Конспект уроку з української мови Префікси і прийменники


ТЕМА: Префікси і прийменникиМЕТА: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину основи слова; вчити
розрізняти співзвучні префікси і прийменники на слух і на письмі, правильно їх писати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до тварин.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань1. Перевірка домашнього завдання
— Назвіть префікси у словах безмежний, безшумний, безлісий. Поясніть
значення слів. Прочитайте складені речення. Назвіть слова із цим префіксом.
2. Каліграфічна хвилинкаР р Рр Ра ир бр ршПапір парасолька подруга
Робить, як мокре горить.— Як ви розумієте цей вислів? Складіть з ним речення.
3. Словникова робота
Гра «Збери склади»
[ха] [че] [рем] [ця] [кри] [ни] [бі] [спа] [си] [рек] [ди] [тор]
(Черемха, криниця, спасибі, директор)
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти префікси і прийменники, а також правильно їх писати.
IV. Сприймання й усвідомлення новогоматеріалу1. Аналіз словосполучень (вправа 204, с. 93–94)
— Спишіть словосполучення на с. 94. Підкресліть прийменники, які
зв’язують між собою слова. Як пишуться прийменники зі словами?
— Серед поданих знайдіть словосполучення, яке відповідає поданій схемі.
— За допомогою питань усно встановіть зв’язок і в інших сполученнях
слів.
2. Утворення слів та словосполучень (вправа 216, с. 94)
— Від слова пишу утворіть нові слова за допомогою префіксів.
— Пов’яжіть утворені слова зі словом зошит за допомогою різних прийменників. Запишіть утворені словосполучення.
— З утвореними словосполученнями усно складіть два-три речення.
Запам’ятайте!
Не плутайте префікси та прийменники! Префікс — це
частина слова, а прийменник — окреме слово. Прийменники пишуться окремо
від інших слів: з мила, до класу, у сквері, на вулиці.
Зверніть увагу: з мила — прийменник з, змила — префікс з-. Їх потрібно
розрізняти, щоб правильно написати.
3. Порівняння префіксів і прийменників Префікс1. Частина слова.
2. Пишемо разом.
3. Служить для утворення нових слів.
4. Не можна вставити слово між префіксом і коренем.
Прийменник1. Окреме слово.
2. Пишемо окремо.
3. Служить для зв’язку слів у реченні.
4. Можна вставити слово між прийменником і словом.
ФізкультхвилинкаV. Узагальнення й систематизація отриманих знань1. Робота над текстом (вправа 217, с. 94–95)
— Прочитайте текст, вставляючи замість крапок потрібні за змістом прийменники чи префікси.
— Письмово встановіть зв’язок між членами останнього речення.
— Прочитайте тлумачення слова тріскачка.
2. Творче списування (вправа 218, с. 96)
— Утворіть словосполучення, вставляючи замість крапок прийменники.
— Спишіть словосполучення, позначте префікси і підкресліть прийменники. Що можна сказати про них?
Словникова робота
Аеродром— ділянка, підготовлена й обладнана для зльоту, посадки, розміщення і технічного обслуговування літаків; летовище.
3. Колективна робота
— Розкрийте дужки.
(На)малюю (на)папері.
(До)бігти (до)дерева.
(В)ходити (в)річку.
(Під)копати (під)кущем.
4. Самостійна робота
1 варіантМиколка (за)йшов (за)товаришем.
Хлопці (від)штовхнулися (від)берега.
2 варіантЧовен (на)скочив (на)мілину.
Рибаки вже далеко (від)пливли (від)берега.
VI. Підсумок уроку
— Що сподобалося на уроці?
— Що здалося складним?
— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Пригадайте, що називається префіксом?
— Як пишеться префікс зі словами?
— Як пишуться прийменники?
— Як перевірити, що це прийменник, а не префікс?