Арифметикалы? прогрессия та?ырыбын ?айталау (9- сынып)


Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессия тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың тақырып бойынша білімдерін тиянақтау, толықтыру, бекіту, формулаларды есеп шығаруда пайдалана білу
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ұйымшылдыққа, сыйластыққа, алғырлыққа, ұқыптылыққа, өз ойын тиянақты айта білуге үйрету
Дамытушылық: оқушылардың есептер шығарудағы іскерліктерін, өз бетімен еңбектенуін, ойлауға, пайымдауға, пәнге қызығушылығын дамыту.
Сабақтың түрі: іскерлік дағдыларын қалыптастыру
Көрнекілігі: интерактивті тақта, сызбалар, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. үй тапсырмасын тексеру
3. Тірек схема арқылы қайталау
4. Есептер шығару
5. үйге тапсырма беру
6. Бағалау
7. Қорытынды
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Топ жетекшісі сайланады. Үй тапсырмасы ауызша тексеріледі.
Тірек схема арқылы қайталау
194609411811000d Айырмасы
7600340947Арифметикалық прогрессия
0Арифметикалық прогрессия
194564012192000Қасиеті
19456409316300 an-ші мүшесі
19456406422600Қосындысы
19456407792400Анықтамасы
Әр топқа тапсырмалар жазылған үлестірмелі парақтар таратылады, есептерді шығару арқылы жасырылған сөзді табу керек. 3 топ дұрыс шығарса, математикалық нақыл сөзді табады.
І топ.
Арифметикалық прогрессияның оныншы мүшесін тап. а1 =10, d=4
a1= 2, a10=92, d=?
541020114300 а1 + a10 =12
a8- a5= 4 а1 =?d= ?а1=130, d=3, а15=?
a10= 1,9, a16= 6,1 а1 =?d= ?an = 4n+3 а1 =?d= ?а1=56, d= -3, n=11 an=?
М АТИФАРЕКИ
88460,701132610-4,447
ІІ топ
а1 =18, d= -0,5, a20=?
a5=27, a27=60, а1 =?d= ?4521201778000 a5+ a11= -0,2
a4 + a10 =2,6 а1 =?d= ?a2= 1, a5=7, a1000=?
а1= -50, d= 1,2, а45=?
а1=2 , а10=92, d= ?
Ы РАЛДҒЫМ
21102,81,519978,59,7-1,4
ІІІ топ
а1=20, d=3, а5=?
а1=56, d=-3, a15=?
an = 3n+25, а1 =?d= ?а1 =-7, а16 =2, d= ?
а20=0, а66=-92, а1 =?d= ?АПЫШТАС
0,63238735314-2
Сөзжұмбақ «Прогрессия»
1 П 2 Р 3 О 4 Г 5 Р 6 Е 7 С 8 С 9 И Я Қиылыспайтын түзулер
Кеңістік фигурасы
7 таңбалы натурал сан
Тік бұрышты үш бұрышқа қолданылатын теорема
Шеңбердің элементі
Берілген санға қалдықсыз бөлінетін сандар
Тригонометриялық функция
Натурал сан
Математикадағы айнымалы
Екі қатынастың теңдігі
Тарихи мәлімет
XVIII ғасырдың соңында Германияда бір сабақта мұғалім оқушыларына «1 ден 100ге дейінгі натурал сандардың қосындысын табуды» тапсырыпты. Оқушылардың біреуі «Ізделінді қосынды 5050 –ге тең» деп жауап беріпті. Бұл оқушы кейіннен аты әлемге әйгілі болған математиктер королі Карл Фридрих Гаусс екен. Бала Гаусс есептеген 1-ден 100-ге дейінгі (100 –ді қоса есептегендегі) барлық натурал сандардың қосындысын табайық.
1+2+3+4+...+97+98+99+100= (100+1)·50= 5050
I топ
(30·25-25· 27)+ (27·24 -24·24)+ (24·23- 23·21)+(21·22-22·18)
ІІ топ
(3·96-84·3)+(5·84- 72·5)+(7·72- 60·7)+ (9·60-48·9)+ (11·48- 36·11) + (13·36-24·13)
ІІІ топ
(55·100-100·50)+ (50·98- 98·45)+ (45·96-96·40)+ (40·94- 94·35)+ (35·92- 92·30)
Сергіту: Кім жылдам?
Бір жылда неше тәулік бар?
Жарты теңгенің жартысы неге тең?
Ең үлкен екі таңбалы сан?
Ең кіші натурал сан.
Ең кіші жай сан.
Дәлелдеуді қажет ететін тұжырым
Дәлелдеуді қажет етпейтін тұжырым
Екі метр көп пе, 201см көп пе?
2 мен 3-тің арасына қандай таңба қойғанда 2 ден үлкен 3-тен кем сан шығады?
Шеңбердің кез келген екі нүктесін қосатын кесінді.
Рефлексия:
А) Тапсырмаға баға 1. Жеңіл
2. бір қалыпты
3. қиын
Ә) материалды қалай меңгердім:
1. Толық меңгердім, қолдана аламын
2. меңгердім, бірақ қолдана алмаймын
3. аздап меңгердім
4. мүлде меңгерген жоқпын
Үйге тапсырма: 196 (ә), 199 (ә)
Бағалау, қорытынды.