?БІШ КЕКІЛБАЕВТЫ? ШЫ?ЫРАУ ??ГІМЕСІ


Әбіш Кекілбаев «Шыңырау»Әңгіменің композициялық құрылымыСабақтың мақсаты:Білімділік: Әңгіме мазмұнын меңгеру, әңгіменің композициялық құрылымына талдау жасау, әңгіме кестесін құрғызуТәрбиелік: Әңгіме мазмұны арқылы оқушыларды еңбексүйгіштікке, табандылыққа, қиындыққа төзуге үйрету тәрбиелеуДамытушылық: Оқушыларға шығармашылық талдау жасатып, өз ойларын пікірлерін жеткізе, дәлелдей білуін, әдеби тілін, ойын дамыту.Сабақтың типі: Пысықтау сабағыСабақтың түрі: дәстүрлі сабақСабақтың әдіс - тәсілдері: Ауызша тіл дамыту, сұрақ - жауап, әңгіме кестесін құру, әңгіме композициясына талдауСабақтың барысы:І Ұйымдастыру кезеңіА) Оқушылармен амандасу түгендеуСынып тазалығына мән беруБ) Оқушылардың көңіл - күйіне назар аударуПсихологилық дайындық- Бүгінгі сабақ- Оқу, білу салауат- Бүгінгі мақсат- Ұғыну, ұғу ұлағат- Бүгінгі тәрбие- Отанға деген махаббатІІ Үй тапсырмасын сұрауҮйге Ә. Кекілбаевтың «Шыңырау» әңгімесін оқып келуге берілген болатын. Оқушылар әңгіме мазмұнын баяндайды.Қосымша сұрақтар- Байсал бай Еңсепке қай жерден құдық қазуға өтініш жасады?Ала қырдың үстінде, тастау жүлгенің терістігінен- Олар шеген тастарды қайдан әкелуші еді?Үш күндік жердегі құлама өрнектен- Тастарды кесуге Еңсепке кім көмектесті?Інісі Теңсел- Шыңырау түбінде Еңсеп қандай жағдайға тап болды?- Ол неге қуанды?- Ата кәсібі құдық қазу болған қараш руының адамдарының ауыр еңбегінің елге тигізер пайдасы қандай?- Еңсептің ерен еңбегі елге қандай пайда тигізді?Сергіту сәтіОң қолымда бес саусақ,Сол қолымда бес саусақ,Екеуін қоссақ он саусақ.ІІІ. Шығармашылық талдау жасау1. Әңгіме кестесін құруР/с ------- Тақырыбы ------ Идеясы ------ Қорытынды ------ Кейіпкерлері2. Шығарма құрылымына талдау жасау (композициялық құрылымына талдау жасау)Басталуы Еңсепке Байсал байдың өтінішіБайланысуы: Еңсептің құдық қазуына кірісуіШарықтау шегі: Құдықтың тереңдей түсуіШиеленісуі: Еңсептің басы тасқа соғылып үні тек өзіне естілуіҚорытынды: «Еңсеп өлген атанған шыңырау»ІІІ. Мәтінмен жұмыс- Қандай тастардың түрлері аталады?(шеген тастар, сұр тас, қылауытқан тас, тастақ тал, сандық тас, сар кемік тас, тоқаш тастар, көк тас, қиыршық тас, шығар тастар)ҮІІ БағалауМадақтау әдісі бойынша бағалауҮІІІ Үйге тапсырма