Санды ж?не ?ріпті ?рнек. Ашы? саба?. 1 сынып


Математика. 1 – сынып. Ашық сабақ.Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер.Сабақтың мақсаты:Білімділік: Санды және әріпті өрнектер туралы түсінік қалыптастыру.Әріпті теңдіктерді құру,оқу және жазуымен таныстыру,оларды бір-бірінен ажырата алуға үйрету.Дамытушылық: Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту,есеп шығару білігін тиянақтау.Тәрбиелілік: Танымдылық қабілетін дамыту.Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материалдар .Оқыту әдісі: түсіндіру,сұрақ – жауап.Сабақтың түрі: Ертегі сабақ.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы.Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Ой қозғау: Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Қай ай? Аптаның қай күні? Кеше қай күн болды? Ертең қай күн? Бүгін ауа – райы қандай? Күннің көзі не үшін керек? Осындай қыстың бір күні құлын, бота, бұзау, қозы , лақ орманға барыпты. Қайтарында өзеннен өтейік десе мұз жарылып, сыныпты. Қорыққан төлдер маңырап, мөңіреп шулапты. Олардың дауысын естіген қасқыр келіп қалыпты. Осы мезетте оларды іздеп бала да келеді. Бірақ қасқыр балаға төлдердің қайда екенін айтпас бұрын тапсырма беріпті. Сол тапсырманы бірге орындайық па? Ендеше, күніміз ашық болсын деп «Күннің көзін ашу» ойынын ойнайық. Қасқырдың 1 – тапсырмасы.
9 + 1 8 – 4 6+ 4
10 – 2 5 + 3 7 – 5
- Біз тақтаға нелер жаздық? ( өрнектер). Қосудың, азайтудың компоненттерін атау.ІІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау. Дәптерге күнді, көркем жазуды жазу. ІV. Жаңа сабақ: Қасқыр риза болып, малдардың қайда екенін айтады.Бала бірінші болып лақты құтқармақшы. Ол үшін оқулықпен жұмыс. № 1.
Тақтада орындау. «Қателеспе!» ойыны.
6 + 4 ═ 10
10 – 7 ═ 3
№ 2. «Кім зерек?» ойыны.
Бұлар қандай өрнектер деп ойлайсыңдар? Бұлар – санды өрнектер.
Ал әріпті өрнектер қандай болады? Ендеше, № 2 есепті қарайық. Ойлаған санды «әйнекше» □ түрінде белгілейік. Сонда □ + 4, 4 + □, □ – 4 , 4 – □ . Белгісіз санды «а» әрпімен алмастырайық, сонда а + 4, 4 + а, а – 4 , 4 – а өрнектері шығады. Бұлар - әріпті өрнектер. Әріпті өрнектің мәнін бірден таба алмаймыз.
Енді баланың қозысын құтқаруға көмектесейік пе? Ол үшін № 3 есепті қарайық. Алдымен әріпті өрнекті, содан соң санды өрнектерді атаймыз
( ауызша) «Кім алғыр?» ойыны.
а + 4 9 – 4
4 – а 5 + 4
7 – а 3 + 7
а – 4 2 – 2
8 – а
Осылай, баламен бірге қозысын құтқардық.
Келесі кезекте бұзау тұр екен. Бұзауды құтқару үшін № 4 есепті шығарайық.
Екі бағанды оқып салыстыру. Шарттарын салыстыру. Не ұқсайды? Айырмашылығы не? (Сұрағы жоқ). Екі бағанның қайсысы есеп? Неге? Сұрағы жоқ есепті шығара аламыз ба? Ол үшін не істеу керек? Сұрақ қою қажет. Қандай сұрақ қояйық?
Өleft0сті – 6 ағаш
Оleft0тырғызды – 2 ағаш ? ағаш
Шешуі: 6 + 2 ═ 8
Жауабы: Барлығы 8 ағаш отырғызылды.
- Ағашты не үшін отырғызамыз?
