?аза? тілі саба?ына арнал?ан Етістікті? ша?тарын ?айталау атты презентация 7-cынып


Ақпанның он сегізі Сынып жұмысы Топқа бөлу Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды түгендеп, назарларын сабаққа аудару. 2. Сынып оқушыларын топқа бөлу. Ақпанның он сегізі Сынып жұмысыЕтістіктің шақтарын қайталау Сабақтың мақсаты: 1) білімділік: оқушылардың етістік шақтары туралы алған білімдерін пысықтап қайталау. Етістік шақтарын ажырата білуге үйрету;2) дамытушылық: оқушыларды оқу материалын, ереже қорытындыларын дәлелдей алатын дәрежеге жеткізу. Топпен жұмыс істеуге дағдыландыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту; 3) Тәрбиелік: оқушыларды ізденімпаздыққа, шығармашылыққа, өз ойын айта білуге, адамгершілік, еңбексүйгіштік қасиеттерге баулып, дүниетаным шеңберін кеңейту. Сабақтың түрі: бекіту сабағы Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары, АКТ-ны қолдану, шығармашылық жұмыс, “Ғажайып бақ”, «Шақ», «Жоғалған сөз, шешімін тап?», «Кім жылдам?». ойындарыКөрнекілігі: интерактивті тақта мүмкіндіктерін пайдалану. Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, орыс тілі, ағылшын тілі Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.II. Үй тапсырмасын тексеру. а) Қызығушылығын ояту “Ғажайып бақ” ойыны III. «Шақ» ойыныIV. Дәптермен жұмыс . ТапсырмаV. Топпен жұмыс. Шығармашылық жұмыс. VІ. «Жоғалған сөз, шешімін тап» ойыныVIІ. ПолиглотVIIІ. «Кім жылдам?» ойыны. IX. Cергіту сәтіX.Сабақты бекіту Семантикалық картамен жұмыс ХІ Қорытындылау.ХІІ БағалауХІІІ. Үйге тапсырма ІІ. Үй тапсырмасын сұрау 1. Жаттығуды пысықтауа) Қызығушылығын ояту 2. Кім жылдам?“Ғажайып бақ” ойыны 137691052114812Кім жылдам?“Ғажайып бақ” ойыныАлға СұраққаТүбір сөз дегеніміз не?4 – сұрақЕтістіктің шағы дегеніміз не?1 – сұрақСұраққа 2 – сұрақЕтістіктің неше шағы бар? Қандай? Сұраққа 3 – сұрақОсы шақ дегеніміз не?Қазақтың ұлттық киімдерін атаңдар.Сұраққа 5 – сұрақТуынды сөз дегеніміз не? Сұраққа 4 – сұрақКелер шақ дегеніміз не?Сұраққа 1 – сұрақСөзжасам дегеніміз не?Сұраққа1 – сұрақНақ осы шақ дегеніміз не? 5 – сұрақСұраққа 6 - сұрақСұраққаАуыспалы осы шақ дегеніміз не?Суретке қарап сөйлем құра 8 – сұрақ Жуан және жіңішке дауыстылар дегеніміз не? Оларға қай дыбыстар жатады?СұраққаСұраққаКелер шақ нешеге бөлінеді? Қандай? 7 – сұрақ 2 – сұрақСөздер қалай жасалады? СұраққаБолжалды келер шақ дегеніміз не?8 – сұрақСұраққа 9 – сұрақ Ашық және қысаң дауыстылардегеніміз не? Қай дыбыстар жатады?Сұраққа9 – сұрақНақ осы шақ қалай жасалады ?Сұраққа 10 – сұрақЕріндік және езулік дауыстылар дегеніміз не? Оларды ата.Сұраққа10 – сұрақӨткен шақтың түрлерін ата?Сұраққа .11 – сұрақ СұраққаБіріккен сөздер қалай жасалады?Болжалды келер шақ қалай жасалады?11 – сұрақСұраққа 12 – сұрақ Қатаң дауыссыз дыбыстар дегеніміз не? Оларға қандай дыбыстар жатады?СұраққаӨткен шақ дегеніміз не? 12 – сұрақСұраққа Ақпанның он жетісіСынып жұмысыЕтістіктің шақтарын қайталау ІІІ Оқушылармен грамматикалық ойын түрі «Шақ» ойыны өткізіледі.Ойынның шарты: әр топ өз аттарын тауып алу керек. Етістіктің шақтарына арналған мысалдар: І Жас қартаймақ, жоқ-тумақ, туған -өлмек,Тағдыр жоқ өткен өмір қайта келмек.Басқан із, көрген қызық артта қалмақ,Бір құдайдан басқаның бәрі өзгермек. (Абай) ІІ Заманда басқан аяқ кейін кеткен,Жасымай Алашына қызмет еткен.Болса да қалың тұман, қараңғы түн, Туатын бақ жұлдызына көзі жеткен. (С.Торайғыров) ІІІ Қалың орманның өрт шалған тұстары түскен тістің орнындай кетіліп, қап-қара болып опырайып тұр. Көрінген бұтаны бой таса жасап, қалаға қарай жалғыз әйел келе жатыр. (Ғ.Мүсірепов) І Жауабы: келер шақІІ Жауабы: өткен шақІІІ Жауабы: осы шақ IV. Дәптермен жұмыс ТапсырмаӘр топ өз топтарының аттарын тауып алғаннан кейін мынадай тапсырма беріледі. Тапсырма: Мұғалім түбір етістіктерді хабарлап тұрады, ал әр топ оларды шақтық мағынамен айтады. Әр топ өзінің атына сәйкес сөйлейді. {5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}Осы шақКелер шақ­Өткен шақОқып отырмынКүнде оқимынОқып көремінОқырмынЕртең оқырмынОқып тастағанмынОқыдымОқығанмынҮлгі: оқы, жаз, көмектес, айт, жүр. V. Топпен жұмыс. Шығармашылық жұмыс.   І топ ІІ топ«Абай Құнанбаев- ұлы ақын» «Ауылым-алтын бесігім!»  ІІІ топ «Ұрпағы ардақ тұтып, бас иеді рухына» (Жеңіске-70 жыл)(Осы тақырыптарға сай шағын шығарма жазып, етістіктерді тауып, қай шақта тұрғанын айтыңдар)  VІ «Жоғалған сөз, шешімін тап» ойыныОқушыларға әдебиет пәнінен өтілген поэзиялық шығармалардан етістіктері түсіріліп, үзінді оқылады. Оқушылар етістіктерді тауып айтып, өлеңнің тақырыбы мен авторын табуы қажет.     1 Бір үйде жиюлы екен қазына мал,Көрсетті бәрін бізге ақсақал шал:«Бұрынғы атамызға сыйға .........,Біздерде мынадай бар, мынадай бар!..» бергенС.Торайғыров «Бір адамға» өлеңі


