Урок Литаратурнага чытання Вясновыя змены щ прыродзе

Літаратурное чытанне
ТЭМА: ВЯСНОВЫЯ ЗМЕНЫ ѕ ПРЫРОДЗЕ
Кладзія Каліна «Красавік». Якуб Колас “Усход сонца»
Мэты:
фарміраваць умение чытаць выразна, правільна і асэнсавана, пашы-раць аператынае поле чытання вучня;
удасканальваць умение падрабязна пераказваць тэкст, маляваць словамі карціну прыроды з твора, вылучаць у тэксце словы, якія з'яляюцца вобразна-выяленчымі сродкамі;
развіваць умение працаваць у трупах;
ствараць умовы для выхавання беражлівых адносін да прыроды роднага краю.
Тып урока: традыцыйны.
Абсталяванне: магнітафон, малюнкі.

План урока
1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
3. Паведамленне тэмы урока
4. Чытанне апавядання настанікам
5. Чытанне апавядання вучнямі
6. Аналіз твора
7. Хвілінка адпачынку (пад музыку)
8. Работа  групах
9. Са скарбонкі народнага слова
10. Праца над вершам Я. Коласа «Усход сонца»
11. Чытанне верша Я. Коласа «Усход сонца» настанікам
12. Чытанне верша вучнямі
13. Аналіз зместу верша
14. Падвядзенне выніка урока. Рэфлексія
15. Дамашняе заданне

ХОД УРОКА
I. Арганізацыйны момант
Загадка:
У зялёнай спадніцы ідзе маладзіца,
Дзе яна ступае, там зямля ажывае. (Вясна.)
II. Праверка дамашняга задання
Расказ вучня аб тым, як прыходзіць вясна і хто з'яляецца яе пасланцамі.
Конкурснае чытанне верша.
III. Паведамленне тэмы урока
Што адбываецца  прыродзе з надыходам вясны? (Абуджэнне.)
Абуджэнне ад чаго? (Ад зімовага сну.)
Ці адразу пасля зімы з'яляецца зялёнае лісце на дрэвах. зялёная трава?
Як выглядаюць палі, лес пасля зімы? (Шэрымі, пажоклымі.)
I вось аднойчы... Але пачакайце, што адбылося аднойчы. мы прачытаем у апавяданні Кладзіі Каліны «Красазік» гэта і ёсць тэма нашага рока.
IV. Чытанне апавядання настанікам
Як мяняецца прырода  красавіку?
Бюро даведак:
краскі кветкі;
фарбы рус. краски;
пэндзаль рус. кисточка.
V. Чытанне апавядання вучнямі
Чытанне «ланцужком» па сказе.
Камбінаванае чытанне (настаніквучні хорам).
VI. Аналіз твора
Хто такі Красавік?
3 чаго ён пача сваю работу? (Расфарбава неба, палі, лугі.)
Куды ён падася потым? Што бачы?
Каго  лесе апошнім расфарбава Красавік? (Бярозку.)
Што з гэтага выйшла?
Чаму плакала бярозка?
Якія гэта былі слёзы? Прачытайце.
Хвілінка адпачынку (пад музыку)
Дзеці выконваюць практыкаванні для мацавання мускула шыі, спіны, ног: прысяданні, нахілы перад, назад, управа, улева.
Гульня «Знайдзі словы»
Знайдзіце словы, якія сустракаліся  апавяданні. (Красавік,
радасць, песня, пэндзаль, мастак, ясень, бяроза, фарбы.)
II. Работа  трупах
/ група: прачытаць, што рабі Красавік у полі, на лузе.
група: прачытаць аб дзеяннях Красавіка  лесе.
група: прачытаць аб зносінах Красавіка з бярозай.
III. Са скарбонкі народнага слова
Растлумачце выразы (запісаны на дошцы):
Прыйдзе пара будзе трава.
Жаваранак прылятае на праталіну, шпак на прагаліну,
жора з цяплом, ластака з лістом.
IX. Праца над вершам Я. Коласа «Усход сонца»
Ці змяніліся палі, лес, луг, калі іх расфарбава Красавік? Якімі яны сталі?
Што адбылося  прыродзе з надыходам цёплага Красавіка? (Прырода ажыла, заззяла рознымі ффрбамі.)
Ці назіралі вы  такую пару за сонцам? Якое яно? (Цёплае, яркае.)
А якое сонца  самым пачатку раніцы?
Аб гэтым нам расказа Я. Колас у вершы «Усход сонца».
X. Чытанне верша Я. Коласа «Усход сонца» настанікам
Які настрой выклікае  вас верш?
XI. Чытанне верша вучнямі
Чытанне хорам.
Выразнае чытанне верша па асабістым выбары.
Чытанне «скачкі» праз слова.
XIL Аналіз зместу верша
Якое неба на сходзе?
Што яно робіць? Каму сміхаецца?
XIII. Падвядзенне выніка урока. Рэфлексія
Уявіце, што  вас ёсць магчымасць зрабіць так, як зрабі Красавік, што б вы вырашылі зрабіць?
Як вы адчувалі сябе на уроку? Ці не было цяжка? Што" яшчэ хацелі б пачуць?
Дзякуй за працу.
XIV. Дамашняе задание
Вывучыць верш на памяць.
Падрыхтаваць выразнае чытанне І пераказ апавядання.


15