Мендель аш?ан белгілерді? т??ым?уалаушылы?ы


Қысқа мерзімді жоспар
БЕКІТЕМІН ПӘНІ Биология КЛАСЫ 9
МЕРЗІМІ
ТАҚЫРЫП Мендель ашқан белгілердің тұқым қуалау заңдылықтары. Моногибридтік будандастыру.
МАҚСАТЫ Генетика ғылымының қысқаша даму тарихына тоқталу. Мендель заңдарына жете тоқталу.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді;
Ақпараттық білімдері сараланады;
Экологиялық білімідері жетіледі;
КЕЗЕҢДЕРІ РЕСУРСТАР САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ БАҒАЛАУ
Ұйымдастыру кезеңі
(2 минут) Биология оқулығы
Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. Сергіту сәті ретінде сыныпқа «Ормандағы жануарлар» биінің қимылдарын қайталау ұсынылады. Қызығушылық
ты ояту
(3 минут) «Биология және салауаттылық» журналы

Оқытушы мәтіннен 4-5 басты сөздерді таңдайды және тақтаға жазады.
«а» нұсқасы: Жұптарға миға шабуыл әдісімен осы терминдерге жалпы түсініктеме беруге және олар келесі мәтінде қалай қатысатынын болжауға 5 минут беріледі.
«б» нұсқасы: Оқушыларға топта немесе жеке түрде берілген басты терминдерді қолданып баяндаманың өз нұсқасын құру және жазу ұсынылады.
Фактілерді
баяндайды
Жекеленген оқушыларға
көмек Стикер арқылы бағалау
Мағынаны тану
(15 минут)
(5 минут) Биология оқулығы
Интернет желісі материалдары
1 саты: Оқушыларға берілген тақырып бойынша ойлану және не біледі және не ойлайтынын жазу ұсынылады;
2 саты: Ақпаратпен алмасу.
Тиімді пайдалануға ұсыныстар:
1. 1-сатыда 5-7 минуттық қатаң лимит;
2. Талдауда ойлар сыналмайды, бірақ қайшылықтар жазып алынады;
3. Айтылған ұсыныстардың жедел жазылуы. Дарынды және талантты балалар анықталады
Мадақтау Үш шапалақ,
Рефлексия
(10 минут) «Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту
Қабілетті оқушы мен деңгейі төмен оқушыны анықтау 2-жұлдыз,
1-тілек.
Қорытындылау
Үйге тапсырма: Г.М.Мендель туралы мәлімет жинақтау.