Жақсы, баламен бірге бұзауды да құтқардық. Келесі кезекте не тұр? Иә, ботаны құтқарамыз ба? Ол үшін «Сергіту жаттығуын» жасайық.
Күкіреді күн, күн.
Терезелер шым – шым,
Жауды жаңбыр топ – топ.
Шелек – шелек көп, көп.
Жон арқаңды тос – тос
Күнбағыс тез өс - өс.
Жақсы балалар, енді кезекте не тұр? Бота. Ол үшін мына тапсырманы орындайық. Жұптық жұмыс. «Кім шапшаң?» ойыны.
Айырмаларды оқы. Кестені толтыр.
6 – 4 5 – 3 8 – 4 9 – 6
Азайғыш
Азайтқыш
Айырманың мәні
Қосындыларды оқы. Кестені толтыр.
4 + 2 3 + 3 7 + 3 4 + 6
Бірінші қосылғыш
Екінші қосылғыш
Қосындының мәні
Осылайша ботаны да құтқардық. Ендігі кезек ненікі? Құлынды құтқарайық.
Ол үшін «Кім жылдам?» ойынын ойнайық.Топтық жұмыс .
1 – топ. Әріпті өрнектерді теріп жаз. а + 5 , 7 + 3 , а – 6 ,4 + 3 , 5 – а .
2 – топ. Санды өрнектерді теріп жаз. 7 + 2 , а– 5 , 2 + 0, 5 – а, 3 + 3 .
3 – топ. Өрнектердің мәнін тап. 2 + 2 , 4 + 3, 5 – 3 , 9 – 8.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Абай Кұнанбайұлы туралы түсінік
беру. Білімдерін толықыру.
2. Сөйлеу, есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Өз ойын ашық айтуға, таза жазуға, тазалыққа,
ұқыптылыққа, тәртіпті болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар: оқулық, А.Құнанбаев суреті.
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, сабаққа дайындау.
II. Үй тапсырмасын сұрау: Бала Шоқан әңгімесінен түсінгендерін сұрау. 128-жаттығудың орындалуын тексеру.
Ш. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі: Сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін пысықтау.
IV. Мақсат қою кезеңі:
V. Жаңа сабақ: Абай Құнанбайұлы 1845 ж. дүниеге келіп, 1904 ж. қайтыс болган. Абай қазақтың ұлы ақыны, данышпан, ұлы ойшыл. Ол балаларға арнап көптеген өлеңдер, әңгімелер, ертегілер жазған. Абай Құнанбайұлының «Адам болам десеңіз» өлеңімен танысамыз. Өлеңді мәнерлеп оқып беру, мағынасын түсіндіру. Өздеріне мәнерлеп оқыту сұрақтарына жауап беру. 129-жаттығу Заттың сынын білдіретін сөздерді сөйлем соңына жазындар. Ашық күн. Көк аспан. Биік үй. Үлгі: Күн ашық. Диктант жаздыру
VІ. Жаңа материалды пысықтау: Сұрақ-жауап арқылы сабақты қорыту: Абай Құнанбайұлы кім? Бес дұшпанды ата? Бес асыл істерді ата?
VІІ. Бекіту кезеңі:
Сұрақка жауап бер ойынын ойнату арқылы сабақты бекіту.
VІІІ. Үйге тапсырма, бағалау: 130-жаттығу
aynagul.kaydarova
Ана тілі
Сабақтың тақырыбы
Үш би
Сілтеме
Орта мерзімді жоспарлау Г.И.Уәйісова,Ә.Е.Жұмабаева Ана тілі оқулығы Алматы кітап баспасы 2012ж Жалпы білім беретін 11 жылдық орта мектептің 1- сыныбына арналған оқулық
Жалпы мақсаттар
Оқушылардың оқу-жазу дағдыларын жетілдіру,мағынасы бір-біріне жуық сөздер туралы түсінік беру.
Оқыту нәтижесі
Оқушылардың сөздік қорын, сөйлеу тілі дамиды.
Негізгі идеялар
Оқушылардың белсенділігін арттыру.
Оқыту тәсілдері
Топтық,жеке жұмыстар. Сын тұрғысынан ойлау
Кел,ойнайық
Кейінгі тапсырмалар
Мәнерлеп оқу
Уа қыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті

