?орша?ан ортамен таныстыру Заттар. ??былыстар. Денелер


Тақырыбы: Денелер. Заттар. Табиғаттағы құбылыстар.
Мақсаты:
Білімділік.Табиғи және жасанды денелердің айырмашылығы жайлы түсінік беру. Заттарды бір- бірінен қасиеті жағынан айыра білуге оқыту;
Дамытушылық. Білім, білік дағдыларын қалыптастыру, дамыту;
Тәрбиелік. Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Міндеті:
Тірі және өлі табиғат денелерінің айырмашылығы
Дене мен заттың тәуелділігін анықтау
Дене, зат және табиғи құбылыстардың өзгеруі кезіндегі өзара байланысты анықтау
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: СТО
Сабақтың көрнекілігі: Электр.тақта, оқулық, плакат, стикер, маркерлер т.б.
Сабақтың барысы:
Психологиялық икем.
Шаттық шеңбері. Топқа бөлу. Денелер. Заттар. Құбылыстар.
Бақылау күнделігімен жұмыс жасау.
Үй тапсырмасын тексеру. Кубизм.
Қызығушылықты ояту.
Электронды оқулықтан тірі және өлі табиғаттың бір- бірінен айырмашылығын еске түсіруге арналған бейнебаспа көрсетіледі. Кесте құрастыру. Дәптерде орындайды.
« Миды ойландыру ».
Айтыңдаршы, дененеден тұрады?
Бір денені мысалға алып оның құрамын түсіндір?
Қалай ойлайсың, табиғатта дене мен заттың қайсысы көп?
Сендердің ойларыңша дене немесе зат үлкен бе?
Сергіту сәті.
Мағынаны тану. Жаңа материалмен жұмыс жасау.
Оқулықпен және электронды оқулықпен жұмыс жасау.
Суреттерге қарап, табиғаттағы өлі және тірі денелерді ажырату.
Суреттегі жасанды денелерді анықта. Өз таңдауыңды түсіндір.
Суретте қандай табиғат құбылыстары бейнеленген? Бұл құбылыстардың қандай жыл мезгілінде болатынын әңгімеле.
Мәтінді оқу.Үш топқа тапсырма:
Дене дегеніміз не?
Табиғаттағы дене қандай күйде болады?
Табиғи және жасанды денелердің негізгі айырмашылығы?
Қандай қасиеттеріне қарап заттарды анықтауға болады?
Дененің қандай заттардан тұратынын білу қажет пе? Не үшін?
Жұмыс постерде орындалады. 7 минут уақыт беріліп,кейіннен талқылау.
Ой-қиял. Топпен жұмыс.Тапсырма: Жұмбақты шешу, жауабының суретін салу және оның қандай денеге жататынын анықтау.
Келсе де әні құлаққа,
Өзін ешкім көрмейді.
Жұмсақ көрпе құраққа,
Тіптен маза бермейді. Жел.
Ақ сиыр тұрып кетті,
Қара сиыр жатып қалды. Қыс пен көктемнің ауысуы.
Жұпар иіс еседі,
Жайнап бақта өседі. Гүл.
Бес балада бір бешпет,
Бір киініп,бір шешпек. Қолғап.
Әр уақытта өзен үсті тұрағы,
Арғы бетке алып өтіп тұрады. Көпір

Орғыған қорқақ, көзі қыли еді.
Қыс пен жазда екі түрлі тон киеді. Қоян.
Жұмысқа 3-4 минут уақыт беріледі. Жұмыспен таныстыру. Таныстыру үшін оқушыларға арнап оқып, жауабын табуын сұрайды. Жауабы табылған соң оның қандай денеге жататыны айтылады.
Рефлексия. Синквейн. Стикерлер арқылы тілек ағашына жапсырылады.
Бүгінгі сабақта мен... үйрендім.
Маған... қызықты болды.
Маған... қиын болды.
Мен... түсіндім.
Бағалау. Топ лидерлеріне берілген бағалау парағы мен озімдегі бағалай парағы арқылы бағалаймын.
