Урок Сполучник .Узагальнення навчального матеріалу


«Українська мова 7 клас»
План уроку
Тема. Сполучник .Узагальнення навчального матеріалу
Мета:
повторити й узагальнити навчальний матеріал із теми;
розвивати вміння знаходити сполучники у реченнях, відрізняти їх від інших частин мови, навички правильного написання сполучників; уміння використовувати сполучники у власних висловлюваннях;
виховувати культуру мовлення на матеріалі народної творчості
Тип уроку: інтерактивний
Обладнання: картки із фразеологізмами;підручник-посібник
Хід уроку
1.Організіційна частина
2. Повідомлення теми, мети уроку
3. Перевірка раніше набутих знань:
Які частини мови за функцією ви знаєте ?( самостійні , службові)
До якої групи частин мови відноситься сполучник? (до службової)
Яка функція у сполучника? (поєднує члени речення і частини складного речення)
3.Постановка мети .АктуалізаціяКазка
Колись давно жив на світі чоловік і мав двох синів. І була в тих синів різна вдача.Старший син усіх об єднував,гуртував, слідкував, щоб усе було порівну, щоб кожен почувався самостійним, значущим.І людей біля нього завжди роєм роїлося. А менший син зовсім інший характер мав. Коли він вже приходив, то усі знали, що хтось має підкорятися, залежати один від одного. А кому ж хочеться підкорятися? От і втікали від меншого сина , щойно він з явиться. Великих зусиль треба було докладати, щоб зібрати громаду докупи та ще й вишикувати якналежно.
От прийшов менший син одного разу до батька і почав просити, щоб той старшого брата відіслав далеко-далеко , аби усі забули, як то воно бути рівноправним. Та батько цього не дозволив, бо мудрий був чоловік. Він так сказав синові:
Ви обидва-одного батька та матері сини, і кожен з вас виконує свою роботу так, як йому на роду написано. Ти , синку, не сумуй, що громада тебе не дуже любить, а все ж шанує, бо без тебе аж ніяк не обійтися. Тому що не можуть усі завжди бути рівноправними та значущими, треба колись і підкорятися, залежати один від одного.Це такий закон, щоб у всьому було розмаїття- і у світі, і в природі, і в мові.
Послухав син батькової ради і почав ще краще виконувати свою роботу, щоб завжди підтримувати розмаїття мови і мовлення. І з братом меншим налагодив стосунки, бо вони –діти одних батьків, і звати їх-----сполучник сурядний та сполучник підрядний.
Питання
Назвіть сурядні сполучники та підрядні
Як різняться їх синтаксичні ролі у реченнях?
Інтерактивні вправи
АудіодиктантІз прослуханих речень записати сполучники, пояснити їх значення
Пам ятатимем не для пам яті, а для чогось того небуденного (І. Драч) (а- сурядний , протиставний)
Тече вода в синє море , та не витікає (Т. Шевченко) (та- сурядний , протиставний)
Малий мав років десять чи дванадцять (В. Сосюра) ( чи-сурядний , розділовий)
Вона плаче,тому що їй важко (О. Довженко) ( тому що- підрядний)
Ох, якби же сталось, щоб ви не вертались (Т. Шевченко) (якби-підрядний, щоб-підрядний)
Правда, дими враз щезли, зате біля сахарні роїлась купа людей і чорніли підводи (М. Коцюбинський ) (зате-сурядний, протиставний)
Плачуть і моляться білі троянди (М. Рильський ) (і-сурядний , єднальний)
Якщо не можна бути вічно юним, То змолоду не будь старим бодай! (Д. Павличко) ( якщо, То – підрядний)
Принесли записи народних пісень- чи то для обробки, чи для консультації (І. Гончар) (чи…чи –сурядний, розділовий)
Вогонь палає і гуготить, а вона заплющує очі, хитається, і їй здається , що то шумить колосом нива і серп черкає по стеблу. (М. Коцюбинський) (і , а -сурядний , єднальний )
Той клавесин і плакав, і плекав чужу печаль (Л. Костенко) (і- сурядний, єднальний)
Були хлібороби батько й мати, що весь вік творили хліб і мед для людей (О. Довженко) (й- сурядний, єднальний)
2.Підібрати сполучники до фразеологізмів, з ясувати їх значення(сурядні,підрядні).
