?аза? тіліне арнал?ан презентация Еріндік ж?не езулік дауыстылар


Сабақтың тақырыбы: Еріндік және езулік дауыстылар
Сабақтың мақсаты:Білімділік:Тіл дыбыстары және олардың жіктелуін меңгеру, еріндік және езулік дауыстылардың айырмашылығын ұғындыру.Дамытушылық: Оқушыларға түрлі деңгейлік тапсырмалар орындата отырып, алған білімдерін жинақтау. Сөздік қорларын, ойлау қабілетін дамыту.Тәрбиелік: Сабақ барысында оқушыларды сауаттылыққа, әдемі байланыстырып сөйлеуге, ата-ананың қадірін түсінуге, құрметтеуге, жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, жинақтау сабағыСабақтың әдіс – тәсілдері: Сұрақ – жауап, топтастыру, ой шақыру, ойын, тестСабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтарСабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі:1.Оқушылармен сәлемдесемін2.Оқушыларды түгелдеймін3.Оқушылардың зейінін сабаққа аударамын
“Ой шақыру " стратегиясы1. « Фонетика”сөзі қандай мағынаны білдіреді? 2. Фонетика нені зерттейді?3. Қазақ әліпбиінде қанша әріп,қанша дыбыс бар? 4.Қазақ тіліне тән неше дыбыс бар?5. Тіл дыбыстары үн мен салдырдың қатысына қарай неше топқа бөлінеді?Дауысты дыбыстар дегеніміз не?7. Тілдің қатысына қарай дауысты дыбыстар неше топқа бөлінеді?8. Жуан,жіңішке дауыстылар дегеніміз не?Қалай жасалады?9. Ненің қатысына қарай дауысты дыбыстар ашық,қысаң болып бөлінеді? Ашық,қысаң дауыстылар қалай жасалады?
style.rotation " Топтастыру " статегиясы
Дауысты дыбыстар еріннің қатысына қарайЕріндік ЕзулікЕріннің дөңгеленіп алға қарай созылуы арқылы жасалған дауысты дыбыстарды еріндік дауыстылар дейміз.
Оқулықпен жұмыс247 – жаттығуТөмендегі жұмбақ өлеңдердің шешуі қай дауысты дыбыстар екенін табыңдар.Өздерің осы тәріздес жұмбақ өлең шығарып көріңдер.
“ Кім жылдам “ ойыныа) еріндік дауыстыдан тұратын сыныптастардың есімін жазыңдарә) бірігу жолымен жасалған ауылымыздағы жер, су атауларын жазыңдар
248-жаттығуБерілген қазақ халқының салт – дәстүрлері туралы не білесің? Күрделі сөздер қалай жасалған?Тойбастар, жар-жар, беташар, босаға майлау, ат тергеу, базарлық.
Тыйым сөздер Асты сызылған тыйым сөздердің құрамындағы еріндік,езулік дыбыстарды атаңдарI топДостыққа берік, адал бол.Біреуді жамандама, өзіңді жамандаған адаммен дауласпа, жауласпа.Кешірімді, мейірімді, сыпайы бол.II топӨркөкірек адамнан қаш, өзің де кеудеңді көтермеБайлыққа мақтану- ақылдының ісі емес.Ата-анаңа әдеппен сөйле, құрметпен қара, айтқанын сөзсіз орында және оларды әулие тұт.III топӨтірік, өсек айтпа және оны айтушыларды тыңдама.Ата-баба қауымдарына соғып, оларға дұға оқуды ұмытпа9. Жаман әдетті үйренбе.ppt_xppt_yppt_yppt_yppt_y
Үш тілді де меңгеремізI 1. .......... ерге нұр жауар. ( талапты, целеустремленный, requirement) 2. ..................... қадірін, Балалы болғанда білерсің, Анық достың қадірін, Жалалы болғанда білерсің . ( Ата-ана, родетели, parents)4. Білекті бірді жығар ...... мыңды жығар (Білімді, Образованный, knowlege)III 5. ......... бала сүйкімді II 3. Өз басыңды дауға берсең де, ............ жауға берме. (Жолдас, друг, frend ) ( Өнерлі, талантливый, creative )6. .......... кішіреймейсің (Кішіпейілділік, humble)




ppt_yppt_yppt_y

Терме диктантБерілген сөздерді дара, күрделі сөздерге ажыратып жазыңдар. Әке, ауыл, жолдас, аялдама, ауыл-аймақ, бозторғай, қара торы, көк ала, қараторғай, ағаш, гүл, жора-жолдас, кәсіпорын.
Өз-өзіңді тексерТест1 Сөзжасам дегеніміз не?а) тіл дыбыстарын зерттейдіә) жаңа сөздердің жасалуы.б) сөздердің жазыллу нормаларын қарастырадыв) сөздердің мағынасын зерттейді2. Дара сөзді тапа) Алабұға ә) кітапб) ауыл-аймақв) өнеркәсіп3. Біріккен сөзді көрсет. Еріндіктен басталып тұрған сөзді тап:А) әтешӘ) айнаБ) өрік5. Езулік дауыстыны тап:А) уӘ) ыБ) о6. Қазақ тіліне тән дыбысты тап:А) гӘ) ұБ) в7. Жуан дауысты дыбыстан аяқталатын сөзді тап:А) анықтамаӘ) көлдерБ) суык Рефлексия Сабақ ұнады ма? Несімен ұнады?
Үйге тапсырма 1. Тапсырма № 5 2. Күрделі сөздерді қатыстыра отырып, ертегі құрастыру

Бағалау “5” “4” “3”r