Урок английского языка в 7 классе на тему Кругосветное путешествие по УМК Enjoy English — 7 Биболетова М.З, Трубанева Н.Н.


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение Трубчевская СОШ № 1
Открытый урок английского языка в 7 классе на тему
"КРУГОСВЕТНОЕ ПУТЕШЕСВИЕ"


Учитель первой категории
Сузикова Нина ННиколаевна

Трубчевск
2016
Тема урока "КРУГОСВЕТНОЕ ПУТЕШЕСТВИЕ"
("Round-the-World Tour")
Цель урока: - повторить во всех видах речевой деятельности ранее изученные и освоить новые лексические единицы по теме «Путешествие вокруг мира»;
- совершенствовать навыки изучающего чтения, аудирования и устной речи по теме.
Задачи урока:
- расширение кругозора, пополнение знаний об англо-говорящем мире, приобщение к культуре и традициям стран изучаемого языка;
- развитие навыков и умений во всех видах речевой деятельности, совершенствование навыков изучающего чтения; тренировка в употребления лексических единиц по теме; совершенствование различных форм устно-речевого общения (монологическая, диалогическая и полилогическая речь);
- воспитание толерантности по отношению к иным языкам и культуре, привитие интереса к странам изучаемого языка

Оснащение урока: учебник, (УМК Биболетова М.З., Трубанева Н. Н. «Enjoy English-7»), презентация, раздаточный материал (карточки с заданиями №1 и №2, карточки-бэйджики с названиями стран), аудиозаписи, виды и флаги англо-говорящих стран, карта мира, проектор, ноутбук