Без роду й племені (про людину, яка не пам ятає свого походження)
Береженого і Бог береже ( про обережну, обачну людину)
Щоб йому ні добра ні життя ( недоброзичливе ставлення до кого, чого-небудь, досаду, обурення)
Гратися в кота і мишку (хитрувати, лукавити)
Гуртом і батька бити добре (спільно виконувати роботу легше)
Або пан або пропав (ризикуючи досягти бажаного або все втратити)
Ані з плечей ані з очей (непоказний)
Думати та гадати ( обмірковувати)
Живий і здоровий (все, як треба, без ускладнень)
І не думати і не гадати (не мати наміру)
І не сказати і не списати ( про дуже вродливу людину)
І кози ситі і сіно ціле ( досягти чого-небудь без збитків)
І сміх і сльози ( про те , що є водночас і комічне і сумне)
Кум королю і сват міністру ( про когось, хто має вигідне становище).
2.Знайти відповідність фразеологізмів та їх значень
3.Скласти речення із отриманими фразеологізмами
3.Завдання «Лексична нісенітниця»
Знайти сполучники. Визначити, до якої групи за будовою вони належать, пояснити їх написання разом –окремо.
Ах і жили проте ніби то незважаючи на те що чи то через те що однак все одно для того щоб якби неначе не заплаче а все ж таки не скаче.
Зате дарма що як так позаяк не тільки а й не то не то для того щоб якби не знали та всі проте біди і все ж немов у них любов чи нібито те щастя тимчасом як хай буде всяк.
Неначебто у сні для того щоб якби та просто хоч але все ж тому що знають усі зате не бачать або не чують ніби проте і ти і він та все ж тому що однак не тільки а й тому що маю слово.
Рефлексія
Який мовний матеріал ми повторили?
Які навички ми розвивали ?
Для чого нам потрібні знання про сполучник?Де ми можемо їх використати?
Д/З: скласти питання до вивченого матеріалу про сполучники.
Оцінювання

« Чарівна скринька»
1.Підібрати сполучники до фразеологізмів, з ясувати їх значення(сурядні,підрядні).
2.Знайти відповідність фразеологізмів та їх значень
3.Скласти речення із отриманими фразеологізмами
Без роду … племені
Береженого … Бог береже
Щоб йому … добра … життя
Гратися в кота … мишку
Гуртом … батька бити добре
… пан …пропав
… з плечей … з очей
Думати … гадати
Живий … здоровий
… не думати …. не гадати
…. не сказати ….. не списати
…. кози ситі …. сіно ціле
…. сміх …. сльози
Кум королю …. сват міністру
(про людину, яка не пам ятає свого походження) ( про когось, хто має вигідне становище). ( про те , що є водночас і комічне і сумне) ( досягти чого-небудь без збитків) ( про дуже вродливу людину) (не мати наміру) (все, як треба, без ускладнень) ( обмірковувати) (непоказний) (ризикуючи досягти бажаного або все втратити) ( про обережну, обачну людину) (спільно виконувати роботу легше) (хитрувати, лукавити) ( недоброзичливе ставлення до кого, чого-небудь, досаду, обурення)
3.Завдання «Лексична нісенітниця»
Знайти сполучники. Визначити, до якої групи за будовою вони належать, пояснити їх написання разом –окремо.
Ах і жили проте ніби то незважаючи на те що чи то через те що однак все одно для того щоб якби неначе не заплаче а все ж таки не скаче.
3.Завдання «Лексична нісенітниця»
Знайти сполучники. Визначити, до якої групи за будовою вони належать, пояснити їх написання разом –окремо.
Зате дарма що як так позаяк не тільки а й не то не то для того щоб якби не знали та всі проте біди і все ж немов у них любов чи нібито те щастя тимчасом як хай буде всяк.
3.Завдання «Лексична нісенітниця»
Знайти сполучники. Визначити, до якої групи за будовою вони належать, пояснити їх написання разом –окремо.
Неначебто у сні для того щоб якби та просто хоч але все ж тому що знають усі зате не бачать або не чують ніби проте і ти і він та все ж тому що однак не тільки а й тому що маю слово.