2 мин

10 мин



10 мин




3мин


3мин
5 мин

2 мин






























Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, оқушылардың сабаққа зейінін  аудару.
ІІ. Психологиялық дайындық:
-Екі көз не үшін керек?
– Барлық жақсылықты көру үшін.
-Екі құлақ не үшін керек?
-Ақыл-кеңес тыңдау үшін.
-Екі қол не үшін керек?
-Елге көмек беру  үшін.
-Екі аяқ не үшін керек?
-Шетте жүрсең,туған жерге жету үшін..
1. Ұранымыз: «Жақсы оқу, үлгілі болу».
2. Мақсатымыз: «Еңбектену, 4-5-ке қол жеткізу»
ІІ. Өткен материалдарды еске түсіру.
а)Өлеңмен жұмыс.
«Домалақ ана» өлеңін пысықтап оқыту немесе жатқа сұрау.
ә)Ережелерді қайталау.
– Кім?Кімдер?Не?Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздер кімнің және ненің атын білдіреді?Мысал келтірейік.
– Қандай сөздер бас әріппен басталып жазылады?Мысал келтірейік.
-Не істеді?Не қылды? Қайтті?сұрақтарына жауап беретін сөздер  нені   білдіреді?Мысал келтірейік.
-Қандай? Қай? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың  несін білдіреді?Мысал келтірейік.
-Қанша?Неше?Нешінші? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың несін білдіреді?Мысал келтірейік.
ІІІ. Мақсат қою.
(Сан есімді пысықтау)
– Балалар жылдың неше мезгілі бар? (4)
– Қазір қай мезгіл? (көктем)
– Көктем айлары нешеу? (3)
– Сен нешінші сыныпта оқисың? (бірінші)
– Жасың нешеде? (сегізде)
– Сен нешінші партада отырасың? (үшінші)
– Мен сендерге қандай сұрақтар қойдым? (Қанша? Неше? Нешінші?)
– Ендеше балалар бүгін біз сендермен заттың санын білдіретін сөздерге арналған 203-жаттығу жұмысын орындаймыз.Көп нүктенің орнына не? сүрағына жауап беретін сөздерді тауып жаз
IV. Сергіту сәті.
Көк аспанға қараймын,
Келген құсты  санаймын,
Үшбұрыш  болып тырналар,
Көк жүзінде сырғанар.
в) 204- жаттығу. Суретте бейнеленген мамандық иелеріне тиесілі сөздерді тауып айт(ауызша)
V. Жаңа сабақ.
– Бүгін біз сендермен Үш би.
Мұғалімнің қысқаша мағлұмат беруі:
Төле би ақылды,әділ адам болған.
Қаздауысты Қазыбек би тапқыр,батыл,шешен атанған.
Әйтек би шешендігіне қоса,ел басқарған.
Қазақтың бұл үш биі-халық қамын ойлаған адамдар.
VI.Оқулықпен жұмыс.
Н. Оразалиннің «Үш би» өлеңін оқиық.
1. Өлеңді мұғалімнің оқып беруі.
2. Оқушыларға оқыту: дауыстап тізбектей оқыту, іштей оқу.
-Өлеңнің ішінде заттың санын білдіретін сөзді табыңдар?
3. Сұрақ- жауап арқылы тауып оқып, қорыту.
-Төле би мен Қазыбек,Әйтеке биді-кім дейді?
-Еліне қандай болған?
-Көліне қандай болған?
-Жеріне не болған?
-Кімнің туын ұстаған?
-Кімнің намысын ұштаған?
-Қасиетті үш бабамызды қалың қазақ кім деп тұтар?
-Қазақтың үш биі туралы не айтамыз?
VIІ.Сергіту сәті.
5.Мақал оқыту,түсіндіру.
Шешен сөз бастар,
Батыр қол бастар.
-Батырлар туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
– Шешен деп кімді айтамыз?
– Батыр деп кімді айтамыз?
Сан есім ережесін, сұрақтарын қайталау.
VІІІ.Сергіту сәті.
Аспанға  қарап  ай  көрдім,
Төменге  қарап  жер  көрдім.
Оңға,  солға  бұрылып,
Егеменді  ел  көрдім!
ІХ. Қорыту
-Біз нені білдік?
-Қанша?Неше?Нешінші? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың несін білдіреді? Мысал келтір.
– Келешекте нені білгіміз келеді?
– Сан есімнің түрлерін.
Х. Бағалау.Мадақтау.
ХІ. Үйге:
«Үш би» өлеңін жаттау.
204- жаттығу.

