Адам генетикасы. Адамны? т??ым?уалайтын аурулары. 10кл.


Ашық сабақАдам генетикасы. Адамның тұқымқуалайтын аурулары, олардың алдын алу жолдары.Биология пәнінің мұғалімі Бекжанова Э.У.Қобда көпсалалы колледжі Сабақтың мақсатыБілімділігі: оқушыларды Сабақтың мақсаты: БМ: 1.Студенттерге білім тереңдету мақсатында адам ағзасындағы хромосомалардың атқаратын қызметін және маңызын білу. 2. Хромосомалар арқылы тұқым қуалайтын аурулар мен ауытқуларды толық ажырата білу. 3. Генетикада адамның тұқым қуалаушылығын зерттеуге мүмкіндік беретін әдістерді білу. ДМ: 1. Әр түрлі білім көздерін қолдана білу (мәтін, сурет, жинақтамалар,слайд). 2. Ойларын салыстыруға,анализдеуге, жалпылауға және қорытындылауға үйрету. 3. Ұлы, дарынды адамдардың шежірелік карталарын құруға үйрету. ТМ: 1. Топпен жұмыс кезінде студенттердің жаңа көзқарастарын дамыту. 2. Студенттер арасында ұйымшылдықты және сыйласымдықты ояту. 3. Өз ата – тектерін құрметтеуге және шежірелік карталарды дұрыс құра білуге тәрбиелеу Сабақ барысы1.Ұйымдастыру бөлімі2.Үй тапсырмасын сұрауТоптық жарыс3. Негізгі бөлімЖаңа сабақты меңгерту4. Сабақты бекіту5.Қорытынды6.Бағалау7.Үйге тапсырма ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. Топты 2 топқа бөліп жарыс түрінде үй тапсырмасын сұрау.Сайыс сұрақтары мынадай бөлімдерге топтастырылған:Ұлы есімдерБелгілер сырыҰғымдарГен құрылымыМен генетикпін «Ұлы есімдер»1-топ. Ген, генотип, фенотип терминдерін енгізген кім? Иогансен2-топ. Тұқымқуалаудың хромосомалық теориясын ашқан ғалым. Морган
1-топ. ДНК-негізгі тұқымқуалау заты екенін анықтаған ғалым. Эрви2-топ. «Генетика» терминін енгізген ғалым. Бэтсон
«Белгілер сыры»1-топ. ♂ белгісі аталық2-топ. ♀ белгісі аналық
1-топ. Р белгісі Формалар2-топ. Г белгісі гаметалар 
«Ұғымдар»1-топ. ТұқымқуалаушылықҰрпақтар белгілі дәрежеде өзінің ата -анасына ұқсас болып тууы2-топ. ӨзгергіштікСыртқы орта факторларының әсерінен үнемі өзгеріп отыратын процесс
1-топ. Моногибридті бір жұп белгілерінде айырмашылығы бар ата-аналық формалар будандастырылуы2-топ. Дигибридті екі жұп белгісі бойынша будандастырылуы


«Ген құрылымы»1-топ. Комплементарлық Екі немесе бірнеше аллельді доминантты гендердің бірін-бірі толықтырып, жаңа белгіні жарыққа шығаруын айтамыз.2-топ. Эпистаз Бір ген екінші генді басып, оның белгісін жойып жібереді.
1-топ. Полимерия Бір белгінің дамуын қуаттайтын бірнеше аллельді емес гендердің бірігіп қызмет атқару құбылысын айтамыз.2-топ. Көпаллельділік Бірнеше геннің қайталануы
ІІІ.Негізгі бөлімЖыныс генетикасы. Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалайтын аурулары, олардың алдын алу. ГенеалогиялықЦитогенетикалық Адам генетикасын зерттеу әдістеріЕгіздерді салыстыруПопуляциялықБиохимиялық Онтогенетикалық





Генеологиялық әдісГенеологиялық әдісАбайАқылбайҚұнанбайҚұдайбердіШәкәрімМағауияДарындылық қасиеттің берілу белгісі Цитогенетикалық әдісХромосома 23 жұп22 жұп аутосом 1 жұп жыныс хромосмасы______________________Қалыпты кариотип Популяциялық әдісГендер Біркелкі таралған гендер Нақтылы географиялық аймақтарда кездесетін гендер Егіздік әдісЕгіздер БЕ ЕЕ(монозиготалар) (дизиготалар)


style.rotationppt_wppt_y
style.rotationppt_wppt_y Қорытындылау Бағалау Үй тапсырмасы. §45-§47“Медициналық генетика және кейбір тұқым қуалайтын аурулардың алдын алу мен емдеу” тақырыбында мәнжазба дайындау. Назарларыңызға рахмет!