Ход урока
I. Оргмомент
Warming up activity
T: Good morning, children! Are you ready? How are you?
Is anybody absent today? What's wrong with...? etc.
(Подготовить психологически учащихся к общению на уроке.
Включение детей в деятельность на личностно-значимом уровне.)
II. Введение в сюжет урока
(Обеспечить мотивацию и подготовку учащихся к активной познавательной деятельности и актуализировать опорные знания по изучаемой теме)
A). Определение темы урока (развитие догадки: с помощью взаимодействия учеников и учителя выйти на проблемный вопрос и формулирование темы и цели урока; динамичное включение учащихся в иноязычную атмосферу урока, пробуждение их интереса к теме урока.)
Постановка учебной задачи путем актуализации уже имеющихся у учеников знания по данной теме.
T:1. What date is today? - It is the ___ of December.
2. So, my friends, Christmas comes. Look at the blackboard, please, you see Santa Claus, don't you?
3. Does he like to travel? - (Yes, Santa Claus likes to travel around the world.)
4. Do you like to travel? Have you ever gone abroad? - (Yes, I like to travel very much. I have gone to.../ Unfortunately, I have never gone abroad.)
5. Would you like to travel around the world? - (Sure /of course /naturally)
T: Look at the blackboard and on the screen, please, and try to guess what the topic of our lesson is. (Отвечая на наводящие вопросы, учащиеся формулируют тему занятия (Round-the-world tour). P: Countries and continents / English-speaking countries / Round-the-World Tour (открывается тема на слайде)
T: The topic of our lesson is "Round-the-World Tour"
As for me, I dream about round-the world tour. I am sure that everybody wants to visit Great Britain or any other country. You have a chance to do it. Look at the screen. Imagine you have received this fax:
Dear boys and girls!
You have a wonderful chance to win a four-week round-the-world tour. You can see the route of the tour in our letter. If you are interested in it you should describe the countries which you can visit and say how you can travel from country to country, what kind of transport you can use for it.
Please, tell us your stories.
Good luck!
Timothy Gumbrell
В). Определение целей и задач урока ( уч-ся осмысливают и принимают учебную цель и задачи урока)
T: Do you want to win the prize? What should we learn and what should we revise to do it?
P: I think we should
- revise the words
- make up dialogues
- act dialogues
- tell about different countries
- learn more information about English speaking countries
- do exercises
T: So, friends, we have identified the tasks of the lesson. The aim of our lesson is to learn more information about English speaking countries. I hope you will work hard to do your best. Don't forget to put masks in your Success Card.
I’ll divide you in groups of 3 or 4 and give you envelopes with the tasks.
Take an envelope. There is the map with the route and cards with the tasks.
III. Повторение изученной лексики
1) Фонетическая зарядка
T: Let's start with the phonetic drill (упр. 4, стр.35)
2) Актуализация изученной лексики
(Повторить названия стран и столиц в игровой форме.)
T: Let's play a game "Countries and Capitals".
(Учитель по-русски называет страну, ученик, у которого карточка с названием данной страны, встает и называет ее по-английски, затем встает ученик, у которого карточка с названием столицы этой страны и называет ее).
3) Групповая работа.
(Повторить слова, обозначающие виды транспорта.)
Т: In your envelopes you can see the card № 1with the names of different transport. Match English words with their meanings.
Card №1
1 a train a велосипед
2 a helicopter b машина
3 underground c микроавтобус
4 a plane d дирижабль
5 a hot-air balloon e мотоцикл
6 an airship f космический корабль
7 a spaceship g двухэтажный автобус
8 a van h корабль
9 a motorcycle i самолет
10 a double-decker bus j метро
11 a ship k поезд
12 a boat l воздушный шар
13 a car m вертолет
14 a bicycle n лодка
Key: 1k,2m,3j,4i,5l,6d,7f,8c,9e,10g,11h,12n,13b,14a
T: Now change your card with the card of the other group and check the answers. (Далее организована взаимопроверка и оценивание задания учащимися).
4). T: Look at the map, please. What countries are we going to visit?
P: We are going to visit the UK, Canada, the USA, then Australia and New Zealand. After that we will come back to the UK.
T: Now you should say how we can get from country to country according to our route.
Ps: 1. I think we’ll go from Great Britain to Canada by plane or by ship. So we will fly or sail.
2. I think we’ll go from Canada to the USA by car, by train or by plane. So we will drive a car, or go by train or fly.
3.I think we’ll go from the USA to Australia by ship or by plane. So we will sail or fly.
4.I think we’ll go from Australia to New Zealand by plane or by ship. So we will fly or sail.
5. I think we’ll go from New Zealand to Great Britain by plane. So we will fly.
IV. Чтение.
Организация групповой работы (работа с текстом упр. 40, стр.31)
(совершенствование навыков изучающего чтения, с последующим пересказом текста по заданному плану)
1). Т: Now, friends, you will work in groups. I want you to choose the country and find the text about this country in ex. 31, page 40.
Which country do you want to represent?
(Группы выбирают страну, которую будут представлять)
2). Тренировочное задание с новыми ЛЕ.
(ознакомить с новыми ЛЕ, подготовить уч-ся к чтению текстов)
T: Guess the meaning of the following word combinations and make true sentences with them
СARD №2
Guess the meaning of the following words combinations:
one of the most powerful countries in the world
one of the most advanced countries in the world
the third largest population in the world
the financial and cultural centre
the second important language
the second largest country in the world
the official emblem of ..
the country consists of two islands
the official language
the world’s seventh biggest city
Одна из самых могущественных стран в мире
Одна из самых развитых стран мира
Третья страна по количеству населения
Финансовый и культурный центр
Второй по важности язык
Вторая самая большая страна мира
Официальная эмблема
Страна состоит из двух островов
Официальный язык
Седьмой по величине город мира
T: Open your textbooks on page 40, ex. 31
OK. There is a plan for your story on the blackboard and in your envelopes. You’ve got 5 minutes. After reading the text you will tell us what new facts you have learned from it
(На доске (экране) – опора для построения высказывания по тексту. Группы представляют свои сообщения по предложенному плану.)
V. Монологическая речь (выстроенный по предложенному плану пересказ текста)
(Монологические высказывания по ситуации "Мы совершаем кругосветное путешествие. Сейчас мы в Великобритании (Канаде, США, Австралии, Новой Зеландии). Расскажите о своей стране")
T: Let's imagine the situation - we are making "Round-the-World Tour". At the moment we are in the UK and you are the hosts of this country. Tell us about your country. Use the plan.
PLAN
1). Name of the country
2). Location
3). Capital
4). Official language(s)
5). Interesting facts
Now we're in Canada etc.
Very good. I see you know a lot about English-speaking countries.
VI. Музыкальная пауза.
T: Let’s have a rest. Let's sing a song about friendship "THE MORE WE GET TOGETHER"
(Песня на английском языке о дружбе "THE MORE WE GET TOGETHER" используется для снятия усталости, а так же как средство эстетического и музыкального воспитания)
VII. Диалогическая и полилогическая речь. (Проверка домашнего здания.
Уч-ся рассказывают выученные дома диалоги и полилог).
T: Now we are in Great Britain again. Imagine the situation:
"Meet the participants of the international conference "We Live on the Same Planet".
Dialogues № 1
№ 2
№ 3 (РТ)
VIII. Фронтальная беседа - обсуждениe.
(Обсуждение темы "Почему важно знать английский язык ")
Т: What language will be spoken at the international conference (to communicate with each other)?
P: The English language will be spoken at the international conference.
T: Why will the English language be spoken at the international conference?
P: 1). English will be spoken at the international conference because the participants of it have come from different countries.
2). English will be spoken at the international conference because it is often used at international conferences and seminars.
3). English will be spoken at the international conference because at the moment English is internationally recognized by the world community as one of the languages more often spoken by people in various parts of the world.
T: Why do you think so?
P: I think so because English
- is the language of doctors and scientists
- is the language of pilots and ship's captains
- is the language of computer science and business
- is the language because of politicians and international journalists
- is the language of rock and pop music
T: And what about you? What are the reasons why you study English?
P: I study English because
- I need it for my future education
- my parents want me to study this foreign language
- I want to read books in the original
- it is useful for travelling
- I want to watch TV programmers on the BBC Channel
- I want to communicate with people when I am abroad
- I want to understand songs in English
- learning English is interesting and exiting
IX. Заключительный этап урока. Рефлексия. Подведение итогов. Домашнее задание.
(Достигнуты ли цели урока? Чему научились на уроке, что больше всего понравилось, с какими трудностями столкнулись?)
1). Now it's time to sum up and to answer the question of our lessons.
The aim of our lesson was to learn more information about English- speaking countries. Have we reached the aim?
What new facts about English-speaking countries have you known today?
What have you learned today?
What did you like to do best of all?
2). Оценивание ответов учащихся
T: I would like to thank you for your work at the lesson and your answers.
And your marks are…
3). Your home task is to do ex.14, p. 57