Конспект уроку Узагальнення і систематизація вивченого про дієприкметник. Мовознавчий турнір (7 клас)

7 КЛАС
ТЕМА УРОКУ: УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ДІЄПРИКМЕТНИК. МОВОЗНАВЧИЙ ТУРНІР.
Мета уроку: повторити, узагальнити і систематизувати вивчене про дієприкметник; удосконалювати вміння правильно вживати дієприкметники у власному мовленні; визначати граматичні ознаки і синтаксичну роль дієприкметника; удосконалювати правописні навички; формувати вміння знаходити дієприкметники в реченні, правильно інтонувати та ставити розділові знаки в реченнях з дієприкметниковими зворотами; розвивати усне та писемне мовлення; виховувати культуру спілкування, любов до рідного слова.
Тип уроку: ділова гра.
Методи і прийоми: слово вчителя, евристична бесіда, фронтальне опитування, спеціальний інструктаж учителя, метод спостереження і аналізу мовних явищ, метод вправ, метод використання наочних посібників і технічних засобів навчання, розбір мовних явищ, прийом порівняння, прийом групування і узагальнення, прийом заміни, метод проблемного навчання.
Обладнання: підручник, комп’ютер, мультимедійний проектор, картки з завданнями.



Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності школярів.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань з теми «Дієприкметник».
1. Вступне слово вчителя.
- Ми з вами вивчили матеріал з теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова». Ви переконалися, що без знань з цієї теми неможливо обійтися в усному та писемному мовленні, бо воно буде значно біднішим, прозаїчнішим, примітивнішим. Тому сьогодні ви повторите вивчене, спробуєте систематизувати свої знання. А узагальнення знань з теми «Дієприкметник» проведемо у формі ділової гри, яку назвемо «Мовознавчий турнір». Слово «турнір» означає «змагання між окремими учасниками або командами». А оскільки цей турнір мовознавчий, то змагатися ви будете в знаннях й уміннях з мови, зокрема з теми «Дієприкметник». (Клас поділено на три команди. Конкурсні завдання учні виконують в робочих зошитах).
2. Конкурсні завдання.
1) «Бліцконтроль». Найбільшу кількість балів отримує той, хто дасть більше правильних відповідей, зможе навести приклади.
- Що називається дієприкметником?
- Назвіть морфологічні ознаки дієслова, властиві дієприкметнику.
- У чому схожість і відмінність між прикметником і дієприкметником?
- На які групи поділяються дієприкметники за видом?
- Як творяться активні і пасивні дієприкметники?
- Чи є різниця у відмінюванні дієприкметників активного і пасивного стану?
- Скільки -Н- пишеться у пасивних та активних дієприкметниках?
- Що таке дієприкметниковий зворот? Які особливості його вживання в усному та писемному мовленні?
- Як пишеться НЕ з дієприкметниками?
- Які морфологічні ознаки втрачає дієприкметник, переходячи в прикметник?
2) Конкурс творців слова.
Завдання: утворити активні і пасивні дієприкметники від поданих слів.
Квітувати, бачити, почервоніти, виконати, нести, палати, напоїти, в’янути, зів’янути, панувати, подобріти, чорніти.
3) Конкурс «Плету, плету ланцюжок».
Перша команда починає складати речення з дієприкметниковим зворотом, інші продовжують.
Слова для конкурсу: позолочений, просіяний, тертий.
4) Конкурс «Пограємо у слова».
Завдання: встановити, у якому рядку всі слова – дієприкметники.
А) Обсаджений, притихлий, полонений, тихий.
Б) Підбілений, червоний, прив’язаний, пекучий.
В) Порослий, сидячий, занесений, пробитий.
5) Конкурс «Ритор».
Завдання: протягом двох-трьох хвилин представити повідомлення на тему «Розділові знаки в реченнях з дієприкметниковим зворотом».
6) Конкурс «Виправ помилку».
Завдання: у поданих реченнях виправити помилки у відокремленні дієприкметникового звороту.
1. Роздягнуті дерева, також мерзлякувато щулились.
2. З-під гори порослої виноградною лозою дзюрчав струмок.
3. На скошених травах жовтіла прошита срібним павутинням, стерня.
4. Голубе небо вкрите рідкими хмарками, щедро лило ясне світле на лани.
7) «Криниця народної мудрості».
Завдання: відгадати загадки, виписати дієприкметники.
1. На рогожці розіслані горошки, а в середині півбублика.
2. Повна ложка жита п’ятачком накрита.
3. Що можна бачити із заплющеними очима.
4. Сто один брат – всі в один ряд зав’язані стоять.
5. Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках.
ДОВІДКА: МІСЯЦЬ І ЗОРІ, КАПУСТА, СОН, ПАРКАН, МАК.
8) «Знаю, як »
Завдання: розкрити дужки, обґрунтувати правопис НЕ з дієприкметниками.
На Чаїному острові літо й зиму живе на привіллі безліч дикої птиці, ніким (не) стріляної, (не) полоханої. У зелених заплавах річки ховаються ситі, (не) полохані крижні.
(Учні здають зошити).
ІV. Домашнє завдання.
V. Підсумок уроку. Оцінювання знань, умінь і навичок учнів.
Рефлексія:
Який твій найбільший успіх на уроці?
Чому і як ти його досяг?
У чому відчував труднощі?
Як їх подолав?
Які зміни відбулись в твоїх знаннях?
Якими новими видами і способами діяльності оволодів?

15