2 Сағымы сайран ……..,Бораны ұлып ................,Қыс –ақ кебін, жаз –сары, Орманы жоқ, шуы жоқ,Тауы да жоқ, суы жоқ,Мәңгі өлік сахарасы,Сарыарқа деген жерім бар.құрады, ұлып тұрадыМ.Жұмабаев «Сүйемін» өлеңі



6. Етістіктің райларын ата3.Сендерге .....батамды4. Теке мұрын, салпы ерін, ұзын тісті,Қабырғалы жоталы, .....күшті. Жауабы: бердімЫ.Алтынсарин «Өнер, білім бар жұрттар» өлеңіЖауабы: 1) болса2) Абай «Аттың сыны» өлеңі 5 Ақ киімді, денелі, ақ сақалды, Соқыр мылқау..... тірі жанды. Жауабы: 1) танымас2) Абай «Қыс» өлеңі .
style.rotation
style.rotation

style.rotation
VIІ Полиглот (асты сызылған сөздерді орыс, ағылшын тілдеріне аудару керек)   І топТарих қана, халық қана туатынАлыптардың арқа тұтпас кім атын?Ұлы арманын жырлау үшін қазаққаКерек болды Абай сынды ұлы ақын!   (Жарасқан Әбдірашев)халықнарод-people



ІІ топӨзіңе сен, өзіңді алып шығар,Еңбегің мен ақылың екі жақтап. (Абай) екідва-two

 ІІІ топӘркімді адам сүйремек,Заманды қай жан билемек?Заманға жаман күйлемек,Заманы оны илемек.   жаманплохой-bad



VIIІ. «Кім жылдам?» ойыны. Тапсырма: 1) Жүр, біл, ақылдас, үйрен, жаса, тоқы етістіктерін барлық шақта жарыса жіктеу тапсырылады. Оқушылар етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктеп шығады. Берілген етістіктердің барлығын жаңылмай дұрыс жіктеп шыққан топ жеңіске жетеді. Бір, екі, үш Қанат байлап ұшДостарыңды көргенде , Қолыңды алып қыс .СЕРГІТУ СӘТІ Сабақты бекітуСемантикалық картамен жұмыс {5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}   Мысалдар  осы шақ келер шақ  өткен шақ1.Ол жазды   2.Сіз жазып отырсыз   3.Сұрақ қиын болмады   4.Ол сонда оқымаған   5.Біз осында қаламыз   6.Кітапты оқыды   7.Қар жауып тұр   8.Қыс суық болды   9.Ол түсінген жоқ   10.Ол келе жатыр    Сабақты бекітуСемантикалық картамен жұмыс {5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}   Мысалдар  осы шақ келер шақ  өткен шақ1.Ол жазды   +2.Сіз жазып отырсыз +  3.Сұрақ қиын болмады   +4.Ол сонда оқымаған   +5.Біз осында қаламыз  + 6.Кітапты оқыды   +7.Қар жауып тұр +  8.Қыс суық болды   +9.Ол түсінген жоқ   +10.Ол келе жатыр +   Сабақты қорытындылау INSERT әдісі{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}Не білемінБілдімБілгім келеді Балаларды бағалау
r Үйге тапсырма:Етістіктің шақтары туралы ертегі құрастыру. Етістіктің шақтары туралы тест жұмысын құру. «Қыс кереметі» туралы мәтін жазып келу. Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз қандай ?Өте жақсы!Жақсы!Бір қалыпты!Онша емес!Жаман! Қатысқандарыңызға рахмет



rppt_wr