Психоло гиялық ахуал




Өз беттері мен жұмыс















Оқулықты ашады, суреттер бойынша жұмыс жүргізеді

















Қорыту
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу.Сабақтың мақсаты:Білімділік: Теңдеуді шешудің қарапайым әдістерін үйрену;Дамытушылық: Әртүрлі тапсырамаларды шешу арқылы олардыңойлау қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, логикалық ойлау жылдамдығына тәрбиелеу;Сабақтың көрнекілігі: «Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік», «Құлпынай терейік», «Поездға вагондарды тіркейік» ойындары; «Теңдеу» сөзжұмбағы.Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ – жауап, түсіндіру.Сабақтың типі: ойын сабақ.Сабақтың барысыІ. Ұйымдастыру.Психологиялық дайындықБір – біріне тілек айту.Математика керек әр күйге, математика қажет өмірде.Оқушылардың зейінін аударуБалалар, бүгін бізді ерекше сабақ, сабақта алаңдамай еркін еңбек етіңдер. Өз ойларыңды қысылмай, ашық айтыңдар. Мен сендерге сәттілік тілеймін!ІІ. Білімді еске түсіру.Ауызша есептеу:«Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік»:«Поездға вагондарды тіркейік»Вагондағы есептерді шығарып, жауабын атап, лакомотивке тіркеу жұмысы тапсырылады:10 - 2= 3+7=3+4= 2+7= 4+5=Сергіту.ІІІ. Жаңа сабақ.№ 1. Теңдіктерді жазНеше сандық теңдік жаздың?3+a=7 10 - a=1 a - 2=6Бұлар – теңдеулер.Теңдеуді шешу үшін тура теңдік шығатындай етіп, а – ның мәнін іздейміз.3+a=7 теңдеуіндегі а – ның орнына сандарды біртіндеп қойып, тексереміз.а – теңдеудің шешімі.№2. Теңдеудің шешімін тап.3+a=7 a+6=10 4 - a=38 - a=5 a - 6=3 a+1=8№ 4.а) Ләззат – 5 г.? г.Қайрат – 3 г.5+3=8 (г.)Жауабы: барлығы 8 гүл сыйлады.ә) Ләззат – 5 г.?, г. артық сыйладыҚайрат – 3 г.5 - 3=2(г.)Жауабы: Ләззат 2 гүл артық сыйлады.б) Ләззат – 5 г.Қайрат – 3 г.?, г. кем сыйлады5 - 3=2(г.)Жауабы: Қайрат 2 гүл кем сыйлады.Сергіту.IV. Дәптермен жұмыс.№ 4. Тақтадан жазып алу.V. Білімді бекіту.«Құлпынай терейік!»VI. Қорытындылау.– Сабақ несімен ұнады?– Сабақ барысында қандай қиыншылықтар кездесті?Үйге тапсырма: 169 – бет №3.
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу.Сабақтың мақсаты:Білімділік: Теңдеуді шешудің қарапайым әдістерін үйрену;Дамытушылық: Әртүрлі тапсырамаларды шешу арқылы олардыңойлау қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, логикалық ойлау жылдамдығына тәрбиелеу;Сабақтың көрнекілігі: «Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік», «Құлпынай терейік», «Поездға вагондарды тіркейік» ойындары; «Теңдеу» сөзжұмбағы.Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ – жауап, түсіндіру.Сабақтың типі: ойын сабақ.Сабақтың барысыІ. Ұйымдастыру.Психологиялық дайындықБір – біріне тілек айту.Математика керек әр күйге, математика қажет өмірде.Оқушылардың зейінін аударуБалалар, бүгін бізді ерекше сабақ, сабақта алаңдамай еркін еңбек етіңдер. Өз ойларыңды қысылмай, ашық айтыңдар. Мен сендерге сәттілік тілеймін!ІІ. Білімді еске түсіру.Ауызша есептеу:«Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік»:«Поездға вагондарды тіркейік»Вагондағы есептерді шығарып, жауабын атап, лакомотивке тіркеу жұмысы тапсырылады:10 - 2= 3+7=3+4= 2+7= 4+5=Сергіту.ІІІ. Жаңа сабақ.№ 1. Теңдіктерді жазНеше сандық теңдік жаздың?3+a=7 10 - a=1 a - 2=6Бұлар – теңдеулер.Теңдеуді шешу үшін тура теңдік шығатындай етіп, а – ның мәнін іздейміз.3+a=7 теңдеуіндегі а – ның орнына сандарды біртіндеп қойып, тексереміз.а – теңдеудің шешімі.№2. Теңдеудің шешімін тап.3+a=7 a+6=10 4 - a=38 - a=5 a - 6=3 a+1=8№ 4.а) Ләззат – 5 г.? г.Қайрат – 3 г.5+3=8 (г.)Жауабы: барлығы 8 гүл сыйлады.ә) Ләззат – 5 г.?, г. артық сыйладыҚайрат – 3 г.5 - 3=2(г.)Жауабы: Ләззат 2 гүл артық сыйлады.б) Ләззат – 5 г.Қайрат – 3 г.?, г. кем сыйлады5 - 3=2(г.)Жауабы: Қайрат 2 гүл кем сыйлады.Сергіту.IV. Дәптермен жұмыс.№ 4. Тақтадан жазып алу.V. Білімді бекіту.«Құлпынай терейік!»VI. Қорытындылау.– Сабақ несімен ұнады?– Сабақ барысында қандай қиыншылықтар кездесті?Үйге тапсырма: 169 – бет №3.
Кері қайту