Сауыс?ан мен К?кек. 2 сынып


Алжанова Сабира Жайсанбаевна
Астана қаласы № 65 мектеп-гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі.
Сабақтың тақырыбы: Сауысқан мен Көкек. 2 сынып
Сабақтың мақсаты: Ертегінің мазмұнын түсіне отырып, әңгімелеу.
Күтілетін нәтижелер:
Пәндік нәтиже: Кейіпкерлерге сипаттама беру арқылы оқиғаны өмірмен байланыстыра білуге үйрету.
Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: Өз беттерімен қорытынды шығара білуге, қызықты әңгімеші рөлінде қалыптасуына жағдай жасау; энциклопедиялық сөздікті және басқа да дереккөздерді пайдалану дағдысына баулу.
Тұлғалық нәтиже: Адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Сауысқан мен Көкектің суреттері, мақал-мәтелдер топтамасы немесе интерактивті тақтадан көрсету. Видеоматериал көрсету. Венн диаграммасы, ой толғау.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
І. Қызығушылықты ояту.
ІІ. Психологиялық дайындық.
ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау.
І. Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту.
Сұрақ-жауап:
Жыл мезгілдерін ата.
Көктем айларын ата.
Көктемде табиғатта қандай өзгеріс болады?
Құстарды қалай қарсы аламыз?
Құстардың қандай пайдасы бар?
Құстар туралы тақпақтар білеміз бе?
Жұмбақ жасыру:
Ала шапан кигені,
Сескенгіш болған соң
Қыпылықтап жүргені. (Сауысқан)
Бір-ақ сөзді біледі,
Өз аты онысы.
Соны айтып жүреді.
Және жоқ қонысы. (Көкек)
Ағаш басында,Тас арасында,Әр алуан қуыстаТүндіксіз отау. (Ұя)
Керек дерек.(Көкек, сауысқан туралы)
Құстар туралы тыйым сөздер, ырымдар.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Сауысқан мен Көкек.
ІІ. Ертегіні мәнерлеп оқу.
Оқушыларға сұрақ қою:
Ертегідегі Сауысқан мен Көкек ұқсай ма екен?
Ұя салу шынымен қиын ба?
Оқушылардың тізбектей оқуы.
Рөлдерге бөліп оқу.
ІІІ. Кітаптағы мақалдар ертегінің қай бөліміне лайық екенің ажырат.
Сендер қандай мақал айтар едіңдер?
Ертегідегі негізгі ой неде болып тұр?
ІV. Сұрақ – жауап.
Неліктен көкектің ұя салуға құлқы жоқ?
Көкек неліктең құр айғайлай береді?
Көкекке ұқсас адамдарға мысал келтіре аласыңдар ма?
V. Мәтіннен құс ұясының жасалу сипатын тауып оқы.
VI. Венн диаграммасы. Сауысқан мен Көкекті салыстыру.
VII. Ой толғау
Кестені толтыр. Топта орындау.
VIII. Қорытындылау. Бағалау.