Моя любимая комната


Открытый урок
4 В класс
Тема: Моя любимая комната.
11.11.2013 г
Учитель: Аракелян Т.А.
Цель: Формирование грамматических навыков и навыков говорения
Задачи: 1) Закрепление изученной лексики по теме «Моя комната»;
2) Развитие грамматических навыков, навыков говорения и аудирования.
3) Расширение кругозора.
Оборудование: презентация по теме, демонстрационная таблица по теме, мяч, карточки.
Ход урока
I Организационный момент
-Hello, my dear friends! How are you today?
-What is the date today? Come to the black board and write down.
- Who is absent today?
- Before to start our lesson I want that Grun Artem come to the black board and help me.
(разгадывает тему урока)
II Основной момент
In our previous lesson we spoke about our house and how many rooms in it. Let’s remember. How can you say: спальня, кладовая, гостиная, кухня, дверь, стена, туалет, окно, ванная комната. Thanks! Now let’s answer my questions:
Do you live in the house or in the flat?
How many rooms have you got?
Do you have your own room?
Do you like your room?
Now look at the black board:
Our topic today is My favorite room
Are you ready to start our work?
III Фонетическая зарядка
There is a room in my house,It’s a very fine room,It’s a very fine room, indeed.There is a bed in the room,In the room in my house,It’s a very fine bed, indeed.There is a lamp by the bedIn the room in my house,It’s a very fine lamp, indeed. 
Меняем слова и читаем стихотворение
IV Повторение лексики по теме
Let’s play the game. It help us to remember the words on the topic. (Играем в игру «Снежный ком»).V Отработка грамматики
Look at the screen. Can you make up the sentence using the structure? Let’s remember.
(Вспоминаем правило) Задаем и отвечаем на вопросы друг друга.
VI Физкультминутка
Clap your hands
VII АудированиеEx 17 p. 25
VIII Чтение
P 25, ex.19
IX Играем в игру
Рисуем свою комнату и отгадываем, что в ней есть.
Х Подведение итогов
You were active today. Open your diaries. Your home task will be the next: learning by heart the poem about « My room ». And write composition (describe): ”My room”. Your marks are: satisfactory, good, excellent
XI Прощание
Thank you for your work. The lesson is over. Good morning, when it's morning,
Good night, when it's night,
And when it's time to go away
Good-bye, Good-bye, Good-bye.
- Good-bye!