Урок Складносурядні речення.Тренувальні вправи.

Тема: Складносурядні речення. Тренувальні вправи.

Мета: Поглибити знання учнів про складносурядні речення, вживання розділових знаків при них, а також про смислові зв`язки між простими реченнями в складносурядних, повторити правопис подвоєних приголосних, правопис складних прикметників, однорідні члени речення, звертання;
вдосконалювати вміння учнів знаходити в тексті складносурядні речення, складати й використовувати їх у мовленні;
виховувати в учнів самостійність мислення, кмітливість, любов і повагу до рідної мови, природи, інтерес до живопису.
Тип уроку: закріплення набутих знань.
Обладнання: підручник, картки, зошити, картина І.Левітана «Золота осінь», музика Вівальді «Осінь».

Українська мова – серця мого подих
Ти небесна ласка, ясна височінь
Ти для мене, слово, як ковток повітря
Ти – моє майбутнє, й синя височінь
В.Самійленко

Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мова!
Д.Білоус


Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів
1.Організаційний момент.
2.Слово учителя.

Доброго ранку, дорогі діти. Я дуже рада зустрічі з вами. Ранок тільки починається. У народі кажуть: «З яким настроєм день почнеш, з таким і завершиш.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов`язково
День тобі веселим буде.
А тепер пропоную Вам самоналаштуватися на роботу на уроці.
Покладіть руки на парту, заплющте очі і промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.

3.Запис епіграфу.

4.Бесіда:
Яка основна думка епіграфу?
Знайдіть у тексті звертання.
Що називається звертанням?
Знайдіть у тексті однорідні члени речення, дайте їм визначення.

II. Оголошення теми та мети уроку.
Тренувальні вправи
Робота біля дошки.

Виписати окремо складносурядні речення.

1.Сонце хилилось уже на захід і кривавим блиском обливало сніжні полонини (І.Франко). 2. Чи то настане нічка темна,чи то веселий день шумить (Л.Глібов). 3. Я нічого не міг зробити, весь час нездужав (М.Коцюбинскький). 4. Чайка летить, і кигиче вона за бурею (Б.Олійник). 5. Я дивився на тиху чарівну річку, на берег, на сурового кормчого діда (О.Довженко).

Словниковий диктант.
Мавпячий, кістлявий, пестливий. Україна, український, Батьківщина, Вітчизна, радісний, пів озера, пів-Європи, світло-зелений, жовтогарячий, пів'ями, ллється, б’є, п’ють, підвіконня, обличчя. (взаємоперевірка).

Фронтальне опитування

1. Яке речення називають складним?.
2. Які є способи зв’язку простих речень у складносурядному?
3. Яке речення називається складносурядним? Наведіть приклади
4. Які сполучники вживаються для з'єднання простих (сурядних) речень у складному? Наведіть приклади.

.Презентація з теми: «Складносурядне речення». (Питання, відповідь).

Лінгвоестафета (синтаксичний розбір речення, робота в групах)
Культура мовлення людей характеризує рівень духовності, моральності суспільства, і словесний бруд свідчить про тривожні симптоми духовного нездоров`я народу.
І група- характеристика всього речення за метою висловлювання, будовою, вид складного речення, кількість простих речень.
ІІ група – розбір І речення
ІІІ група – розбір ІІ речення
ІV група – схема речення.

усне повідомлення з теми: «Складносурядне речення».

Хвилинка мудрості
а) Завдання: закінчити прислів`я:
Мова – це дзеркало душі(людини).
Мова - правдивий свідок (історії).
Мова – доля нашого(народу).
Мова – втілення(думки).
Слово до слова – зложиться (мова).
Мова – найдорожчий (скарб).
Гостре словечко коле(сердечко).
Удар забувається, а слово (пам`ятається).
б) Гра «Авторство»

Історія –вчителька життя. (Цицерон)
Кожен є ковалем своєї долі. (Клавдій)
В людині все має бути прекрасним. (А.Чехов)
Краса врятує світ. (Ф.Достоєвський).
Нове життя нового прагне слова. (М.Рильський)
Світ ловив мене, та не впіймав. (Г.Сковорода)
У всякого своя доля і свій шлях широкий. (Т.Шевченко)
Я мислю, отже, існую. (Декарт)

III. Самостійна робота учнів

Творча лабораторія «Пишемо твір за десять хвилин».

