Конспект урока по английскому языку на тему Writing a letter to your friend

Writing a letter to your friend
Цель: Обобщение материала по теме « Writing a letter to your pen friend»
Задачи: Учебные: - обобщить и расширить знания учащихся по указанной теме;
- высказываться с употреблением заданных грамматических структур
Развивающие: - развитие памяти и воображения посредством проведения аналогий и сопоставлений;
- развитие умения читать;
Развитие навыков написания письма
Воспитательные: - повышение мотивации учащихся к изучению английского языка;
- воспитание культуры общения в коллективной деятельности
Речевой материал: a pen friend, envelope, letter, who, what, where, why, when, which, how, how many, how much
Раздаточный материал: «смайлики»,конверты с «письмами»
Демонстрационный материал: таблички с фрагментами письма.
Технические средства: мультимедийный проектор, компьютер, аудиозапись, презентация.
Ход урока
Организационный момент
- Good morning my dear friends. Sit down, please. What date is it today? Who knows?
- Ребята, кто мне скажет, как я к вам обратилась, когда поздоровалась?
- А что означает это слово? – Да, вы правы.
- And now, let`s start our lesson.

Фонетическая зарядка
First of all let`s prepare our tongue
Listen to me and repeat after me.
[r] – write, address, from, friend
[
·
·] – post, poster, postman, post – office
[w] – what, where, why, when
[e] – send, letter, letter – box, envelope

Речевая разминка
I have a lot of friends. And you? Have you a friend?
But have you a pen friend? As for me, I have two pen friends. And you?
My pen friends are from France. And your pen friends? Where are they from?

Ребята, как вы думаете, что необходимо сделать, чтобы найти друга по переписке?
Да, необходимо написать письмо.
- Yes? Today I propose you to write a letter to your friend.
Look at the screen and choose a right an
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Show me a letter
Show me a pen
Show me how a postman sends a letter
Show me how Ms. Chatter writes an address on the envelope
Show me how Ms. Chatter posts a letter
Thank you, sit down.

Guys, I have written my own letter, but all the parts mixed. Help me, please, to put them in a right order.
October, 23, 2012
Dear pen friend,
Hi!
My name is Marina. I am 23 years old. My birthday is on the 17th of July. I am from Russia.I live in Shuya.I have a pet. It is a cat.
Please write back.
Your pen friend
Marina
Ребята, о себе я написала, но мне кажется, что в письме чего – то не хватает. Как вы думаете , чего?
Правильно, это наши помощники специальные вопросы.
- Listen to me attentively and find the question words.
I keep six honest serving men.
They taught me all I knew.
Their names are: What and Why and When
And How and Where and Who.

Who find the question words? Read and translate.
And now, let`s ask the questions to my pen friend.

What is your name?
When is your birthday?
Who are you?
Where do you live?
How old are you?

I have letters for you. Ребята вам нужно закончить письмо. Вставьте пропущенные слова.
Ребята, все конверты у вас подписаны. Вам необходимо только написать кому из класса вы хотите отправить своё письмо. Вкладываем письмо в конверт и всё, можно звать почтальона, чтобы о доставил его по адресу.
Подведение итогов. Рефлексия.
I gave you marry smiles. Tell me, please, what is your mood now? Stick your smile to the board under a happy postman and a sad postman.
Thank you. Good buy.













Заголовок 115