БиС технологиясы бойынша саба? жоспары (Атмосферан зерттеу)


Пәні: География Күні: 03.02.2017 ж
Сыныбы: 6 “В”
Сабақтың тақырыбы: Атмосфераны зерттеу
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың атмосфераны зерттеу бойынша бойынша білімдерін кеңейту;
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайтып, танымдық белсенділігін арттыру,
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау. Жоспарланған нәтиже, қойылған мақсатқа жету.
Әдісі: БжС технологиясы
Түрі: Ауызша-1
Көрнекілігі: Матрица, тірек сөздер, сын тұрғысынан сұрақтар , қарама-қарсы сұрақтар, ДЖ физикалық картасы, слайд.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі мотивация. (2 минут)
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Бүгінгі біздің сабағымыз БжС технологиясының «Ауызша сабақ-1″ картасы негізінде өтеді. Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз берейік.
ІІ.Сіздерге үйге “Атмосфера,оның құрлысы,ауаның құрамы” берілген болатын. Олай болса сұрақтарға жауап бере қойыңыздар.
ІІ. Қарама-қарсы сұрақтар. (6 мин)1. Жер шарын сыртынан қоршап тұрған қабат? Атмосфера
2. Ауаның 78% құрайтын газ? Азот
3. Ауа құрамында оттегі неше пайыз? 21
4. Тіршілік үшін ең маңызды газ? Оттегі
5. Ауа құрамындағы тыныс алуға қатыспайтын газ? Азот
6. Өсімдіктер азотты не арқылы қабылдайды? Топырақ
7. Көмірқышқыл газы неден түзіледі? Жанурлар мен жанудан
8. Атмосфераның жоғарғы шекерасы қанша км-де? 1-2 мың км
9.Атмосфераның төменгі қабаты? Тропосфера
10. Тропос сөзі гірек тілінен аударған қандай мағана береді? Бұрылыс,өзгеріс
11. Тропасфераның жоғарғы шегіндегі ауа температурасы? -55°С
12. Тропосфераның қалыңдығы қанша? 11 км
13. Ауаның 80% таралған қабат? Тропосфера
14. Тропасфераның үстінде орналасқан қабат? Стратосфера
15. Стратосферада таралған газ? Озон
16. Озон қабаты жер шарын неден сақтап қалады? Әсері күлгін сәулелерден
17. Стратосферадағы ауа несімен ерекшеленеді? Құрғақ болуымен
18. 50-55 км биіктіке баратын атмосфера қабаты? Стратосфера
19. Жауын-шашын жауатын қабат? Тропосфера
20. Ауа райы түзілетін қабат? Тропосфера
21. Атмосфера неше қабатқа бөлінеді? 3-ке
22. Атмосфера грек тілінен аударғанда қандай мағана береді? Ауа,шар
23. Атмосфераның құрамында көмірқышқыл газ неше пайыз? 1
3 оқушыға 1 сұрақты қоюға болады.Сұрақ 1-ақ рет оқылады,қайталанбайды. 3-еуі де білмесе (- ) қойылады. Төртінші оқушыдан сұрап, ол айтса + қойылады.Бірінші белгі. Барлық оқушыларға қойылады.Және тақтаға Рим санымен < және > таңбалары жазылады.Нәтижелері ООМ бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.
ІІІ. Жаңа тақырып. (7 минут).
Жер қыртысының қозғалысы .Жер сілкіну. Мақсаты айтылады.Интерактивті тақтадан 14 тірек сөз шығып тұрады.Тақырып ішінде мұғалім сөздердің мағынасын түсіндіреді. Тірек сөздер жабылады . Оқушылар сөздерді есте сақтап жатқа жазу керек.Оқушылар дәптер алмасып,бірін-бірі тексереді. Нормаға сай есте қалған сөздерді айтқан оқушыға ООМ ұяшығына плюс немесе минус қойылады.
Тірек сөздер
Радиозонд
Аэростат
Зымырандар
Фотосуреттер
Метеорология
Аристотель
Климатология
Барометор
Термометр
ЖЖС
Синоптик
Екінші белгі. Есте сақтауға уақыт нормативі 11 сөз – 1 мин.
ІV. Ұғынуды ұйымдастыру. ( 6 минут)Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып шығады. Мұғалім олардың материалды оқыған білімдеріне қатысты сұрақ-жауап алатыны жайында ескертеді.
V. Түсінудің алғашқы тексерілуі. Қарама-қарсы сұрақ қою. (7 мин)Мұғалім оқушыларды рет -ретімен емес ,ООМ бойынша сабақтың тақырыбына байланысты тірек сөздерді қоса сұрайды. Оқушы түсінбеген жерлерін мұғалім түсіндіреді.Қарама-қарсы сұрақтар.
