприємці дуже ризиковані люди. Вони вкладають гроші в бізнес, і отримують прибуток, але можуть і втратити свої кошти. Я пропоную Вам «купити» запитання. Коштуватиме воно 1 умсик. Всі бажаючі повинні заплатити 1 умсик. Якщо ви правильно розв’яжете його, то отримаєте 3 умсики. Якщо ні, то залишетесь без цього 1 умсика. Якщо підприємці, які не купували це запитання, знають правильну відповідь, вони зможуть отримати тільки 1 умсик. (Додаток 1, слайд 16)
1. У підприємця було менше 20 помічників. Коли він спробував розділити їх на 2, 3, 4 бригади, то щоразу залишався 1 чоловік. Скільки помічників було в підприємця? (13)

2. Якщо всі робітники стануть парами, 1 – зайвий. Стали по 3, потім по 4, але кожного разу був один зайвий. І лише коли їх вишикували по 5, то зайвих не залишилось. Скільки помічників у підприємця? (25)

Троє хлопчиків грали в шахи. Кожний зіграв по 2 партії. Скільки всього було зіграно партій? (3)

XII. Підсумок
Підрахунок зароблених грошей (умсиків) (Додаток 5), будинків (Додаток 6). у кожного учня.
Визначення найуспішніших підприємців. (Додаток 1, слайд 17)

Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду багато в нас кроків,
І цікавих, і важких уроків.
Завдання покличуть вас у майбутнє,
Найскладніше завдання – життя.
Намагайтесь вправно все вивчати,
Пам’ятайте: учня скарб – знання.
Домашнє завдання
–Скласти задачу про підприємців.




Література

1. Гісь Ольга. Планета Міркувань: Навч.-метод. посіб. з розвитку мислення для 3 кл. загальноосвітн. навч. закл. - К. : Національний підручник, 2007.- 176 с., іл..









13PAGE 15


13PAGE 14115



5

7

8

6

= 25, то

Якщо

7

8

6

5

5

4

3

3

5

4