Шокан Уалиханов


«Ғасырлар мақсаты  саяси экономикалық және рухани дағдарыстарды жеңіп шыға алатын, ізгіленген  XXI ғасырды құрушы іскер, өмірге кемделген,жанжақты жеке тұлғаны тәрбиелеп қалыптастыру»қажетЕлбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев 8 сыныпГеография Қызылорда облысы№80 мектеп-гимназияНиязов Серик Узакбаевич Тізбектелген сабақтар топтамасындағы №4 сабақ Сабақтың тақырыбы:Қазақтың ғұлама ғалымы Ш.Ш.Уәлиханов Сабақтың мақсатыҚазақтың ғұлама ғалымы Ш.Ш.Уәлиханов жайында жан-жақты ақпарат беру.Оқушылардың топтық және жұптық жұмыс жасауына, Сабақ барысында бағалау,зерделеуталдау жұмыстарын жүргізуіне жағдай жасау. Сабақтың нәтижесінде:Ш.Уәлиханов жайында тұжырымды ақпарат алатын болады. Жекеойларын ортаға салып өз жұмыстарына бағалау,талдау, зерделеу жұргізе алады . Түйінді идеясы:Қазақ халқының біртуар ұлы- Ш.Ш.Уәлиханов Үй тапсырмасын сұрау кезеңі Сергіту сәтіжадыны дамыту жаттығуы. . Жоғары деңгейде ойлау дағдыларын білу мақсатындаБлум таксаномиясы тапсырмасы. Қортындылау тапсырмасына Венн диаграмасы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырукезеңі”. Топтастыру кезеңі Тұсаукесер кезеңі Жаңа сабақ барысындағы"Ойлан,бірік,бөліс" тапсырмасы Оқытуды басқару және көшбасшылық Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Талантты және дарынды балаларды оқыту Оқыту мен оқудағыақпараттық -коммуникациялық технолгияларды пайдалану Әлемді шарлаған 7 модуль Lesson study А,В,С деңгейлі оқушыларды Фриман кестесі бойынша талдау "Әрбір баланың бойында өз қабілеті мен дарындылығы жатыр .Мұғалім оны ашудың кілтін табу қажет.Баланың қажеттілігіне анықтап ,дарындылыққа итермелеуүшін түрлі әдістер қолдануды талап етеді"-Фриман айтып өткендей оқушыны таланттыжәне дарынды анықтау үшін негізгі кілтін білуіміз қажет деп шештім. Әріптестерімнің ұсыныстары: Топтық жұптық, жұмыстардағы бағалау критерийлерін оқушылардың толық ескермеуі. Кері байланыс парағын орындаудағы оқушылардың түсінбеушілігі.Топтық жұмыстардағы міндеттердің атқарылуын қадағалау. Блум тапсырмасын талдау үшін 1996 жылы Латимер және Ноубл әзірлеген талдау негіздеріне сүйендім. Денгейлері Оқушы санымен Пайызбен Білу 20 100 Түсіну 20 100 Қолдану 18 90 Талдау 14 70 Жинақтау 10 50 Бағалау 7 35 Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын анықтау сауалнамасы. . ; Сабақтың сәтті болған тұстары:1.Сабақ барысында мұғалім -оқушы арасындағы диалог арқылы оқушыбілетін ақпараттарын нақтылауға мүмкіндіктері болды.2.Тұйық оқушылардың видеосұрақ қойып,жауап берген,оқушыға дескрипторларды пайдалану арқылы алғыс білдіруі.3 Зейінді дамыту жаттығуы оқушылардыңқызығушылығын арттырды.4.Тапсырмалар барысындасыни көзқарастың қалыптасуы байқалды Сабақтың сәтсіз болған тұстары: Диалог кезеңінде сұрақ қою техникаларын ескермеуім.2. Кері байланыс парағын орындаудағы түсінбеушіліктердің кездесуі.3. Топтық жұптық, жұмыстардағы бағалау шынайлығын болмауы,бағалау критерийлерін толық ескермеуі.4.Оқушылардың ақпараттық технологияны толық пайдалана алмауы. Келешекте:Сабақты жоспарлау барысында уақытты тиімді пайдалануды жолға қою;Сұрақ қою техникаларын жетік меңгеру.;Ақпараттық технологияны кеңінен қолдану ,оқушылардың қолдану мүмкіндігін арттыру; Алдағы уақытта бағалаудың шынайы болуына жағдай жасау .Кері байланыс туралы түсіндірме жұмыстарын жүргізу. Пайдаланған әдебиеттер:1.Мұғалімге арналған нұсқаулық 3 деңгей,3 басылым,2012 жыл.2. "Двек табандылықты дамыту" қосымша материалы.3.География 8 сынып оқулығы. Авторы: Ә.Бейсенова .Қ.Карпеков