Булану ж?не конденсация. ?аны??ан ж?не ?аны?па?ан булар


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пәні: физика
Сынып:8
Пән мұғалімі: Джакенова А.Н.
қазан 13.10.16ж Сабақ тақырыбы Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар
Оқу мақсаттар
Smart МКТ теория тұрғысы негізінде булану және конденсация процессін түсінеді. Будың қаныққан және қанықпаған болатынын біледі
Оқудан күтілетін нәтижелер
(Табыс критерийлері) Барлық оқушылар : Булану және конденсация процессін түсінеді. Будың қаныққан және қанықпаған болатынын біледі
Көпшілік оқушылар : сұйықтың кебу жылдамдығы неге байланысты болатынын себептері мен салдарын дәлеледейді, талдайды.
Жекеленген оқушылар: МКТ теориясы негізінде конденсация процессінің маңызын талдайды, Мысалдар өмірмен байланыстыра отырып бағалайды. Булану процессінің маңызын ұғады
САБАҚ БАРЫСЫ
Реттілігі
уақыты Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеттері Оқушылардың іс-әрекеттері Оқудың тиімді дағдылары Бағалау
1минут.
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
1.Топты сабаққа жұмылдыру, топқа бөлу 12345 сандармен бөлу
Оқушылар сандар арқылы 5 топқа біріктіріледі.
Ізеттілік, құрмет көрсету. Бірлесіп жұмыс жасау өзара әрекеттестікке түсу арқылы үйрену Мұғалім мадақтауы
6 минут БІЛІМДІ ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ

Үй жұмысын тексеру Оқушыларға тест тарату
(түсінік жұмыстарын жүргізу) Тестпен жұмыс ойланады, ізденеді, есептеулер жүргізеді.
Бірін –бірі бағалау
1 минут.
2. Миға шабуыл.

Сылдыр, сылдыр етеді,Жылғалардан өтеді. (Су)
«Бір кісі қазған құдықтан,Мың кісі су ішер».
Дәмі де жоқ, түсі жоқ
Пайдаланбас кісі жоқ.           (су) ойланады,топта талдайды, спикер сөйлейді. Көру, есте сақтау, ой қорыту. түйіндеу Мұғалім мадақтауы
3 минут
13минут
5минут.

3 минут

5 минут
III.БІЛІМДІ ИГЕРУГЕ ДАЙЫНДЫҚ КЕЗЕҢІ:
IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ

Y. ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ
(үйренушілер мазмұнды игерді ме, жоқ па көз жеткізу, табылған проблемаларды жою)
Эксперименттік тапсырма
Бул қубылысты игеру үшін тәжірибе жасаймыз( екі шыны денені алып үрлейміз) не байқадыңыздар?
Калай және неге шыныдағы суреттер озгереді?
Бұл кандай процесс?
Олай болса бугінгі сабак тақырыбы. Булану және конденсация.Қаныққан және қанықпаған булар
Бұндай құбылысты бұрын айналанда бақыладындар ма? Кай жерде?
Оқулықпен жұмыс
Теорияны меңгеру кезеңі
5 топқа мәтіндер бөлініп беріледі.
ДЖИГСО. 1 –лер І тақырыпты,2-лер 2 тақырыпты,3-тер 3ті 4-4 оқиды.
«Неліктен?» ойынын ойнау
1.Неліктен молекулалар сұйықты тастап кетеді?
2.Су буланғанда оның температурасының төмендеуі неліктен байқалмайды?
3.Денеге жұққан су кепкенденеге тонамыз?
4.Кебу процесі сұйық массасына әсер ете ме?
5.Сұйықтың кебу жылдамдығы неге байланысты?
6.Қаныққан және қанықпаған булар өмірде бар ма?
7.қаныққан будың қысымы көлемге, температураға, затқа тәуелді ме?
Не түсіндіңіздер?
(мұғалім оқушының түсінгеніне көз жеткізеді, топ аралайды)
«Еркін микрафон » стратегиясы топтық тапсырма: эксперименттік тапсырма жаслады оқушылар жауап береді.
Столдың үстінде тұрған ыдыстың ішіндегі қайнаған суды мысал ретінде қарайық.• Булану процесс кезінде суда қандай өзгерістер болып өтеді?• Енді ыдыстың қаппағын жауып көрейік. Судың массасында өзгеріс бола ма?• Ыдыста булану процесі жүзеге аса ма? Неліктен судың массасы өзгермейді? Әр топ 3 нақты деректер келтіреді топта ойласады, ақ параққа үш жауаптан кем емес жазады.

Оқушылар жаңа тақырыпты ашады

Оқушылар оқиды
Оқып түсінгендерімен бөліседі.
Оқушылар оқыған мәтіндері бойынша идеяларды жинақтайды, қағазға жазады.Спикер үлкен топқа өз жазғандарымен таныстырады.
Зерттеушілік, ізденушілік

Ойлану, тұжырым жасау
Оқылым дағдысы
Интерпретация жасау
Жинақтау,тұжырымдау, Топтардың өзара бағалауы
Мұғалім модерациясы
Критерийлер
арқылы өзара бағалау

5 минут
YI. САБАҚТЫ БЕКІТУ КЕЗЕҢІ
(Дарынды және талантты балаларды оқытуға қолдау көрсету )
жұптық тапсырма:
№5 эксперименттік тапсырма дәлелдейтін негізгі ойды тауып тұжырым жасау
Жұпта бірлесіп, оқулықтан сұрақтың жауабын іздейді, өз сөздерімен тұжырым жасайды.
Сыни ойлау дағдысы
Интерпретация жасау
Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
5минут
3минут
ҮІІ. САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ КЕЗЕҢІ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС «Кім жылдам» стратегиясы жеке жұмыс:
Теориялық материалды зерделегеннен кейін әр оқушыға оқыған ақпаратын қорытып, түйінін
шығару үшін 10 жаттығуды орындау
«Судың адам организмі үшін маңызы қандай?»
ӨЛЕҢ ЖОЛДАРЫН ЖАЗУ Оқушылар барлығы шеңбер болып тұрады, мұғалімнің
Әр оқушыға берілген тапсырманы орындайды.
Топта өзара бағалау арқылы ең жақсы жұмыс жасаған оқушының жұмысы ұсынылады. Сыни тұрғыдан ойлау
Шығармашылық ойлау
Тыңдау, бағалау, өзара бағалау арқылы үйрену Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
5минут ҮІІ. БАҒАЛАУ Кері байланыс жүргізу Критерийлер арқылы өз білімдерін бағалайды Өзін бағалау 2минут ҮІІ. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА §16,17 10-ЖАТТЫҒУ аяқтау кері байланыс оқушы үні