1. ХІХ ғ. Бас кезінде атмосфераны немен зерттеді? Аэростат
Атмосфераның жоғарғы қабаттарын ненің көмегімен зерттеді? Радиозонд
Радиозондтардың шарықтау биіктігі қанша км? 35-40 км
Радиозондтардан 3-4 есе артық биіке не ұшырылды? Метеорологиялық зымырандар
Метеорологиялық зымырандардан ақпарат қайда жіберілді? Теледидар
Атмосфераны зерттеуге соңғы кезде нені қолданады? ЖЖС
ЖЖС атмосфера туралы ақпараты қалай беріп отырады? Телекөріністер,фотосуреттер
Ауа райын зерттейтін ғылым? Метеорология
Метеора грекше қандай мағана береді? Аспан
Логос грекше қандай мағана береді? Ғылым
Метеорологияның басты міндеттері? Ауа райын болжау
Метеорология терминін алғаш ғылымға енгізген ғалым? Аристотель
Метеорология нағыз ғылым ретінде қалыптасқан уақыт? 2-3 жүз жыл
Метеорологиялық стансалар жұмыс істей бастаған уақыт? ХVІІІ ғ 2-жартысы
Бүкіл дүние жүзі метеорологиялық стансалар жүйесі құрылған ғасыр? ХІХ ғ.
Метеорологияның бір саласы? Климатология
Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал? Барометр
Ауа температурасын өлшеуге арналған құрал? Термометр
Жер шарындағы климатың таралуы мен өзгерісін зерттейін ғылым? Климатология
Климат грек тілінен аударғанда қандай мағана береді? Еңкіштік
Үшінші белгі. Барлық оқушылардың нәтижелері бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.VI. Алғашқы бекітуді ұйымдастыру. Сын тұрғысынан сұрау. Меңгеру сапасын анықтау мақсатында сұрақтар бұрмаланып беріледі. «Иә» немесе «Жоқ» деген жауап беретін сұрақтар болмауы тиіс.Сын тұрғысынан сұрақтар. (7 мин)1. ХІХ ғ. Бас кезінде атмосфераны немен зерттеді? Аэростат
Атмосфераның жоғарғы қабаттарын ненің көмегімен зерттеді? Радиозонд
Радиозондтардың шарықтау биіктігі қанша км? 35-40 км
Радиозондтардан 3-4 есе артық биіке не ұшырылды? Метеорологиялық зымырандар
Метеорологиялық зымырандардан ақпарат қайда жіберілді? Теледидар
Атмосфераны зерттеуге соңғы кезде нені қолданады? ЖЖС
ЖЖС атмосфера туралы ақпараты қалай беріп отырады? Телекөріністер,фотосуреттер
Ауа райын зерттейтін ғылым? Метеорология
Метеора грекше қандай мағана береді? Аспан
Логос грекше қандай мағана береді? Ғылым
Метеорологияның басты міндеттері? Ауа райын болжау
Метеорология терминін алғаш ғылымға енгізген ғалым? Аристотель
Метеорология нағыз ғылым ретінде қалыптасқан уақыт? 2-3 жүз жыл
Метеорологиялық стансалар жұмыс істей бастаған уақыт? ХVІІІ ғ 2-жартысы
Бүкіл дүние жүзі метеорологиялық стансалар жүйесі құрылған ғасыр? ХІХ ғ.
Метеорологияның бір саласы? Климатология
Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал? Барометр
Ауа температурасын өлшеуге арналған құрал? Термометр
Жер шарындағы климатың таралуы мен өзгерісін зерттейін ғылым? Климатология
Климат грек тілінен аударғанда қандай мағана береді? Еңкіштік
Төртінші белгі барлық оқушылардың нәтижелері ООМ бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.
Қол шапалақтау
VII. Талдау . Жер қыртысының қозғалысы.Жер сілкіну бойынша тақырыптық сөздік қорды (ТСҚ) тексеру үшін эссе жазасыздар. (5 минут)
Оқушылар дәптерлерін алмасып,бір-бірінің жазған эссесін тексереді.
(1 минут)
Бесінші белгі барлық оқушылардың нәтижелері ООМ қойылады.
VIII.Рефлексия (2 минут )
IX. Бағалау . (2 минут)
Журналға баға қою келесі норматив бойынша жүзеге асырылады.
4-5 белгі – 5 ұпай,
3-белгі – 4 ұпай
2 – белгі – 3 ұпай.
Сапа нормативі: оқушылардың 63/ -ы 5 ұпайдан алуы тиіс.
9. Үй тапсырмасы 4 белгіден кем алған оқушыларға үйге тапсырма алады.