Конспект уроку з української мови Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.


УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ТЕМА: Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.
МЕТА: Поглибити знання учнів про прикметник, ознайомити з його істотними ознаками (питання, значення) і його роллю в реченні.
Розвивати уміння аналізувати, узагальнювати закономірності мовних явищ.
Виховувати любов до природи, до рідного краю.
ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
1.Хвилинка каліграфії.
--Прочитайте слова: ічово, иткурф( овочі, фрукти).
-- згадайте, як правильно з’єднати букви в цих словах. Запишіть їх.
-- А які овочі ростуть у вас на городі?
-- Які фрукти ростуть в саду?
2. Актуалізація знань.
-- Сьогодні ми продовжимо вивчати тему, яку вивчали в 1 класі. А яку? Відгадайте загадку.
Яка? Який? – на ці питання я відповідаю.
Колір, смак і розмір я вам називаю.
З іменником – братиком дружу завжди.
Хто я? Швиденько мене назви. ( Прикметник).
-- На які питання відповідає прикметник?
-- Що означає прикметник?
Ознаки прикметника за:
Кольором;
Смаком;
Розміром;
Формою.
-- З якою частиною мови завжди вживається прикметник? ( З іменником).
-- Назвіть приклади прикметників, які вказують на ознаку предмета за кольором ( жовтий, зелений). За смаком (солодкий, гіркий). За розміром ( великий, низький).
-- Що ж таке прикметник?
3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.
4. Вивчення нового матеріалу.
1) Інсценізація пісні « Ходить гарбуз по городу»
-- Знайти прикметники з іменниками.
2) Робота над піснею. Запис в зошиті.
Диня ( яка?) жовта.
Гарбуз ( який) Перистий.
Біб ( який?) старий.
Родичі ( які?) гарбузові.
-- А може краще чиї?
( Запис на дошці: Чий? Чия? Чиє? Чиї?)
-- Яку ознаку визначають слова «жовта», « перистий»? ( Колір).
-- А слово « старий»? ( Вік).
-- А слово «гарбузові»? ( Відношення).
-- Діти, коли зібралась вся гарбузова родина, який настрій був у членів родини? ( Веселий).
-- Запишіть словосполучення.
Родина ( яка?)
-- Яку ознаку визначає слово «веселий»? ( Настрій).
Висновок.
-- Що виражає прикметник?
-- На які питання відповідає?
-- Ознаку за чим виражає прикметник?
5.Робота з таблицею.
Прикметник виражає такі ознаки:
вік, відношення;
якість людей,
настрій,
час, вагу.
6.Осмислення знань.
-- Зараз ми потренеруємось у точному визначенні ознак предмета і доборі прикметників для їх вираження.
а) Індивідуальна робота.
1-й учень – огірок
2-й учень—кавун3-й – слива
4-й—руки.
( Описати предмети).
б) Перевірка індивідуальної роботи.
Висновок.
-- Словами якої частини мови ми описували предмети? ( Прикметниками).
-- На які питання відповідають прикметники?
7. Закріплення вивченого.
1) Зіставлення тексту.
-- Я прочитаю вам два тексти,а ви скажіть, який вам більше сподобався?
1. У вересні наш клас їздив на екскурсію. Недалеко від станції ми побачили сад. Яблука приваблювали погляд; груші наповнювали повітря ароматом; сливи рясніли на вітах.
2. У вересні наш клас їздив на екскурсію. Недалеко від станції ми побачили сад. Це було справжнє диво! Рум’яні, червоні,жовті яблука приваблювали погляд; духмяні груші наповнювали повітря солодким ароматом; соковиті сливи рясніли на гнучких вітах.
-- Який текст вам більше сподобався? Чому?
-- Для чого ж нам потрібні прикметники? ( Для опису предметів, збагачення словникового запасу).
2) Текст для поширення.
-- Діти, прочитайте вірш. ( Прикметники закриті).
Це частина мови.
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля ласкава, люба, рідна;
А сонце щире, золоте;
А небо лагідне, погідне;

Життя прекрасне, дороге;
А очі в мами добрі, ніжні;
А голос чистий і дзвінкий;
А руки теплі і надійні;
А погляд сонячний, ясний.
-- Що треба зробити, щоб вірш став красивішим?
-- Як змінюється текст, коли ми вживаємо прикметники?
8. Підсумок уроку.
-- Що таке прикметник?
-- На які питання відповідає?
-- Знайдіть у кожному стовпчику прикметник:
вода літо вечір
Водний літечко вечоріє
Водянистий літній вечірній
Водичка по-літньому вечорниці
9.Домашнє завдання.
-- Я прочитаю вам загадки, а ви намалюєте дома відгадки:
Стою стрункий, високий,
В зелених шатах я.
І золотом убрана
Голівонька моя.
На городі молода
Пишні коси розпліта.
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки.
Я кругленька, червоненька
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають.
( Сонях, кукурудза, редиска).