Конспект урока Апостроф (5 класс)


Харцизька спеціалізована школа «Інтелект» І-ІІІ ступенів № 25 Харцизької міської ради Донецької області Правила вживання апострофа
Розробка відкритого уроку української мови для 5 класуУчитель Єдинак Світлана ІванівнаТема. Правила вживання апострофа.
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початко¬вих класах та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; роз¬вивати навички самостійної та групової роботи; вихову¬вати товариські взаємини, інтерес до мовних явиш; зао¬хочувати до співробітництва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку умінь та на¬вичок з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: картки з завданнями, загадки про апостроф, підручники, схеми.
ХІД УРОКУ
I.Привітання.
II.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Вступне слово вчителя.
-Дорогі діти. Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо над темою «Вимова та написання слів з апострофом». Тема ця для вас не нова, але нам доведеться познайомитися ще з кількома правилами, крім тих, які відомі вам з початкових класів. На кінець навчального заняття ви повинні знати правила вживання апострофа, вміти правильно вимовляти і писати слова з апострофом, вільно користуватися ними у мовленні. Чого ж від уроку чекаєте ви?-Сподіваюся, всі ви отримаєте величезне задоволення від уроку, вкотре переконаєтеся, що ви багато знаєте і вмієте. Тож бажаю всім гарного настрою і успіхів. А почнемо ми з перевірки домашнього завдання.
III.Перевірка домашнього завдання.
Вправа 260 - переклад, вправа 261 (розповідь).
IV.Актуалізація опорних знань учнів. Опрацювання теоретичного матеріалу.

Загадка
Я такий же, як знак розділовий,
Я відомий усій дітворі.
Та в словах української мовиЯ пишусь не внизу, а вгорі.
- Назвіть слова, в яких пишеться апостроф
А тепер давайте розглянемо таблицю.
Апостроф
вимова, тверда, роздільна1.Після Б, П, В, М, Ф перед Я, Ю, Є, І
п'ять, б'ється, бездощів'я, м'ясо, м'ята, сім'я, міжбрів'я
2.Після Р твердого
кар'єр, бар'єр, пір'я, подвір'я, ганчір'я, підгір'я, матір'ю, між¬гір'я, сузір'я3.Після префіксів та першої частини складних слів, які закінчуються на приголоснийМіж`ярусний, трьох'ярусний, перед`ювілейний, об`ява, роз'яснення, під'їзд, пів'яблука, пів'їдальні, пів'ящика, дит'ясла
4.Після К перед Я
Лук'ян, Лук'янова, Лук'яненка, Лук'янівкаАпостроф не пишеться1. Після Р м’якого
ряска, рядно, рябий, звірячий, буря, буряк, бурячиння, гарячий2. Після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї (якщо перед складом немає Р, голосного)
Тьмяний торфяний Червяк Верфю Морквяний медвяниийV. Адаптація теорії.
У схемах, які знаходяться у Вас на партах Вам потрібно з'єднати стрілками правила з відповідними прикладами.(учні виконують завдання)
А тепер, після того, як Ви опрацювали схеми, Вам потрібно дати відповіді на питання:
Для чого потрібен апостроф?
Що спільного і відмінного між м'яким знаком і апострофом?
VI. Опрацювання нового матеріалу.
1.Мовна розминка.
Скоромовка: У Лук'яна в'язка м'яти.
У Дем'яна дев'ять в'язок.
2.Робота з підручником.
Вправа 264. Прочитайте прислів'я та приказки, правильно вимовляючи слова з апострофом, випишіть ці слова.
3.Письмо по пам'яті. (Прослухати вірш, запам'ятати, а потім записати якнайбільше слів з апострофом.)
У п`ятницю, у надвечір`я,
Як туманцем потягло,
Сонце плавно у мижгир`яСпочивати попливло.
На подвір'ячку, під в'язом,
Вся зібралася сім'я: Відпочить, побути разом
Та послухать солов'я.
Вечоріє. На подвір'їВся сім'я рядком сидить...
Перше випливло сузір'я:
Бавить, манить і мигтить.
4. Вправа на правильну вимову. (Порівняти вимову і звучання слів:В'яз - свято, сузір'я - зоря, бур'ян - буря, міжгір'я - порядок )Фізкультхвилинка
5. Робота біля дошки. (Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм і навпаки.)
(бйуть'), (р'із'б'ар), (подв'ірйа), (п'івйаблука), (в'ідйізд),
(моркв'аний); зав'язь, обов'язок, буряк, свято.
6.«Лінгвістичний аукціон»
Робота в групах. (Назвати якомога більше слів з апострофом.)
7.Творча робота.
Вправа 269. (Від поданих іменників утворіть прикметники. Поясніть уживання або невживання апострофа.)VII. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
1.Завдання з ключем. Записати слова у дві колонки:
1) слова з апострофом;
2) без апострофа.
Риб...ячий, інтерв...ю, мавп...ячий, огр...ядний, він...єтка, ател...є, дерев...яний, над...яр...я, арф...яр.
Підкреслити перші букви в словах кожного стовпчика.
Ключ. З перших букв колонок утвориться Рідна мова.
2. Кросворд "Слова з апострофом".(На дошці)
1.Група близьких родичів, що проживають разом.(Сім'я)
2.Елемент вбрання священика.(Ряса)
3.Частина голови.(Тім'я)
4.Запашна лікарська рослина. (М'ята)
5.Що не можна вживати у піст? (М'ясо)
6.Частина стопи. (П'ятка)
VIII. Підсумок уроку.
-Коли ставиться апостроф? Наведіть приклади.
-Які звуки позначають букви, що стоять перед апострофом?
-Прослухайте уривок з вірша і постарайтесь якомога більше корисного з нього запам'ятати.
Запам`ятай:
Я, Ю, Є, Ї- завжди супутники мої.
Атож! У кожному слівці зі мною поруч букви ці.
Лише вони за мною йдуть:
Сім'я, пір'їна, в'ється, п'ють.
Б, П, В, М, Ф - губніЦі букви завжди при мені.
Я після них люблю стояти:
Б'є, п'ять, в'язати, верф'ю, м'ята.
Й до Р прихильність маю я:
Подвір'я, пір'ячко, бур'ян.
Звичайно, потрібно їх роздільно вимовляти,
Інакше не потрібно там Апострофу стояти.

Опитування. Закінчити речення.
"На уроці я навчив(ла)ся..." або "Знати правила вжи¬вання апострофа мені потрібно для того, щоб..."(На дошці)
-Який вид роботи найбільше сподобався?
-Що найбільше здивувало?
-Чи справдилось те, чого ви очікували від уроку?
IX.Оцінювання.
Картки самооцінки.
X.Домашнє завдання.(на дошци)
1.§31, вправа 271.
або2. Знайти і записати у зошит 5 прислів'їв зі словами з апострофом.