За картиною І.Левітана «Золота осінь» скласти і написати твір-мініатюр
·у в художньому стилі, використовуючи виражальні можливості складносурядних речень.
Розповідь про І. Левітана.

І.Левітан – відомий російський художник, який так ясно, таким чудовим голосом проспівав свою пісню про природу.
Дивлячись на його картини, відчуваєш справжню закоханість Левітана в природу.
Життя його було дуже важким. Жив бідно, в дитячі роки залишився сиротою. Але, не зважаючи на тяжкі умови існування, ніколи не випускав з рук пензель.
Навчався в училищі живопису, а також у Саврасова, Поленова.
Левітан був талановитим художником. Він мав, як кажуть, «відчуття живопису», що давало йому можливість передавати найтонший, найніжніший стан природи.
Його художня скрипка проспівала нам про незабутню красу природи.
Написав такі картини: «Перша зелень», «На Волзі», «Вечір», «Вечерній дзвін», «Весна. Останній сніг» та багато інших.

Міні – галерея “Живопис І.Левітана” (Демонстрація репродукцій картин І.Левітана з використанням ноутбука).

Написання творів (звучить музика А.Вівальді «Осінь»).

Зачитування творів учнів. (Окремо зачитати складносурядні речення).

Бесіда з учнями:
Чи сподобалась вам музика, яка звучала?
Що вам відомо про творчість італійського композитора Антоніо Вівальді?
Музика яких композиторів звучала на наших минулих уроках? (П.І.Чайковський, І.С.Бах).

Розповідь учнів про А.Вівальді.

(Антоніо Вівальді (1678-1741р.р.) – італійський композитор, скрипаль-віртуоз. Створив жанр сольного інструментального концерту. Відомий його музичний твір «Пори року» («Времена года»), який він створив у 1725 році. Це один з ранніх зразків програмної музики композитора. Створив 40 опер, ораторій, кантат.)

IV. Додаткова інформація на уроці.

1.Обмін інформацією. «Що мені відомо про українську мову?»

Українська мова- мова-велетень, бо кількість її носіїв становить близько 50 млн осіб; майже 38 млн українців мешкають в Україні, понад 7 млн – у східній діаспорі (на території Росії, Казахстану, Білорусії, Прибалтики, Молдови) і понад 4 млн наших співвітчизників нараховує західна діаспора ( у Польщі, Румунії, Словаччині, Бразилії, Аргентині, Австралії).
Про милозвучність української мови свідчить такий факт. У 1928 році в Парижі відбувся конкурс мов, що мав на меті визначити, яка мова наймелодійніша і наймилозвучніша усвіті. Українська мова посіла 3 місце після французьської та італійської.
Розвиток писемності в Київській Русі пов`язується з іменами двох болгарських місіонерів братів Кирила (ім`я «в миру» Костянтин) і Мефодія. Вони склали азбуку для слов`ян і переклали грецькі книги слов`янською мовою.
Сучасний український алфавіт – це видозмінена кирилиця. Вона лягла в основу болгарського, давньоруського та сербського письма.
Слова абетка, азбука, алфавіт – синоніми і позначають сукупність літер, прийнятих у писемності будь – якої мови та розміщених у певному порядку.
При підведенні підсумків уроку учні заповнюють картку самооцінки (12 бальна система оцінювання).

V. Підсумки уроку.

Рефлексивно-оцінювальний етап

Дати визначення складносурядному реченню.
Чи однакові смислові зв’язки між простими реченнями в складносурядному?
Які можуть бути смислові зв’язки у складносурядному реченні.
Що найбільше зацікавило на уроці?

Самооцінювання, оцінювання роботи учнів учителем.










Картка самооцінки
















VI. Домашнє завдання.

Опрацювати теоретичний матеріал §15.
Скласти твір-мініатюру на тему «О рідне слово, хто без тебе, я».

Критерії Результат (бали)

Я повторив раніше вивчений матеріал.
Я плідно працював у групі, виконував завдання.
Можу скласти узагальнюючу розповідь із
наведення прикладів.
Результативність на уроці.
Настрій, мої очікування.