Конспект открытого урока английского языка по теме: «Funny animals!» во 2 классе Учебник: ‘Enjoy English 2’ Авторы: М.З. Биболетова, О.А.Денисенко


Конспект открытого урока
английского языка по теме:
«Funny animals!»
во 2 классе
Учебник: ‘Enjoy English 2’
Авторы: М.З. Биболетова, О.А.Денисенко
Учитель: Алексеева Ю.C.

Тема урока: «Забавные животные!».
Цель: закрепить знания учащихся по теме: «Забавные животные», навыки употребления грамматических конструкций: “have got”, « has got».
Задачи:
1) Образовательная: закрепить у учащихся пройденный лексический материал по теме «Забавные животные» и грамматический – употребление конструкций: “have got”, « has got».
2) Развивающая: развивать у учащихся внимание, память, речь, мышление, умение систематизировать полученные знания;
3) Воспитательная: воспитывать у учащихся интерес к изучению английского языка, любовь к творчеству, аккуратность, доброжелательное отношение друг к другу.
Ход урока
1.Организационный момент (1 мин)
Приветствие, наведение дисциплины в классе, проверка готовности к уроку.
Teacher: “Hello! I`m glad to see you!”
Children: “Hello!”
Teacher: “Sit still, please, and get ready to the lesson”
2. Постановка цели урока (1 мин)
Сообщение темы урока и плана работы.
Teacher: “Our theme today is: “Funny animals” Today we`ll talk about animals and our pets and play like usually. Let`s begin our lesson. Are you ready?”
Children: “Yes, we are!”
3. Лексико – фонетическая зарядка (3 мин)
Teacher: “Let`s do our phonetic exercises! Listen to me and repeat after me” (повторение звуков и слов по теме). “Now tell me: what poems do you know? Let’s remember!” (“Apples”, “Potatoes”, “Elephants”, “Red and blue”;…).
4. Речевая разминка (5 мин)
‘What’s your name?’; ‘How old are you?’; ‘Can you..?’; ‘Have you got a ..?’.
Игра «Цепочка»: ‘What animals do you know?’ (dogs, cats …).
5. Проверка домашнего задания (2 мин)
Teacher: “Let`s check your homework” (WB p.21, №1,2).
6. Работа с алфавитом у доски (5 мин)
‘What letters do you know?’
‘Match letters and sounds’.
7. Физическая разминка (5 мин)
1) “Hands up, hands down,
Hands on hips, sit down.
Stand up, hands to the sides,
Bend left, bend right,
Stand straight!”
2) Игра: “Тренер и спортсмены” (jump, swim, dance, clap, fly, sit down, stand up,…).
8. Работа с интерактивной доской с использованием обучающей компьютерной прораммы (20 мин)
Teacher: ‘Open your books p.40, ex.2. What animals do you see? Let’s count them: how many animals do you see?’
Teacher: ‘Now, look at the smart-board, listen and then answer: Is Martin right? Let’s check him!’
Teacher: ‘Now tell me: who want to be a boss of the zoo? Who wants to be a rabbit? Let’s make a dialog!’
Teacher: ‘Now look at the page 42, exercise 1. Listen: what animals has John got? How many animals has he got?’
Teacher: ‘Now open your workbooks p.22, ex.3. Listen and then write how many rabbits, hens, cockerels and dogs has farmer got?’
Teacher: ‘Now tell me what animals and how many animals has he got? He has got 5 hens, 1 dog, 9 rabbits. He hasn’t got cockerels’.
9. Подведение итогов урока. Оценивание учащихся (2 мин)
Teacher: “You`re good students. Thank you for the lesson. Your marks… Did you like the lesson?”
10. Домашнее задание (1 мин)
Teacher: “Open your diaries and write your home task: WB p.22, ex.4, repeat all letters and sounds!”