Бейорганикалы? жай ж?не к?рделі заттар


Сабақтың мақсаты:Білімділік: жай заттар және оксидтер, қышқылдар,тұздар,негіздер,олардың аталулары туралы, қолданылуы ,айырмашылығы,жіктелуі туралы оқушыларға терең білім беру;Дамытушылық: оқушылардың өзіндік ізденуін ұйымдастыру және танымдық іс - әрекеттерін жетілдіріп, білімдерін тиянақтап, дамыту;Тәрбиелік: оқушылардың ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу; пәнге деген қызығушылықтарын арттыру Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру: Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру Сыныпты санау арқылы топқа бөлу: Қышқылдар.Тұздар.Негіздер.Тұздар. ІІ Негізгі бөлім:1 - кезең: Үй тапсырмасын пысықтау (Әр топтан 2 оқушы жауап береді)Тұздар гидролизіТотығу-тотықсыздану реакциясыЭндотермиялық және экзотермиялық реакция Шарты:Сайысқа топ мүшелерінің барлығы қатысады.Сұрақтарға дұрыс жауап беріп,химиялық затты қазақ,орыс,ағылшын тілдерінде айту керек.Дұрыс,толық жауапқа 20 ұпай,жартылай жауапқа 10 ұпай беріледі. 2 - кезең: Қызығушылықты ояту- жаңа ақпаратқа шолу Жалпы табиғаттағы заттар нешеге бөлінеді? Жай зат пен күрделі заттың айырмашылығы? А. ОҚУШЫЛАРДЫҢ СҰРАНЫСТАРЫН БІЛУ. «Осы бейорганикалық заттар жөнінде не білгілерің келеді?» Ә.ОҚУШЫЛАРДЫ ПРОБЛЕМАЛЫҚ ЖАҒДАЙҒА КІРГІЗУ.ЗАТТАР Органикалық БейорганикалықБЕЙОРГАНИКАЛЫҚ ЗАТТАР(құрамына қарай)  Жай Күрделі Атомдардың бір түрінен атомдардың әр түрінен .  Сонымен күрделі бейорганикалық заттарға –оксидтер, негіздер, қышқылдар және тұздар жатады.Бұл тақырыптардағы жаңасөздер қандай? Жаңа сөздер: Оксидтер Негіздер Қышқылдар Тұздар Есеп шығару.Қышқылдар: H2SO4-тің құрамындағы элементтердің массалық үлесін есептеңдер. Тұздар: NaCl –дегі элементтердің электртерістілігін,тотығу дәрежесін есептеңдер.Негіздер: Аl(ОН)3-дегі алюминий неше валентті. Оксидтер: Р+О2→Р2О5 - тотығу-тотықсыздану реакциясын орындаңдар. Үйге тапсырма: 1.Оқулықтағы 44,45,46,47,48-тақырыптарды оқу. 2.Кестелерді дәптерге сызу 3.Жаттығулар орындау.