К?рсеткіштік ж?не логарифмдік те?деулер


САНЬЯЗОВА Айгерим Баурджановна.бөлім меңгеруші, математика мұғалімі Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы. «ЭЛЕКТРОТЕХНИКА КОЛЛЕДЖІ» коммуналдық мемелекеттік қазыналық кәсіпорынСемей қаласы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тақырып бойынша алған білімін жинап бір жүйеге келтіру, математика тілінде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру. Тәрбиелік: Аймақтық компоненттерді қолдана отырып, оқушыларды ұлттық салт –дәстүрді құрметтеуге, адамгершілік қасиетке, батылдыққа тәрбиелеу.Математика ғылымына зор үлес қосқан өз өлкемізден шыққан ғалымдардың еңбегін насихаттай отырып, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. Дамытушылық: Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға дағдыландыру, өз жетістігін бағалай білуге, қарым-қатынасты күшейтуге үйрету. Сабақтың барысы: 1. Үй тапсырмасын тексеру. № 271 2. Жаңа сабақты бастау: жарыс түрінде Группа 2 топқа бөлінеді. «Көрсеткіш» тобы және «Логарифм» тобы Жарыс шарттары: 1.Қыз қуу 2. Орнына қой 3. Арқан тарту 4. Көкпар 5. Қол күрес 6. Бәйге Жасырылған сөзді табу 1 9 4 1 ж Д Ж О Н Н Е П Е 2 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Р 14 Джон Непер(1550-1617) ІІ нұсқа9x-36*3x+243 =0 І нұсқа4х+16=10*2x І нұсқаІІ нұсқа І нұсқа II нұсқа log5625= log3243= log401600= log41024= log84096= log96561= log2512= log121728= log13169= log 7117649= ІІ. “Арқан тартуСергіту сәті:MS Excel – де есептер шығару ІІ топ9x-36*3x+243 =032x-36*3x +243=03x=yy2-36y+243=0D=1296-972=324, D>0y1=9, y2=273x=9 3x=27x=2 x=3Жауабы: 2;3 І топ 4х+16=10*2x 22x-10*2x+16=0 2x=y y2-10y+16=0 D=100-64=36, D>0 y1= 2, y2=8 2x=2 2x=8 x=1 x=3Жауабы: 1;3 І топ шешімі жоқ Жауабы: -1 ІІ топ жауабы: -3,5; 1 ІІ. Орнына қою log5625= log3243= log401600= log41024= log84096= log96561= log2512= log121728= log13169= log 7117649= ІІ. “Арқан тартуСергіту сәті:MS Excel – де есептер шығару 4 5 4 5 4 4 9 3 2 6 log5625= log3243= log401600= log41024= log84096= log96561= log2512= log121728= log13169= log 7117649= ІІ. “Арқан тартуСергіту сәті:MS Excel – де есептер шығару тапсырмалар жауабы lg –қандай логарифм?ах -өрнегіндегі х қалай аталады?23*7.5 -өрнегінің мәніlog5(x+2) =0 -өрнегіндегі логарифмнің негізі нешеге тең?ln –қандай логарифм ах -өрнегіндегі а қалай аталады?Рационал көрсеткішті бірінше болып пайдаланған кім?y=ax түрінде берілген функция қалай аталады?log-оқылуы2x=1024, осыдан х-неге тең қ о д ы р ж е д ә а л ы с б с а т у л а н Н Е П Е Р і з е г н ю т о ө р с і ш е к и р л а г ф о к м н Н Ь Ю Т О Н Исаак Ньютон1642-1727 жж І нұсқа II нұсқа І І топ І топ Жауабы: -1;7 ІI топ Жауабы: 1 ІV.ҚорытындыV.БағалауVІ.Үйге тапсырма Математика тарихыныан сұрақтар: 1. Осы ұлы адамдардың ішінен қайсысы математик емес? 1 2 3 Ш. Құдайбердіұлы 2. Логорифм сызғышын щығарған шотланд математик? 1 2 3 Джон Непер 3. Ең алғаш реционал көрсеткішті пайдаланған қандай ғалым? 1 2 3 Исаак Ньютон 4. Көрсеткіш анықтамасын және атауын енгізген неміс математик кім? 1 2 3 Н.Штефель 5. “Арифметика – математиканың патшасы, математика барлық ғылымдар патшасы”. Бұл кімнің сөзі? 1 2 3 Үйге тапсырма А.Е. Әбілқасымова, И.Б. Бекбоев, А.А. Абдиев, З.А. Жұмағұлова. «Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып» Алматы, «Мектеп» 2007 ж§12-19 оқу.сынақ сабағына дайындық. Бүгінгі сабақта: Білдім Білген жоқпын