Үйге тапсырма. Мәтінді оқу.
Математика
Сабақтың тақырыбы: Қалдықпен бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Балаларды төрт арифметикалық амал мен байланысты есептердің жаңа түрлерін шығарумен таныстыру;
Дамытушылық. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыруға арналған жұмыс түрлерін жалғастыру;
Тәрбиелік. Жаттығулар мен тапсырмаларды түсініп, шапшаң шығаруға шақыру;
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылығын ояту
- Психологиялық икем.
- Сабаққа даярлану.
Кестені толтыр.(тақтада)
Көбейткіш 6 5 10
Көбейткіш 3 8 4 9 Көбейтіндінің мәні 15 12 16 18 20
ІІ. мағынаны ашу
Дәптермен жұмыс:
Көркем жазу баған түрінде орындау.
5555 5555 5555 5555
Разрядтық қосылғыштарға жікте: 5000+500+50+5
Оқулықпен жұмыс және дәптермен жұмыс қатарланып орындалады:
№1 (жазбаша) а) және ә) есептерін шығар. Оларды салыстыр.
А) 9түп-2қатар ә) 9түп-2қатар
Құлпынай - ? Тағы – 5 түп Барлығы-?
Ш: 9*2=18 Ш: 9*2+5=23
Ж: 18 түп құлпынай отырғызылды. Ж:барлығы 23түп құлпынай
№2 (Есепті талдау, түсіндіру.) Қызыл шар-9жұп
Көк шар-15 Барлығы қанша шар?
Ш: 9*2+15=33
Ж: барлығы 23 шар.
№ 3(Сурет бойынша есеп құрастыр.)
Мерекеге екі оқушы төрт шардан алып шықты. Екі оқушыдар барлығы неше шар? 4*2=8
Сегіз шарды екі оқушыға бөліп бергенде. Әр оқушыда неше шардан болды? 8:2=4
Сегіз шарды төрт төрттен неше оқушыға бөліп беруге болады? 8:4=2
Қысқаша жазылуы
2балада-4шардан
Барлығы-? 2балада-?шар
Барлығы-8шар ?балада-4шардан
Барлығы-8шар
№4(Сүйір бұрышы бар фигуралардың периметрін тап )
-Бұрыштың тік екенін қалай білеміз? -Сүйір бұрыш дегеніміз қандай бұрыштар?
-Доғал бұрыш дегеніміз қандай бұрыштар?
РАВС=3cм+3cм+3cм=9см
400-(325+25)=50
125+(89+111)=352
(256+257)-33=480
569+(109+211)=249 (652-526)*1=126
(903-254)*0=0
500-(358+42)=100
(401-900)*2=4 5*2+(220-30)*0=10
(247-240):7+999=1000
1000-(2*3+5)=989
4*2+2*(101-100)=10
№5(Есепте.)Амалдардың орындалу тәртібін еске түсіру.
№7(Сөйлемдерді жалғастыр.)
Егер сан 2-ге бөлінсе, онда ол-жұп сан, ал егер сан 2-ге бөлінбесе, онда ол-тақ сандар.
Егер фигураның 4 қабырғасы болса, онда бұл – тік төртбұрыш.
Егер төртбұрыштың барлық бұрыштары тік болса, онда бұл – тік төртбұрыш.
Егер тік төртбұрыштың барлық қабырғалары тең болса, онда бұл – шаршы.
ІІІ. Ой толғау
Өрнекте жақша болса қандай амал бірінші орындалады?
Өрнекте теке + немесе – амалдары ғана болса қайсысы бұрын орындалады?
Өрнекте : немесе * амалдары ғана болса қай амал бұрын орындалады?
Өрнекте +, -, *, : амалдары араласып келсе қайсысы бұрын орындалады?
ІҮ. Үйге тапсырма
Тақырыбы: «Жұлдызды сәт»
Мақсаты: оқушылардың ойлау, логикалық, тапқырлық, ұйымшылдық,
жауапкершілік қабілеттерін дамыта отырып, Отанға деген
сүйіспеншілігін ояту.
