2-сынып. ?дебиеттік о?у. ?йшік. Орыс ертегісі


Сабақтың тақырыбы: Үйшік. ( Орыс ертегісі.)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Ертегі түрлерімен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу..Ел егемендігін, ұлттық рәміздерін қастарлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Суреттері. Бүктемелер. «Жыл мезгілдері», «Көктем» тақырыбындағы суреттер
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Халық ауыз әдебиетінің түрлерін пысықтау.
Ертегілер. олардың түрлері.
Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Жұмбақ шешу.
Оқулықпен жұмыс ЕРТЕГІ. Үйшік.
Оқулықтан ертегіні мәнерлеп оқу.
Ерте-ерте, ертеде деп басталатын халық шығармасы қалай аталады?
Ертегілердің қандай түрлері бар? Сызбаны толтыр.
Ертегілер
3. Берілген орыс халық ертегісін түсініп оқы.
4. Топтық жұмыс. Кейіпкерлер арасында сөйлесу (диалог) құрап, ертегіні сахналап көріңдер.

1-топ 2-топ 3-топ 4-топ 5-топ
Тышқан
мен
бақа Қоян және
басқа
аңдар Түлкі және
басқа
аңдар Қасқыр
және басқа
аңдар Аю және
басқа
аңдар
5.Адасқан сөздер ойыны. Берілген іс- қимылдың қай аңға қатысты екенін сызықтармен көрсет
секіріп алақ-жұлақ етіп қорбаңдап
жүгіріп ытқып-ытқып қуанып
6. Мақал-мәтелдерді түсініп оқы.
Бірлік болмай, тірлік болмас. Осы мақал-мәтелдерге қандай ортақ тақырып қояр едің ?
Ырыс алды – ынтымақ. Мақал-мәтелдердің ертегідегі оқиғаға қатысты
Саусақ бірікпей, ине ілікпейді. екенін дәлелдеп көр
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: Түсінік айтуға дайындалу.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.