Презентация меншіктеу операторы, санды? функциялар 9 сынып


“Қаракөл жалпы орта білім беретін мектеп-балабақшасы” коммуналдық мемлекеттік мекемесіСабақтың тақырыбы:Меншіктеу операторы. Сандық функциялар.Сыныбы: 9Өткізген: Рамазанова Гүлзия Қайырғалиқызы информатика пәні мұғалімі2015 – 2016 оқу жылы
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: Аралас сабақОқыту әдіс-тәсілдері: Түсіндірмелі-иллюстративті, көрнекілік, сұрақ-жауап, практикалықКөрнекілігі: Компьютер, проектор, слайд, тақта, тест тапсырмасы бар программа

Пәнаралық байланыс: МатематикаОқушы білуі қажет: Меншіктеу операторы, сандық функциялары берілген есептерге программа жазуды. Оқушы меңгеру керек: Меншіктеу операторына есептер құрап, есептерді шығару, программа жазу

Сабақтың барысы:3. Жаңа тақырыпқа кіріспе 1.Ұйымдастыру бөлімі4. Жаңа сабақты түсіндіру 2. Үй тапсырмасын тексеру;/тест тапсырмалары/5. Жаңа тақырыпты бекіту7. Үй тапсырма6. Сабақты қорытындылау және бағалау.

ppt_y



І. Ұйымдастыру кезеңіОқушылармен амандасып, сыныптың тазалығына назар аудару, қауіпсіздік ережесіне сай сырт кейпі мен заттарының орнында болуын қадағалау. Оқушыларды түгендеп, журналға белгілеу. Оқушыларға жақсы көңіл-күй сыйлау. Шаттық шеңберін құрып әр оқушы бір гүлден ұстап бір-біріне жылы лебіздерін айтып, қолдарындағы гүлдерін ұсынады. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақтың барысымен таныстыру. - Оқушыларды топ ережесімен таныстыру;- Бағалау критерийлерімен таныстырып, тақтаға іліп қоямын.- Осы тұста топ ережесіне бағынбаған топтың жанына барып, жетон тастап отыратынымды ескертемін; /НЕГЕ? НЕ ҮШІН НАҚТЫЛАУ КЕРЕК/- Оқушылардың көңіл - күйлерін бақылау Топ ережесін нақтылау1. Топ басшысы ұйымдастырушы және логикасы дамыған болу2. «Біріміз бәріміз үшін, бәріміз біріміз үшін»3. «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады»4. «Бірлігіміз мықты болса алынбайтын қамал жоқ»5. «Бір құмалақ бір қарын майды бұзбасын»6. «Қарсыласыңды силай біл»7. «Өзіңе деген сенімің мықты болсын»8. «Әрқашанда біргеміз, берік болсын іргеміз»Оқушы әрекетіМұғаліммен амандасады;Шаттық шеңберін құрып, жылы лебіздерін айтады;Топ ережесімен келіскен - келіспегендіктерін айтады;Бағалау критерийлерін көріп, танысқаннан кейін өз - өздерін реттей бастайды;Топ ережесіне бағынуға тырысады; Бағалау Оқушының аты-жөніҮй тапсырмасыЖаңа сабақты меңгеруПрактикалық жұмысЖаңа сабақты бекітуВладимирова Ақбота Дастанова Айгерім Есқабыл Әлихан Еңсепова Аяулым Құттыбаева ОрынғанымМедетов Өмірсерік Нұрбекова Нұргүл Орынбасарова Айгүл Сағындықова Альбина Сембаев Мерхат Серікқали Дилара Утегенова Айым Хиянов Дамир


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.1. Программа құрылымын атаА) сипаттау бөлімі, оператор денесіӘ) программа тақырыбы, сипаттау бөліміБ) программа тақырыбы, сипаттау бөлімі, оператор бөліміВ) программа тақырыбы2. program kbt; - бұл...А) программа тақырыбыӘ) программаның оператор бөліміБ) программаның сипаттау бөліміВ) программаның соңы3. Операторлық жақшаны көрсетіңіз?А) program Ә) Begin, endБ) Write, writelnВ) Read, readln4. Енгізу операторын көрсетіңіз?А) program Ә) Begin, endБ) Write, writelnВ) Read, readln5. Шығару операторын көрсетіңіз?А) program Ә) Begin, endБ) Write, writelnВ) Read, readln6. Қай оператор дұрыс жазылған?А) read(a,b,c)Ә) read(a:b:c)Б) read(a;b;c)В) read(a b c)7. Қай оператор дұрыс жазылған?А) writeln(a=5,b=6);Ә) write(a,,b);Б) writeln(a:b:);В) write(a,b);8. Қай пікір қате?А) программаның әр жолы (;)- нүктелі үтірмен аяқталады;Ә) сызықтық өрнек бір жолға жазылады;Б) ондық бөлшек үтірмен жазылады;В) градустық өлшеуіштер радиандық өлшеуішпен жазылады;9. 61div7. Нәтиже неге тең? А) 5Ә) 7Б) 8В)210. 61mod7. Нәтиже неге тең? А) 5Ә) 7Б) 8В)2 ІІІ. Жаңа тақырыпқа кіріспе1) Операторлар тiзбегi орындалғаннан кейін, m және n айнымалыларының мәні қандай болады?а) m:=25;N:=m+1;M:=m - 25ә) m:=5;n:=6;m:=m*m;n:=n*m2) a=1, b=2, c=3 айнымалылары берілген. Келесі операторлар орындалғаннан кейін осы айнымалылардың мәндері қандай болады?A:=b;B:=c;C:=aЕсептерді шығару.:= белгісі не үшін қолданылады?Екі топқа тақырыпты бөліп беріп, 1-топқа меншіктеу операторын, ал 2-топқа сандық функцияларды оқып, екі топ бір-біріне әрбір функциялар мен оператордың жазылуы мен атқаратын қызметін постер құру арқылы түсіндіреді. Мұғалім толықтырып, мысалдар көрсетеді.


