Конспект урока урока по казахскому языку для 7 класса Жатты?у ж?мыстары мен т?рбие байланысы


Қатира Кенжетаева, . . Атбасар қаласындағы №5 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмыстары мен тәрбие байланысы.
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды ұжымдық түрде білім алуға баулу, түрлі жаттығу жұмыстар арқылы білімдерін толықтыру. 2.Оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру,өз ойын еркін жеткізе білуге үйрету,жазу,сөйлеу,есте сақтау қабілеттерін дамыту. 3.Үлкенді сыйлауға, кішіге үлгі болуға тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: әңгіме – пікірлесу сабағы.
Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, әңгімелесу,мәселелік сұрақтар, іздену, жаттығу.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, үлестірмелі қағаздар,қосымша мәліметтер, мәтін.
Қолданылған стратегиялар: ассоцияция – топтастыру, топпен жұмыс, міселелік жағдайдан өту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа әзірлеу.
Сабақтың мақсатын хабарлау.
Б) Тіл дамыту сәті: (аудирование) * Баланың ұяты – әкеге,
қыздың ұяты шешеге.
* Ата алдына қызмет, ана алдында құрмет.
* Ағадан ақыл, ініден ізет.
Балалар , қалай ойлайсыңдар, бүгін не туралы сөйлейміз?Бұл мақал-мәтелдердің тақырыбы қандай?
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
2.1. «Сәйкестігін табыңыз» ойыны


Иіс май көйлек Су
рет салу жүзік Ән айту Кі
тап Гүл шоғы сыйлау ақша Әдепсізді
лік
Сыйлық Қайтып беру Досыңа Туған күні Анаңа Ұстазы
ңа Орын
сыз сыйлық Зергер
лік бұйым
2.2 Бір-бірін тексеру. Тақтамен жұмыс.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Ой шақыру: 1.Өзімшіл адам тәрбиелі бола ма? Иә. Жоқ.
2.Сіз үлкендерді сыйлайсыз ба? Иә. Жоқ.
3. Үлкендерге орын бересіз бе? Иә. Жоқ.
4. Бала – ата-ананың айнасы ма? Иә. Жоқ.
ІV. Жаңа сөздермен жұмыс. Оқыңыз, есте сақтаңыз.
Өзімшіл – эгоист,
өзін-өзі ұстау –уметь себя вести (держаться)
жік-жігімен –по порядку,
жасына, жолына байланысты – связано с возростом, положением в семье
айқын белгіленген - точно(ясно) определено
бой жете бастаған қыз - девушка, подросток
ортақ - общий
ерсі, әдепсіз - невоспитанный.
V.Мәтінмен жұмыс. Оқыңыз, түсініңіз.
5.1. Топтық жұмыс. (үш топ өздеріне мәтін алады)
1- топ: Жас балалардың үлкендер алдында өзін-өзі ұстауы.
- Балалар үлкендердің сөзіне араласа ма?
- Олар қай кезде ғана сөйлейді?
- Үлкендер кімдерді ұнатпайды?
- Бұл қандай ереже?
5.2.Грамматикалық тапсырма: Құрмалас сөйлемдерді теріп жаз.
2- топ: Жас балалардың үлкендер алдында отыруы.
Тапсырма: Түсінгенін практикалық жолмен көрсету.
5.2. Грамматикалық тапсырма: Септік жалғауларды ажырат.
3-топ: Жүрудің де өзі өлшемі,өзіндік ережесі бар.
Өзінен үлкен адамдардың алдынан өтуге бола ма?
Қандай іс ерсі болады?
5.2. Грамматикалық тапсырма: Тұйық етістіктерді белгіле. Талда.
VI. Бекіту: Өз пікіріңізді айтыңыз.
Сізге қазақ халық дәстүрі ұнады ма?
Сізге не ұнады? Айтыңыз. - Не ұнамады? Айтыңыз.
Сізге не бірінші керек?
А)Тәрбие. Б)Үй. В) Байлық.
-Балалар, мәтінді басқаша қалай атауға болады?
VII. Қорытынды: Мақалға мән беріңіздер:
*Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келеді.
* Өмір –үлкен мектеп.
* Ұяда не көрсең, өскенде соны ілесің.
- Қай мақал мәтінге сәйкес?
- Тәрбие туралы тағы қандай мақал-мәтел білесіңдер?
VIII. Рефлексия: ӘДЕП.
+ (сауап) - (әдепсізділік)
(Тақтаға сәйкес сөздерді ілу)
ІХ. Бағалау. Оқушыларға тілек үлестіру:
Әр халыққа ортақ дістүр.
Үлкендерді ата, әже, әпке, аға, әке, көке, тәте деп атаңдар!
Үлкендерді сыйлаңдар, сәлем беріңдер, алдынан өтпеңдер, ренжітпеңдер, тілалғыш, қолғанат болыңдар.
Кішілерге қамқоршы, ақылшы болыңдар.
Х. Үй жұмысы: Әдеп туралы шағын әңгіме жазу,
Абайдың жетінші сөзі