Открытый урок по казахскому языку на тему Сыйлы? (6 класс)


Сабақ: қазақ тілі Күні: 21.10.2016ж
Мұғалім: Мендыбаева Ш.Ж Сынып: 6"А,Б,В "
Сабақтың тақырыбы: Сыйлық.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс – тәсілдері: түсінік беру, сұрақ – жауап, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың мақсаты: білімділік:. сыйлықтар тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру. Оқушылардың сыйлық, балаларға арналған сыйлықтар туралы білімдерін толықтыру, жүйелеу.
дамытушылық: оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдыларын жетілдіру, сауатты жазу қабілеттерін, ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
тәрбиелік: Достықты бағалай білуге, адамгершілік қасиеттерін жетілдіру. 
Сабақтың құралдары: жаңа сөздер, сөздік, интерактивті тақтадағы ақпарат пен тапсырмалар, кестелер.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі Оқу материалының мазмұны Оқыту әдісі ОБАҰ
Оқушы-дың білім алуын ұйымдастыру түрі Функц-дық сауаттылықты дамытуға берілген тапсырмалар ҰБТ-ге
Дайын дық Жеке түзету жұмыс
І. Тіл дамыту кезеңі
1Балалар, бүгін нешесі?2 Қай күн бүгін?3 Ертең қай күн?4 Қазір қай мезгіл?5 Күз айлары қандай?6 Қазір қай ай?7.Біз қандай елімізде тұрамыз?
8Қазастан қандай ел?
9 Қазақстанның астанасы қай қала?
10 Биыл Қазақстан тәуелсіздімізге неше жыл? Ауызекі сөйлеу дағдысын жаттықттыру ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Жаңа сөздерді қайталау ІІІ. Жаңа сабақ.
Сөздікпен жұмыс
Мәтінмен жұмыс
Сұрақ-жауап
Суретпен жұмыс
Грамматикалық ойын Интерактивті тақтадан мультфильмді көрсету.
1Мультфильм не туралы?
3.Бүгін сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
4.Сабақтың тақырыбы «Сыйлық»
5.Сабақтың мақсаты жаңа сөздерді білу, сурет бойынша мәтінді мазмұндау,грамматикалық тапсырмаларды орындау.
5. Сыйлық адамға қуаныш әкеледі, және сыйлық жасаған кезде адам өзі н-өзі де қуанышты болып сезінеді. Олай болса, дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді, тақырыпты жазамыз
-Сыйлық қай уақытта беріледі?
-Сыйлық қандай болу керек?
-Адамға сыйлық жасау керек пе?
-Балаларға арналған қандай сыйлықтарды білеміз?
Жаңа сөздерді оқу,сөздік дәптерге жазу.Жаңа сөздермен сөз тіркес құрастыру.
тойған-наелся сыйлау-дарить
Сүйкімді-милый аппақ-белоснежный
Шөп-трава
1.Оқушылар мәтінді оқып,аударады және жаңа сөздерді табады.
Мұраттың сыйлығы
Апасы Мұратты дүкенге жіберді.Ол келе жатып, шөп үстінде мияулап жатқан мысықтың баласын көрді.Ол «өзі қандай сүйкімді» деп ойлады.
Мұрат мысықты үйге алып келді.Жылы жерде сүтке тойған мысық ұйқыға кетті.
Мұраттың досы Бақыттың туған күні еді.Мұрат досына аппақ мысығын сыйлауды ойлады.Өйткені досы үй құстарын, үй жануарларын жақсы көретін. Бақыт Мұраттың сыйлығына өте қуанып қалды.
1. Апасы Мұратты қайда жіберді?
2.Мұрат шөп үстінде нені көрді?
3. Мұрат мысықты қайда алып келді?
4.Мұрат досына не сыйлауды ойлады?
5.Неге Мұрат досына мысықты сыйлады?
6.Бақыт сыйлығына қуанды ма?
Оқушылар бейнеклипті көріп,қайталайды.
2 тапсырма Суретпен жұмыс.
1.Оқушылар сурет бойынша мәтінді әңгімелейді.
Дүкен,шөп,мысық,үй,сүт,мысық,дос,үй құстары,үй жануарлары,қунып қалған достар құшақтасады.
 «Кім шапшаң?» ойыны.Тақатамен жұмыс
І.Фонетикалық талдау
1 топ Бақыт,сыйлық
2 топ Мұрат,жануар түсіндіру
мәтінмен жұмыс
Іздендіру
жаңа сөздерді оқу
баяндау
түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ – жауап, іздену, ойлау, топпен жұмыс, жеке жұмыс. Жеке,топтық жұмыс
+
+ Дауыссыз дыбыстардың айырмашы-лығына
көңіл бөлу
Дұрыс айтуға дағдыландырҚатесіз дұрыс оқу.
Ү. Қорытындылау.
«Синквейн» стратегиясы
1.Не?Сыйлық
2.қандай?әдемі,бағалы
3.не істеді?сыйлады,әперді,ұйғарды,
4.Есімдік маған,мен
5.Сөйлем Маған әдемі сыйлық сыйлады.
ҮІ. Үйге тапсырма беру. 52 бет 2 тапсырма.Сұхбатты толықтырыңдар. ҮІІ. Бағалау.
Сабаққа белсене қатысып өз ойын толық жүйелі түрде жеткізе білген оқушыларды әділ бағамен бағалаймын.Сабақ аяқталды!Сау болыңыз! 402533142626500