І кезең. Блиц – сұрақтар «Менің елім Қазақстан!»
топтарға кезекпен сұрақтар қойылады.
1. Қазақстан халқы өзінің тұңғыш президентін қашан сайлады?
(1991 жылы 1 желтоқсан)
2. Қазақсандағы ең терең теңіз? (Каспи)
3. Қазақстанның космодромы (Байқоңыр)
4. Қазақстан Республикасы қай материкте орналасқан? (Евразия)
5. Қазақстандағы ірі өзендерді ата. (Жайық, Іле, ертіс, сырдария, Есіл, Нұра)
6. Қазақстанда неше облыс бар? (14)
ІІ кезең. «Тауып көр» (Мақал – мәтелді аяқтау)
Әр дұрыс жауап 1 ұпай.
Қалауын тапса қар жанар.
Айтылған сөз атылған оқпен тең.
Әдепті бала арлы бала.
Өнер алды қызыл тіл.
Сөз атасы сәлем.
Кітап білім бұлағы.
ІІІ кезең. «Ас мәзірі» (Өзге ұлттардың тағамдарын табу)
Чак – чак (татар тағамы)
Цимес (Еврей тағамы)
Пицца (Италия тағамы)
Люля – кебаб (Азербайжан тағамы)
Драники (Белорус тағамы)
Винегрет (Орыс тағамы)
Вареники (Украин тағамы)
Лагман (Өзбек тағамы)
Хе (Кәріс тағамы)
IV кезең. «Көңілді арифметикалық» (логикалық сұрақтар)
Ағаш басында 100 торғай отырды. Аңшы 10 торғайды атып алды. Қанша торғай қалды. (10 торғай)
Үш таңбалы сан берілген, одан кейінгі сан 4 таңбалы сан болады. Берілген қандай сан? (999)
Суретші мектеп бөлмелерін нөмерлеуге тиіс еді. Бөлме саны 100. қанша рет 9 санын жазу керек? (20.)
Қосарланып жегілген үш ат бір сағаттың ішінде 12 км жол жүрді. Осы уақыттың ішінде бір ат қанша км жол жүрген? (12 км)
Төрт қайың қатар өсіп тұр. Әрбір қайыңда 4-4 тен үлкен бұта бар. Әрбір үлкен бұтақта 4-4 тен алма бар. Барлық алма саны қанша? (Қайыңда алма өспейді)
Үстелдің үстінде жеті майшам жанып тұрды. Үшеуі сөніп қалды, қаншасы қалды? (3)
V кезең. «Жануарлар әлемі»
(Тұрақты сөз тіркестерді табу. Әр дұрыс жауап 1 ұпай)
Ит өлген жер. (Алыс жер)
Тайға таңба басқандай. (Айқын, анық)
Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған. (Жақсы заман)
Көрмес түйені де көрмес (көз алдындағыны көрмеу)
Ит пенмысықтай (Қас адамдар)
Қой аузынан шөп алмас (Өте момын)
VI кезең. Практикум «Жұбын тап»
(полиглот, үш тілде берілген сөздердің жұбын табу.Әр дұрыс жауап 1ұпай)
Дәптер – тетрадь – copy
Гүл – цветок – flower
Есік – дверь –door
Жарық – свет – lamp
терезе – окно – window
Ағаш – дерево – tree
Облыс, аудан, ауыл: Қостанай облысы. Арқалық қаласы. Ашутасты ауылы№ Мектеп: А.С.Макаренко атындағы орта мектебіПән мұғалімі: Бастауыш сынып мұғаліміАты-жөні: Катешова Нургуль Танатханоавна
Cайтқа шыққан сабақтар тізімі:1. Қалдықпен бөлу2. Заттар. Денелер. Құбылыстар. 3. Жұлдызды сәт.
Мекен Жайы:
Облыс, аудан, ауыл: Қостанай облысы. Арқалық қаласы. Ашутасты ауылы.Көше аты: Академическая Үй номері, пәтер номері: 16/2Индексі(Міндетті түрде)______________________Байланыс телефондар: 8778 596 00 60