Астана ?аласыны? монументтерін. К?мекші есімдерді.


Тақырыбы: Астана. Көмекші есімдер.
Бағдарламаның негізгі идеялары: 7 модуль бағдарламасын енгізу.
Күтілетін нәтижесі:
Біледі Астана қаласының монументтерін. Көмекші есімдерді.
Қолданады Көмекші есімдерді сөйлем құрастыруда қолданады.
Аудитория: 6 сынып
Өткізілетін орны: 209 кабинет
№ Сабақ кезендері Тайм-
менед-
жмент Мақсаты Ресурстар Күтілетін нәтиже
1 Амандасу сәті.
Психологиялық тренинг «Қайырлы күн»
3мин -сенімдік қарым-қатынас құру;
Оқушылар Түсініспеншілік, өзара жайлы қарыс-қатына орналды
2 Топтарға бөлу 3мин - топтарға бөлу;
-топта жұмыс жасау ережелерімен таныстыру
Оқушылар Оқушылар топқа бөлінді, ережелер қабылданды.
3 Презентация «Жеті септік»
Өлеңдер
5мин
3-4 мин Өткенді қайталау. Септіктер туралы презентация көрсету.
Рөлмен өлеңдер оқу Интерактивті құрал, презентация
Өткенді қайталап, септіктер туралы білімдері белсендірілді
4 Жаңа сабаққа көшу.
«Адасқан әріптер» логикалық ойыны.
Ой тудыру. Сөзжұмбақ «Астана»
Презентация «Астана»
Топтық жұмыс.
Мәтінмен жұмыс создание постеров
Сөздік жұмыс
5-7мин
3мин
3-5мин
10-12мин
3-4мин
Оқушылар әріптерді тауып, түсіндіреді.
Көмекші есімдер туралы түсінік беру.
Жаңа тақырыпқа көшу
Астана қаласы туралы слайд
1 топ – мәтін бойынша 4 сұрақ құру.
2 топ – мәтіннен көмекші есімдерді тауып, жазу.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазу. Сөзжұмбақ
Интерактивті құрал, презентация
Үлестірме материал, мәтін.
Сөздік дәптерлер
«Астана» сөзін тауып, сұрақтарға жауап берді.
Қаланың монументтерімен танысты
Сұрақ құрып, көмекші есімдерді тауып, атап айтты.
Жаңа сөздерді біледі.
5 Бекіту. Тест сұрақтары.
Бағалау критерийлері слайдта көрсетілген. 5-7 мин Дұрыс жауаптарын тексеру.
Оқушылар
Талдау.
6 Рефлексия.
«Бәйтерек»
1 – бәрі түсінікті
2 – түсінбеген тұстарым бар
3 – түсінбедім 3-5мин Көрсетілген деңгейді таңдау Оқушылар. Стикер орнату.
Бағалау
7 Кейс- стади. Үй жұмысы
«5» - №2, №5
«4» - №5
«3» - №4 1-3мин Деңгейлік тапсырмалар. 8 Сабақтың соңы.
1-2 мин Сабақтың тақырыбы: Астана. Көмекші есімдер.
Сабақтың мақсаты:
1. Септіктерді қайталай отырып, көмекші есімдер туралы түсінік беру. Оларды дұрыс қолдана білуге үйрету. 2. Оқушыларды сауатты жазуға, сөйлеуге дағдыландыру. 3. Отанына деген сүйіспеншілігін арттыру. 
Психологиялық тренинг
Топқа бөлу (1, 2)сөз жұмбақ шешу
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Өткенді қайталау. (Слайд) 1. – Септіктер туралы не білеміз? - Зат есім септеледі. - Оларға септік жалғаулары жалғанады. - Қазақ тілінде жеті септік бар.
2. Оқушылар Қ.Мырза Әлидің «Септеу» өлеңін рөлге бөліп оқиды. 
4. Интерактивті тақтада сөздер берілген. «Адасқан әріптер» логикалық ойыны ітсү– раыт – дыал – ытса – ысрыт – ныжа –
Шіі-
ықса Оқушылар дұрыс вариантын жазады. 
ІІІ. Жаңа сабақ.
3. Оқулықтағы ережемен танысып, мысалдарды оқыту. 
Кроссворд. Бүгінгі сабағымызда еліміздің жүрегі, жас қала –Астана туралы әңгімелейміз. 
5. Астана туралы слайдтар көрсетіледі. 
6. Мәтінмен жұмыс.
1 топ – мәтін бойынша 4 сұрақ құру.
2 топ – мәтіннен көмекші есімдерді тауып, жазу.
Тапсырма бойынша оқып түсіндіреді.
7. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздерді оқып, сөздік дәптерге жазу.
Тұрғын – житель Ғимарат – здание Қасиетті – священный (қадірлі) Орталық – центр (центральный) Ұлт өкілдері – представители нации 8. Бекіту. Тест тапсырмалары.
Өзара бағалау. Бағалау критерийлері слайдта.
9. Үйге тапсырма.
«5» - №2, №5
«4» - №5
«3» - №4