Розробка уроку.4 клас. Сяйво козацької слави.

Тема: Сяйво козацької слави.
Мета: визначити особливості історичної пісні як жанру народної творчості; розкрити значення пісні «Ще не вмерла України» в житті українського народу, розвивати навички оцінки власного співу, вокально-хорові навички; виховувати інтерес і повагу до героїчного минулого українського народу, почуття патріотизму.
Музичний матеріал: українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть»; М.Вербицький. «Ще не вмерла Україна»; Є.Адамцевич. «Запорозький марш».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, акордеон), дитячі музично-темброві інструменти, нотна дошка, магнітофон, плакати, таблиці, портрети композиторів М.Вербицького, Є.Адамцевича, мультимедійна презентація.
Хід уроку
Слайд № 1
1.Вхід учнів до класу під звучання «Запорозького маршу» Є.Адамцевича.
2.Музичне вітання.

3.Актуалізація музичного досвіду учнів Слайд №2
Групова робота:
Розтавити вірно малюнки
Підібрати слова
Назвати назву пісні ( перевірка завдання)
Розпівка. Учні виконують українську народну пісню
« Ой ходить сон».
Вчитель Слайд №3
Колискова пісня, колискова – То найперша материна мова. Пахне вона м’ятою і цвітом, Чебрецевим і суничним літом. Пахне молоком і споришами Скільки в ній ласкавості і шани, Скільки в ній тривожності людської, І надій, і сивини гіркої Колискова пісня, колискова – То солодка материна мова. М. Сингаївський!
Співуча українська мова Її слова, немов струмок, переливаються різними барвами. Дітлахи змалечку чують чудовий передзвін у колискових піснях своїх мам та бабусь і закохуються у його співучість.
Сама колискова – оберіг, лагідна усмішка та ніжність неньки, дорога скарбниця народної мудрості.
4.Розкриття теми уроку. Слайд №4
Хвилюються на пагорбах дозрілі жита,
черкають серпами женці, а розігнувши натомлені спини, бачать вони, як увесь видолинок неначе зацвів червоним маком – то йде запорізьке військо. Женці ще здалека впізнають молодцюватого Дорошенка, що веде козаків, доброю посмішкою проводжають бувалого Сагайдачного, що йде собі, не поспішаючи, і розкурює свою знамениту люльку Отже, ця пісня про козаків. А козацтво є сторінкою нашої історії. Тому і пісні, в яких головними героями є історичні особи або
безіменні герої, подвиги яких викарбувалися в народній пам’яті, називають історичними. Ці пісні складають поетично-пісенну біографію українського народу, вшановують імена славетних синів нашої Батьківщини. Образ могутнього воїна, відданого рідній землі, постає з рядків цих народних творів. Вони не лише розповідають про подвиги героїв, але й передають найтонші відтінки їх почуттів.
Передаючись із покоління в покоління, історичні пісні збереглись до нашого часу. Одна з найвідоміших народних пісень – пісня «Ой на грі та й женці жнуть». Відео
5.Розучування пісні „Ой на горі та й женці жнуть” 1.Ой на горі та й женці жнуть, (Двічі) А попід горою Яром-долиною Козаки йдуть. Гей, долиною, Гей, широкою Козаки йдуть! 2 Попереду Дорошенко (Двічі) Веде своє військо, Військо запорізьке Хорошенько. Гей, долиною, Гей, широкою Хорошенько! 3.А позаду Сагайдачний, (Двічі) Що проміняв жінку На тютюн та люльку, Необачний. Гей, долиною, Гей, широкою Необачний! Караоке. Пісня„Ой на горі та й женці жнуть”
6. Фізкульт хвилинка. « Гарний танець гопачок.» Слайд №5
7.Слухання пісні
Слайд №6
М.Вербицького на слова П.Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Чи впізнали ви цей твір? Яке його значення для України?
( Він став Державним Гімном України) Слайд № 7
Визначте характер пісні, особливості її змісту.
Учитель. Створення Державного Гімну України бере початок з 1862 року.
Слайд №8 Український поет Павло Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна»,а композитор Михайло Вербицький, захоплений цим твором -музику до нього.
Так з’явилася пісня, якій в майбутньому судилося стати національним, а згодом і Державним Гімном українського народу.
Слайд №9 Створена понад 140 років , тому ця пісня має трагічну і непросту історію. Протягом тривалого часу вона була забороненим для виконання твором, але волелюбний дух, який вклали в неї автори,надихав наш народ на боротьбу за свободу і незалежність України.
9.Підсумок уроку.
Яка музика прозвучала на уроці?
Який жанр народних пісень був головним на уроці?
Чи сподобались вам українські народні пісні?
Чим відрізняються вони від інших народних пісень?

Сьогодні на прикладі української народної пісні „Ой на горі та й женці жнуть” ми познайомилися з історичними піснями – жанром української пісенної творчості, а також дізналися, що головними героями цих пісень є історичні особи.
На уроках ми займися з музикою мого народу і я хочу щоб ми пригадали з якими піснями ми вже знайомі ( і на в цьому допоможе «Віночок українських пісень.» Слайд №11 ( учні називають назви пісень) І сьогодні ми доповнюємо цей вінок..  Учитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці, ставлення до навчально-музичної діяльності.
10. Домашнє завдання
Якщо ви любите свою Вітчизну – Україну, якщо хочете краще пізнати українську культуру – безцінне багатовікове надбання народу, - вивчайте українські народні пісні. Поетична краса нашої пісні та незрівнянна мелодійність принесли їй всесвітню славу.
І я хочу закінчити наш урок словами Т.Г.Шевченка Слайд №12
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине
От де, люди, наша слава,
Слава України.
11.Вихід учнів із класу під звучання «Запорозького маршу» Є.Адамцевича. Слайд №13









13PAGE 15














15