Сабырсыз, арсыз, еріншек (?зінді). Абай ??нанбаев.



«Опорный орта мектебі» мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы:

Абай Құнанбаев (үзінді)

Өтуізген: Байтанова Маншук Байбосиновна
2015 – 2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Сабырсыз, арсыз, еріншек (үзінді). Абай Құнанбаев.
Сабақтың мақсаты: 1.Ұлы ақын А.Құнанбаевтың шығармашылығымен таныстыра отырып, өлеңнің
негізгі идеясын ашуға үйрету.
2. Адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстауға баулу.
3. Көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдысын жетілдіру, оқып-түйгендері
туралы ой қорытындысын айтқызып, жаттықтыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: талдау, әңгімелеу, сұрақ-жауап, қорытындылау.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдеріМұғалімнің әрекетіОқушының әрекетіЕскерту І.
Мотивациялық кезең
І Ұйымжастыру
Психологиялық дайындық
(шаттық щенберін құру, топқа бөлу)
І топ: «Қырандар»
ІІ топ: «Бұлбұлдар»
ІІІ топ: «Сұңқарлар»
Өлең жолдарын барлығы мәнерлеп  оқидыТіл дамыту
Оқушыларды сабаққа ұмтылдыру
ІІ Үй тапсырмасын
тексеру
«Орындалған арман» Спандияр Көбеев
«Ыстық орындық» әдісі
1. Спандияр Көбеев кім? Ол туралы не білесің?2. Әңгіменің басында «Үлкен той болды» деп қандай тойды айтып отыр?3. Хамза Қаржасовтың сөзі неге ұнамады?4. Болыс Салмұғамбет Спандияр мен оның әкесіне не деді?5. Ыбырайдың неліктен қабағы түйіліп, жүзі сұп - сұр болып кетті?6. Болыс пен байлардың әділетсіздігін қандай әрекеттерінен байқауға болады?
7. Бұл оқиға қай жылы болды?
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Балалар осы күз айында ,біз қандай мерекелерді атап өтеміз?
- Ия Ыбырай атамыздың тұған күнін атап өткен болатынбыз.
Мәтін мазмұнын сұрау
Оқушылардын сұраққа жауап алу
1887 ж. 10 декабрь
- Күн суытып адамдар қыс мезгіліне дайындық жасайды
- 1 қыркүйек , ұстаздар күні, ҚР рәміздер күні, ҚР Тілдер мерекесі,
Ы.Алтынсариннің туған күні.
Есте сақтау сақтау қабілеттерін дамыту
ІІІ. Бағдарлау-мотивациялық кезең
Тақтаға немесе интерактивті тақтаға:
«...Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым, ойлап қой,
Бес асыл іс көнсеңіз»
деген Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінен үзінді жазылып қойылады.
Мынадай сұрақтар қойылады:
Тақтадағы үзінді Абайдың қай өлеңінен алынған?
Бұл өлеңді кімдер жатқа біледі?
Абайдың тағы қандай шығармалары бар?
А.Құнанбаев жайлы не білесіңдер?
Абай

1.Берілген мысалдарға дәлел айтады .
Күтілетін  жауап:
«Ғылым таппай мақтанба»
• Ғылым таппай мақтанба• Интернатта оқып жүр• Пайда ойлама, ар ойла• Жасымда ғылым бар деп ескермедім• Әсемпаз болма әрнеге• Жазғытұры• Жаз• Күз• Қыс• Желсіз түнде жарық ай
Абай Құнанбаев – қазақ халқының ұлы ақыны, асыл сөздің зергері. Азан шақырып қойған аты –
Ибрагим. Әжесі Зере сүйкімді де сүйікті немересін Абай деп еркелеткен. Осыдан кейін Ибрагим дейтін шын аты аталмай, ел арасында Абай атанып кетеді. Өз пікірін айтуға төселдіру
Интерактивті тақта
Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы, қазақтың реалистік жаңа жазба әдебиетінің негізін қалаушы. 
ІV. Жаңа ұғым Сабырсыз, арсыз, еріншекСабырсыз, арсыз, еріншек,Көрсеқызар жалмауыз,Сорлы қазақ сол үшінАлты бақан, алауыз.Өзін - өзі күндейді,Жақынын жалған міндейді,Ол – арсыздық белгісі.Ұятсынбай, ойланбай,Қой дегенге тіл алмай,Іс қылмай ма ол кісі?Бір - ақ секіріп шығам деп,Бір - ақ қарғып түсем деп,Мертігеді, жатады.Ұрлықпен мал табам деп,Егессе ауыл шабам деп,Сүйтіп құдай атады. Өлең жолдарын барлығы мәнерлеп  оқидыV.Сөздікпен жұмыс
.
Алауыз - береке- бірлігі жоқ, ынтымақсыз.
Күндейді - қызғанады.
Мертігед - бір жері сынады, шығады.
Міндейді - мін тағады, жамандайдыV. Тапсырма 1 – тапсырма.
1-топ «Абайдың өлеңдерін» жатқа айтады.
2-топ Абайдың 3-ші қарасөзін оқып, түсінгенін айтады.
3-топ Абай аудармаларынан «Шегіртке мен Құмырсқа» мысалынан көрініс көрсетуге әзірленіп келеді.
2 - тапсырма.
Екі өлеңді салыстыра отырып, өлеңдегі сөздерді пайдаланып, мына кестені толтыр

Адамның мінез - құлықтары

Жағымды Жағымсыз
• Жағымды - Сабырлы, арлы, еңбекқор, сыпайы, білімді, ақылды...- Талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым...• Жағымсыз - Сабырсыз, арсыз, еріншек, көрсеқызар, жалмауыз, алауыз,...- Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ... Интерактивті тақтада көрсету
VІ. Сергіту сәті Мынау менің- жүрегім,
Бәрі осыдан басталған.
Мынау- басым ақылды,
Бәрін осы басқарған.
Мынау менің- оң қолым,
Мынау менің- сол қолым
Барлық істі атқарғанДенелері сергітіледіИнтерактивті тақтадаVІІ. Шығармашылық тапсырма Болмасаңда ұқсап бақ !Оқушылар «Күз» тақырыбына өлең шығарады
(балалар тапсырманы орындағанда Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әні орындалады )
Балалар тапсырманы орындағанда Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әні орындалады
VІІІ.
Қорытынды:
Балалар біз бүгін сабақта не үйрендік?
ББҮ кестесін толтырайық. (INSERT) картасы
Мәуе ағашыБілемін
Білгім келедіҮйрендімЖапырағы жоқ ағашқа жапырақтар іліп, жайқалту. Әрбір жапыраққа адамның бойындағы жақсы қасиеттерді жазып, әрбір жапырақты ілгізу Топпен жұмыс
Стикерге жазу
ІХ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі Ауызша баға беру Х. Үйге тапсырма Ғылым таппай мақтанба
Үйге: өлеңді , мақал - мәтелдерді жаттау