Алгебра Екі ?рнекті? айырмасы мен ?осындысыны? к?бейтіндісі 7-сынып


Бекітемін: /С.Мажитова/
Сыныбы 7
Пәні Алгебра
Күні 05.12.2015
Сабақтың тақырыбы Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі
Мақсаты Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісітуралы түсініктерін қалыптастыру және есеп шығаруда қолдана білуге дағдыландыру
Күтілетін нәтиже
А. Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі біледі
В. Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісінің формуласын қорытып дәделдейді
С. Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісінің формуласын қолданып есеп шығара алады
Керекті жабдықтар Оқулық , АКТ, Плакат, Маркер, ноутбук, интербелсенді тақта, кестелер, формулалар.
Тапсырма Тапсырмалар, есеп,топшама
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
5 минут Оқушылармен амандасу. «Бір-біріне тілек білдіру» шаттық шеңбері
«Топтастыру» әдісі
701040887095Бірмүше және көпмүше
00Бірмүше және көпмүше
36576082613500Оқушылар амандасады. Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді.
Тұсаукесер
3 минут
Оқушыларға тапсырма. Көбейтуді орындау.
(2с-д)(2с+д)=
(3х+2у)(3х-2у)= Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
(2с)2-2сд+2сд-д2=4с2-д2
9х2-6ху+6ху-4у2=9х2-4у2
Негізгі бөлім
20 минут
(а-в)(а+в)=а2-ав+ав-в2=а2-в2
(а-в)(а+в)=а2-в2
Ережесімен таныстыру
1 мыс:(4-5а)(4+5а)=4²-(5а)²=16-25а²
(8-3х)(8+3х)=8²-(3х)²=64-9х²
(-т-7п)(7п-т)= (-1)(т+7п)(7п-т)=-[(7п)²-т²]=-(49п²-т²)=
т²-49п²
2 мыс: (2х-3у)(2х+3у)+9у² =(2х)²-(3х)²+ 9у²=4х²-9у²+9у²=4х²
Оқулықпен жұмыс
№366 1-6
№377 1-2
Қатесін тап:
(а-в)(а-в)=а2-в2
(с-д)(с+д)=с2+д2
(4-5а)(4+5а)= 16-25а
(8-3х)(8+3х)=16-9х²
Тест жұмысы
(т-3)(т+3) 25а2-16
(5а-8в)(5а+8в) 49х2-4
(4+5а)(5а-4) т2-9
(С-7)(с+7) 100х2-36д2
(7х-2)(7х+2) 25а2-64в2
(10р-6д) *(10р+6д) с2-49
Оқушылар мысалдарды бірлесе отырып талдайды.
Берілген тапсырманы бірлесе орындайды. Тақтаға шығып есептің шығару жолын талдайды.
108204017843500Тест жұмысын орындайды. 6-дұрыс болса
132588041275004-5 дұрыс болса
12268209398000
3- дұрыс болса
14097002540003-ден төмен болса
Қорытынды
5 минут
Кері байланыс. Рефлексия Мен бүгінгі сабақта ... біліп шықтым
Мен бүгінгі сабақта ... үйрендім
Мен бүгінгі сабақта ... таныстым
Мен бүгінгі сабақта ... қайталадым
Мен бүгінгі сабақта ... бекіттім
Бағалау .
Үйге тапсырма
§ 2.1 Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының
көбейтіндісі тақырыбын оқу. №366 7-12
Рефлексия парағын толтыру,
Бағдаршам арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Реті:41
Пән: алгебра
Сынып: 7 ә 7в
Күні:
Сабақтың тақырыбы: «Екі өрнектің квадраттарының айырмасы». Есептер шығару.
Мақсаттары:
Білімділік: Қысқаша көбейту формулаларын, атап айтқанда екі өрнектің квадраттарының айырмасы формулдасын білу, мәнін түсіну, дәлелдей білуі
Дамытушылық: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын практикада дұрыс қолдана білуі, есептеу жылдамдықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың жоспары: 1) Мотивациялық кезең: түгендеу, сабаққа ынталандыру
2) өткен тақырыпты қорытындылау(1), (2) ,(3)-формулалары, 5 минут)
3) Практикалық бекіту
4)Үйге тапсырма беру
5) Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2)Қайталауға арналған сұрақтар.
Анықтама: Екі өрнектің қосындысының квадраты мен айырмасының квадраты =бірінші мүшесінің квадраты қосу 2еселенген бірінші мүше мен екінші мүшенің көбейтіндісі қосу екінші мүшенің квадраты, яғни
(а±в)2=а2±2ав+в2
а2-в2=(а-в)(а+в)
Өткенді қайталау:
а2-в2=(а-в)(а+в)
а2-в2=(а-в)(а+в)
Анықтама:
Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең:
1 мысал: (4-5а)(4+5а)=42-(5а)2=16-25а2
(8+3х)(8-3х)=82-(3х)2=64-9х2
(-m-7а)(7а-m)=(-1)(m+7a)(7a-m)=m2-49а2
Анықтама:
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең
16-25а2=(4-5а)(4+5а)
4.Практикалық бөлім:
Ауызша есептер:№ 377
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №378, 3379, 380
Өздігінен шығаратын есептер: №381/тақ есептер/
Үй жұмысы: № 386,№387 /жұп есептер
Бағалау
Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.
Реті:42
Пән: алгебра
Сынып: 7 ә 7в
Күні:
Сабақтың тақырыбы: «Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы»
Мақсаттары:
Білімділік: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы формулдасын білу, мәнін түсіну, дәлелдей білуі
Дамытушылық: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формуласын практикада дұрыс қолдана білуі, есептеу жылдамдықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың жоспары: 1) Мотивациялық кезең: түгендеу, сабаққа ынталандыру
2) өткен тақырыпты қорытындылау(1), (2), (3) -формулалары, 5 минут)
3) Жаңа тақырып беру, сабақтың мақсатымен таныстыру
4) Практикалық бекіту
5)Үйге тапсырма беру
6) Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2)Қайталауға арналған сұрақтар.
(а±в)2=а2±2ав+в2
а2-в2=(а-в)(а+в)
мысалдар: (4-5а)(4+5а)=42-(5а)2=16-25а2
(8+3х)(8-3х)=82-(3х)2=64-9х2
(-m-7а)(7а-m)=(-1)(m+7a)(7a-m)=m2-49а2
16-25а2=(4-5а)(4+5а)
3.Мағынаны ашу:
45910501358900039719256921500421957513589000а3+в3=(а+в)(а2-ав+в2)
3609975762000Д-уі: (а+в)(а2-ав+в2)=а(а2-ав+в2)+в(а2-ав+в2)=а3-а2в+ав2+а2в-ав2+в3=а3+в3
Бұл формула екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласы деп аталады.
Екі өрнектің кубтарының қосындысы осы өрнектердің қосындысын олардың айырмасының толмсыз квадратына көбейткенге тең.
/Толымсыз квадрат дегеніміз не?/
4.Практикалық бөлім:
Ауызша есептер:№ 403/1-4/
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №404,405,406, 407, 408, 409 /тақ есептер/
Өздігінен шығаратын есептер: №416
Үй жұмысы: № 408,№409, /жұп есептер, №410
Бағалау
Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.