Ж.Баласа??н. «??тты білік» дастаны 8-сынып


Сыныбы: 8 Күні: 16.10.2015 ж.
Тақырыбы
Ж.Баласағұн. «Құтты білік» дастаны
Мақсаты
Ғұламаның өмір сүрген заманын таныстыру, дастанның қазіргі билік өкілдеріне қажеттілігін түсініп, талдау, достықтың екі түрі болатынын анықтап, тілдің пайдасы мен зиянын ашып көрсету.
Күтілетін нәтиже А. Ғұламаның өмірі, оның шығармашылығы туралы біліп түсінеді. Дастан мазмұнына орай пікір білдіреді.
В.Биліктегі адамдарға керек қасиеттерді, достықтың екі түрлі болатынын, тілдің зияны мен пайдасын анықтап, пайымдайды.
С. Шығарма мазмұнының талдауына сәйкес қазіргі билік өкілдеріне тән адами қасиеттерді анықтап, талдайды.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар Оқулық, ғалымның портреті, «Ж. Баласағұни» туралы таныстырылым youtube.com/watch?v=DM_aRCdImUk флипчарт,
бағалау парағы, жұмыс дәптері
Он-лайн тапсырмалар №8 Сыни тұрғыдан ойлауды бағалау
Сабақтың барысы Уақы-ты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
1мин
1мин
4мин
Топқа бөлу ( Ғылым, білім сөздері арқылы)
Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
„Өзіңізге тілегенді – басқаларға тілеңіз!“
Үй тапсырмасын тексеру.
Бағдаршаммен бағалау Әркім өз тобына барып отырады.
Бір-біріне тілектерін айтады.
Үй жұмысын топта оқу, талқылау, үздік деген эссені оқу.
Бағдаршаммен бір-бірін бағалайды.
Тұсаукесер
4мин АКТ. Ғаламтордан Ж.Баласағұни туралы шағын мәлімет көрсету
Сабақтың мақсатын, кезеңдерін айқындау
Оқушылар бейнекөрсетілімді қарай отырып, кім жөнінде айтып жатқанын табады. Сабақтың мақсатын ашады.
Дәптерлерін ашып жаңа сабақты жазып алады.
Негізгі бөлім
5мин
2мин
11 мин
5мин
1.Үш қадамдық сұхбат
-Сонымен Ж. Баласағұни туралы қандай мәлімет алдыңдар? Осы кісі туралы тағы не білесіңдер?
2.Оқулықпен жұмыс.
Ақынның достық және тіл туралы өлеңін оқу
Түрткі болу сұрақ.-Балалар, бұл өлеңдердің негізгі тақырыбы не?
3.Топтық жұмыс (постер қорғау)
І топ.
Достық туралы өлеңнің мазмұнын ашу.
ІІ топ.
Тіл туралы өлеңнің мазмұнын ашу.
Блум тaксaномиясы бойынша оқушылaрғa төменгі дәрежелі, жоғары дәрежелі сұрaқтар қою.
-Балалар, өлеңде не туралы айтылған?
-Бек деген кімдер?
-Бектердің бойында неге жаңа аталған қасиеттер болмау керек?
-Сонда олар қандай болу керек?
-Осыған ұқсас қандай өлең білесіңдер?
Сөздік жұмыс
Бек- патша
Дүниеқоңыз- дүниеқұмар
І топ.
Ж.Баласағұн өлеңін Абай өлеңімен салыстыр.
ІІ топ. Ақындар достықты қалай түсінген?
Сергіту сәті.
Ортақ тапсырма
Даналық ойды оқып, қазақ мақал- мәтелімен байланыстыр. Оқушылар ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы
деректерді оқып , бір-біріне сұрақтар қояды, талқылайды.
Балалар өлеңдерді мәнерлеп оқиды.
Екі шумақтан кезектесіп оқиды.
Әр топ өз тапсырмалары бойынша жұмыстанады.
Топтық талқыға салады, ойланады. Бірін-бірі тыңдай отырып, ортақ шешімге келеді. Танымдық қызметі қалыптасады, ойлау қабілеті артады.
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Оқушылар мәнерлеп оқиды.
Оқушылaр Блум тaксаномиясы бойыншa сұрaқтарғa жауап береді. Диалог жүріп отырады.
Қорытынды
5мин «Құтты білік» дастанындағы негізгі мәселе қандай? (флепчартқа жазады)
-Адамның қадір- қасиеті- білім мен ақылда
-Тілдің пайдасы мен зияны бірдей.т.б.
Өзекті сұрақ.
-Құт дарыған елдің адамы қандай болмақ?
(Ж.Баласағұн сөзі)
Үйге тапсырма беру:
Ж. Баласағұнидың өмірін оқу және ғаламтордан оның еңбектері жөнінде мәлімет жинақтау.
Сaбaқта кері бaйлaныс жүргізу. Стикерге жазады.
Фoрмативтік бaғaлaу. Топтастырып жазады.Ойларын жинақтап қорытындылайды.
Дарынды, қабілетті оқушылар ойларын түйіндейді.