Поурочный план по историй


Асылканова Гүлнұр Қапорқызы
Тарих пәні мұғалімі
ШҚО, Семей қаласы
«№38 жалпы орта білім беретін мектеп-лицей» КММ
Семей қаласы, , қазақ тобы.
САБАҚ ЖОСПАРЫ №3
Сынып: 7 «қ» Күні:16.10.2013 Пән: Орта ғасырлар тарихы
Сабақ тақырыбы Наймандар, керейіттер, жалайырлар.
Сілтеме 7-сынып оқулығы,Жолдасбаев Сайден,Бабаев Дүйсен
Мақсаты -Оқушыларға Наймандар,керейіттер,жалайырлар тайпасының ерекшеліктерінашып көрсету
-Оқушылардың өз бетімен іздену, топта, жұпта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру. Сыни ойлауға ынталандыру.
Күтілетін нәтиже -Оқушылар Наймандар,жалайырлар, керейіттер тайпалары туралы өзіндік ерекшеліктерінің маңызын түсінеді.
-Оқушылардың өз бетімен іздену,жұпта, топта жұмыс жасау дағдылары жетіледі, ойларын еркінжеткізе отырып, сыни ойлай алады.
Сабақтың түрі Жаңа білімді меңгерту сабағы
Көрнекіліктер мен
құрал-жабдықтар Интерактивті тақта,оқулық,карталар
Әдіс-тәсілдер Жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау, «Fish bone» әдісі
Кезең
Берілетін уақыт (45мин) МұғалімніңәрекетіОқушы әрекеті
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру
(3 мин) Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
Жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Тілек айту» тренингін өткізу. Өз еріктерімен топқа бөлу, топ басшысын сайлау. Бағалау парағына топ басшысы бағалайды.
Үй тапсырмасын тексеру
(2 мин) Әр топ үйден дайындап әкелген «Наймандар Жалайырлар Керейіттер» туралы тұсаукесерлерін қорғайды.
Бір-бірінің тесттерін тексереді. Сергіту сәті.
«БІЛУ» теориясы:
Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?
(5мин) «Қызығушылықты ояту»
-«Fish bone» әдісі бойынша сандар беріледі, сол сандар нені білдіреді?
-Бүгінгі сабақта нені өтеміз екен?
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады.
-Осы сабақтан не білгіміз келеді, қандай мақсат қоямыз?
Оқушылар оқулықтың көмегімен сандардың сиқырын ашу. Оқушылар сандардың нені білдіретін анықтап, сабақтың мақсатын анықтайды.
«ТҮСІНУ» теориясы:Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін?
(8 мин) Әр топқа мәтінді оқуға бөліп беру.
Тайпалардың орналасуы Орталық Азияның шығысындаҚазақстанмен шектес Монғолия аумағында қалыптасқан.
Керейіттер ЖалайырларКерлинөзенінің бойындақоныстанғандықтан,
Керілердеп аталған.
Қоғамдық құрылысы Тайпалардың басқару жүйесі хандық билік болған.
Жұпта және топта талқылаймыз.
Мәтіннен бұрын таныс емес сөздерді теріп жазу 1-топ Тайпалардың орналасуы;
2-топ Керейіттер Жалайырлар;
3-топ Қоғамдық құрылысы .Сыртқы жағдайын оқу.
Оқушылар топ ішінде талқылап,жұмыс жасайды.
Шерби-ұлыс істерін басқаратын қызметшілер.
Ондық,мыңдық,түмен-Xllғасырдың әскери басқару жүйесі
«ҚОЛДАНУ» практикасы:
қарапайым тапсырмалар
(5 мин) «Автор орындығы»
Ойынын ойнату. Әр топтан бір оқушы «Автор орындығы» орнына отырып,автор болыптақырыпты түсіндіріп береді.
«ТАЛДАУ» теориясы:
Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын жаз, деген болу керек.
(7 мин) «Сен маған-мен саған»
Ойыны топтар мәтіннен бір-біріне сұрақтар қояды. Топтар бір-біріне сұрақ қояды.
1-топ2-топқа,
2-топ 3-топқа,
3-топ 1-топқа сұрақ қояды.
Сергіту сәті
(2 мин) «ЖИНАҚТАУ» теориясы: Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйелі, кесте, сызба, т.б. түрінде
(10 мин)
«Ақылды білгірлер» жұмысы
1-кезең.Мәтінмен жұмыс.
2-кезең. Не күтпедіңіз?
3-кезең. Ең соңғы жаңалықтарды білесіз бе?
4-кезең.Ең басты өмірдегі ақылдылық.
5-кезең.Белгілі және белгісіз. Оқушы жұмысты жеке орындайды.
Мәтіннен жаңа ұғымдарды тауып жазады.
Мәтіннен өзіне сұрақ тудырған сөйлемдерді жазып алады.
Өзі үшін жаңа мәліметтерді жазады.
Мәтіндегі негізгі ойды бір сөз тіркесімен жазады.
Мәтіннен бұрын таныс және таныс емес мәліметтерді жазады.
«БАҒА БЕРУ» практикасы: Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?
(3 мин) Үйге тапсырма: §11 «Наймандар,жалайырлар,керейіттер. »
Топ басшысы бағалап берген бағалау парағы негізінде оқушылардың бағасын қою.
Кері байланыс.
Сабақ ұнады ма?
Қандай әдіс-тәсілдер ұнады?
Қандай ұсынысың бар? Күнделікке үй тапсырмасын жазады.
Стикерге жазады.
122301035369500Ашық сабақтан көріністер1203960571500
1426210762000
72771035369500