ІҮ. Жаңа тақырыпты түсіндіруМеншіктеу операторы – берілген өрнектердің мәнін есептеп, оны айнымалыға меншіктеу үшін қолданылады. Ол кез келген бағдарламаның негізгі операторының бірі болып табылады.  Меншiктеу операторының жазылу форматы: <идентификатор>:=<өрнек>; := - символы `меншiктеу` деген мағынаны бiлдiредi. х:=3; {х айнымалысына 3-тi меншiктеу}Мысалы, Идентификатордың және меншiктелетiн өрнектiң типтерi сәйкес болу керек. Кейбiр жағдайларда нақты айнымалыға бүтiн мәндi меншiктеуге болады, ал бүтiн айнымалыға нақты мәндi меншiктеу үшiн, оны trunс функциялары арқылы түрлендiру қажет.


ІҮ. Жаңа тақырыпты түсіндіруМеншіктеу операторларыНәтижесі r:=5; r:=r+1; r:=8; 568Мысалы: үш бүтiн санның арифметикалық ортасын табатын программа program pr0; var a, b, c : integer; s: real; begin a:=2; b:=4; c:=6; s:=(a+b+c)/3 end.


ТүсініктемеПаскаль тіліндеКез –келген санның квадратыsqr(x)Абсолюттік шама|x|abs(x)Түбірsqrt(x)Тригонометриялық функциялар Sin xsin(x)Cos xcos(x)Arctg xarctan(x)Көрсеткіш функция (экспонента)exp(x)Натурал логарифмLn xln(x)Ондық логарифмln(x)/ln(10)Дәреже 10х=eln(10)*хexp(ln(10)*x)ab=eblnaexp(ln(x)*y)Х-тің бөлшек бөлігіfrac(12.8) =0.8frac(x)Х-тің бүтін бөлігіint(12.8) = 12.0int(x)Егер Х–тің мәні тақ болса - true, әйтпесе false боладыodd(12) = falseodd(x)Х – тің бүтін бөлігіtrunc(12.8) = 12trunc(x)Х-тің мәнін дөңгелектеуround(12.8) = 13round(x)Кездейсоқ сан шығаруrandom(x)random(x)Х-тің алдыңғы мәніpred(15) = 14pred(x)Х-тің келесі мәніsucc(15) = 16succ(x)Х-тің мәнін арттыруX:= 1; inc(x); x:=2;X:= 1; inc(x,2); x:=3;inc(x)Х-тің мәнін кемітуX:=2; dec(x); x:=1;X:=4; dec(x,2); x:=2;dec(x)Pascal - да есептеу процесін жүргізу үшін көптеген стандартты функциялар қолданылады(кесте 1). Стандартты функцияларды бағдарламада жазу үшін алдымен функцияның атын, содан соң жай жақшалардың ішінде аргументін көрсету керек. Стандартты функциялардың атын идентификаторларға беруге болмайды.(кесте 1). ІҮ. Жаңа тақырыпты түсіндіруБағдарламада функцияның аргументінің мәнін берген кезде міндетті түрде функцияның анықталу облысын ескеру қажет. Мысалы теріс санның квадрат түбірі болмайды, бөлшектің бөлімі 0 - ге тең болмау керек, т. с. с. Стандартты функциялардың аргументі кез - келген өрнектен тұруы мүмкін.Мысалы:SQRТ(3*X*X+5/8); ABS(25 - X); Тригонометриялық функциялардың аргументтерi радиандық шамамен берiледi және басқа функциялары түрлендiру формулалары арқылы өрнектеледi.


. Арифметикалық өрнектердiң Паскаль тілінде жазылуы 0,5(x+7)(x+2)(x-3) 0.5*(x+7)*(x+2)*(x-3) 21хх- x1/(-x2) cos2x sqr(cos(x)) ex3sin2 exp(sqrt(2*sin(3*x))) A(2+B) Exp(2+B*Ln(A)); ІҮ. Жаңа тақырыпты бекітуҮлестірмелермен жұмыс


Ү. Сабақты қорытындылау және бағалауҮІ. Үйге тапсырма: Стандартты /сандық/ функциялар кестесін жаттау.Ақпарат алуҰсыныс тілек жазуТалдау