Урок з української літератури Урок позакласного читання в 6 класі


СКОБЛЕЙ ЛІДІЯ СТЕПАНІВНА
учитель української мови і літератури
КЗ »Спеціалізована школа II ступеня-
Ліцей інформаційних технологій м.Єнакієве»Ліцей інформаційних технологій міста Єнакієве»Урок з української літератури в 5 класіТема: Олена Пчілка « Сосонка». Поняття про оповідання.
Мета: Ознайомити учнів з творчістю письменниці Олени Пчілки. Розширити знання учнів про оповідання «Сосонка» та його авторку. З’ясувати особливості поєднання у творі реального і казкового , роздумів про пригоди головного героя твору.
Розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, культуру зв’язного мовлення ,уміння робити власні висновки.
Виховувати інтерес до вивчення предмета, любов до рідного краю, його краси, інтерес до результатів своєї праці.
Працювати над розвитком життєвих, комунікативних і творчих компетентностей.
Форма проведення: Комбінований.
Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда, робота в групах, рольова гра, інсценізація творів, робота з мультимедійною дошкою ,рефлексія, «Мікрофон» , творча робота.
Обладнання: мультимедійна дошка ,епіграф до уроку, малюнки учнів до уроку, завдання для учнів на картках, портрет Олени Пчілки ,презентація до уроку, карта подорожі, малюнок сосни для літературної гри, пам’ятка »Як працювати в групі».
Очікувані результати :
Після уроку учні зможуть
* зможуть більше знати про оповідання « Сосонка», ,відношення авторки до головного героя.
* відстоювати власні думки , свої твердження і переконання;
* давати власну оцінку подіям.
Хід уроку.
Епіграф до уроку.
Одного він благатиме в Бога,
щоб не зрадила кобза –небога.
О.Пчілка.
I. Організаційний момент.Привітання один на одного, до гостей
( глянули в очі один одному)
II.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
Мотивація роботи.
1 Оголошення теми і мети уроку.
1033780-2482850 Уміти
Знати
Очікувані результати?
2.Знайомство із епіграфом до уроку.
III. Перевірка домашнього завдання.
(завдання дають додому за групами)
1.Знайти і назвати твори ,у яких розповідається про дерева.
2.Написати акровірш.
3.Ілюстрація до оповідання О.Пчілки «Сосонка».
4.Підготувати 5 тестів до оповідання.
5. Підготувати по 2 запитання до « літературного бою».
6.Написати акровірш до оповідання. АкровіршСамовпевнена сосна росла,Обзивалась навіть іноді вона.Серед дерев найкрасивішою була,Однак в село потрапила сосна.Нарядили цю красуню діточки,Коли скінчилось свято ,то позбавились її,А як же жити далі бідній сосонці?III.IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Диспут.
Метод « Мікрофон»
Світ гарний і сотворений нам на втіху,
тільки треба вміти брати його в душу.
(Ю.Мушкетик)(Ланцюжком по класу пояснюємо ці слова)
2 .»Літературний бій»
(Учні задають по 2 запитання за змістом оповідання ряд- ряду)
3. Щоденник «подвійних записів».
Знаходимо в оповіданні цікаві уривки і це записуємо зліва,а справа записуємо,які почуття на вас вони справили.
Фрагменти із тексту Рефлексія
1.Була одна сосонка-така вже хороша! Аж душа радіє з цієї краси.
2.Ой світе мій, яка ж я гарна і велична! Не люблю хвастовства.
3.Аж і справді «диво» предивне побачив Івась! Я його не розумію.
Я йому співчуваю.
4.-Ні,годі сього!-зважив сам собі Івась і задумав утекти. Воля –найцінніше.
4.Виразне читання уривку із оповідання «Сосонка» О.Пчілки.
5.Робота в групах.
Сьогодні ми працювали зад змістом оповідання « Сосонка» і відзначили красу сосонки.А от які ж таланти ,здібності маєте ви ми зараз і перевіримо.
1 група –Письменники.
* Коли Івась утік від пана ,блукав ,побачив сосну.то зрадів. Зробити власну вставку в текст.
2 група- Фольклористи.
Скласти загадки про сосонку або інше дерево.
3 група- Драматурги
Скласти діалог між сосонкою і Івасем, коли він заблудився і набрів на сосну.
4 група-
Підготуватись і написати гімн дереву (сосонці)
6.Гра «Будь уважним».
На мультимедійній дошці з’являються слова:
1014730254000мірненька гарна
зграбненька величне
кругленька шляхетне
хороша соромлива
-Які слова (епітети ) з опису сосонки зайві?)
-Чому?
7.Бесіда з учнями.
Метод »Прес».
Учні пояснюють слова
Вся наша Україна чи навіть наша планета Земля хіба не є нашим рідним домом*
*Я вважаю що……
*Тому, що………….
*…… наприклад….
8.Малювання маршрутного листа сосонки.
9.Релаксація.439610531750009.Релаксація. . 144335541021002948305317500 443420530501228340053050121250738305012
443420527389728763383416301259205341630
IV.Підсумок уроку.
Метод »Трансформер».
* Уявіть себе хлопчиком Івасем. Як би ви оцінили свої вчинки…
Метод »Рефлексія».
Підводяться підсумки до уроку, оцінюються знання учнів.
-Після цього уроку я зрозумів(ла)……
V.Домашнє завдання.Записати обмін побажаннями ,починаючи словами:
Побажаю тобі…