КОНСПЕКТ УРОКУ З ТЕМИ В. СУХОМЛИНСЬКИЙ КІНЬ УТІК



Бердянська загальносовітня школа І-ІІІ ст. №9
Бердянської міської ради Запорізької області













Урок-роздум
Нетрадиційний урок з читання у 3 класі









(за оповіданням В.Сухомлинського «Кінь утік»)




Розробку та презентацію підготувала
вчитель початкових класів
ЗОШ І-ІІІ ст. №9
Водолавська А.Г.




2014-2015 н.р.


Тема: Кого можна назвати справжнім другом. (за оповіданням Василя Сухомлинського «Кінь утік»)
Мета:
- створювати умови для розвитку критичного та аналітичного мислення, уваги та спостережливості;
- сприяти формуванню навичок визначати головну думку оповідання; удосконалювати вміння виразно читати в особах; залучати дітей до міркування щодо проблем дружби; формувати вміння висловлювати оцінні судження вчинків героїв;
- виховувати позитивні людські якості: порядність по відношенню до інших, потребу у справжній дружбі, бажання бути справжнім другом; продовжити роботу над вихованням інтересу до творчості В.Сухомлинського, розуміння її значності.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Емоційний настрій учнів. Очікування.
1. Повторення хором за вчителем: (Слайд № 1)
Якщо ти хочеш,
щоб життя усміхнулось тобі,
спочатку ти сам
усміхнися життю
2. Діти закривають очі і промовляють: (Слайд № 2)
Я вчуся,
я хочу вчитися.
Я працюю.
Я готовий до праці.

ІІ. Мовленнєва розминка
Робота з чистомовкою (Слайд № 3)
Щоб наше мовлення було правильне, чітке, виразне, попрацюємо над чистомовкою (Слайд № 4)

Жу-жу-жу – я з Оленкою дружу,
Жа-жа-жа – друг купив мені коржа,
Іж-іж-іж – пиріжок на всіх розріж.
Жи-жи-жи – маєш друга – бережи!

Читаємо повільно, швидше, ніжним голосом матусі, буркотливим голосом дідуся, весело прочитаємо усі.
Робота з прислів»ями (Слайд № 5)
Людина без друзів, як дерево без коріння.
Птах сильний крилами, а людина друзями.
Якою темою можна об»єднати ці прислів»я?

ІІІ. Розмірковування над словом «дружба»
Які асоціації у вас виникають зі словом дружба? (Слайд № 6)
Наші експерти знаходять слово «дружба» у тлумачному словнику.
Робота в групах. Складання «асоціативного куща» до слова дружба (зневага, підтримка, байдужість, співчуття, повага, розуміння, порядність, щирість, довіра, невдячність, щедрість)
А тепер експерти прочитають тлумачне значення слова «Дружба»
(Дружба – добрі, приязні стосунки на основі прихильності і відданості)
(Слайд № 7)

ІУ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
1. «Мозковий штурм» (Слайд № 8)
- Над яким розділом ми зараз працюємо? (Світ дитинства у поезії і прозі)
- З яким автором ми познайомилися на попередньому уроці? (З Василем Сухомлинським) (Слайд № 9)
Сьогодні до нас завітав «кубик».
Кубик, діти, не простий.
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжки прокладає.
Знання ваші перевіряє.
Увага! Аналізуємо завдання чарівного куба.
* Хто це? (показую портрет В.О.Сухомлинського).
*Учитель, педагог – був учителем, директором школи. Все життя присвятив дітям.
* «Школа радості» або «Школа під Голубим небом» - заснував школу, в якій діти навчалися залюбки, з радістю; уроки у цій школі часто проходили у полі, у лісі.
* Науковець – написав багато наукових статей з педагогіки.
*Письменник – написав більше 1000 повчальних творів для дітей.
* оповідання («Покинуте кошеня» «Соромно перед соловейком», «Ледача подушка», «Горбатенька дівчинка», «Бо я людина», «Красиві слова і красиве діло»)
- З яким оповідання Василя Сухомлинського ми познайомилися на попередньому уроці?
- Спочатку я хочу перевірити, як ви орієнтуєтесь у тексті. Ви будете «слідопитами» і спробуєте якомога швидше знайти речення по його першим словам. (Слайд № 10)
Одного разу
Коли це бачать.
Віт тремтів
- Як же ти
- Як страшно
Він мовчки
Прочитайте речення, у яких виражена головна думка оповідання.
Наша творча група підготувала невеличку виставу до прочитаного оповідання.
З яким би хлопцем ви хотіли б товаришувати?
Чому саме з ним?


V. Повідомлення теми, задач уроку
- І продовжимо ми розпочату тему також оповіданням В. Сухомлинського «Кінь утік». Знову будемо вчитися розмірковувати над глибоким змістом твору, аналізувати та оцінювати вчинки головних героїв, читати текст відповідно характеру та поведінці персонажів.
1. Саморефлексія.
Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чого хочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте?
(Хочу дізнатися: що таке дружба;
Як це, бути справжнім другом
Хочу навчитися: виразно читати;
вибирати з прочитаного головне;
робити висновки.)

VІ. Первинне сприйняття нового матеріалу
1. Вправа «Передбачення» (спочатку за назвою, потім – за ілюстрацією)
- Про що буде йти мова в оповіданні? (Слайд № 11)

2. Мовна розминка: читання в парах пірамідок слів з пришвидшенням темпу:
це таємниця
дам намалював
кінь вогнегривой
Петрик розголошує
Віталик
- Прочитайте найкоротше слово.
- Найдовше.
- Всі іменники
- Дієслова.
- Слово, яке складається з двох слів.

3. Словникова робота:

· «словникова скринька» (Слайд №12).
подив – здивування; обурення – незадоволення; розголошувати – розказувати; вогнегривий – з гривою, як вогонь (блискучою, рудою, жовтою).
(Вправа для очей: з заплющеними очима намалювати носиками коня)

Фізкультхвилинка


Читання оповідання вчителем.
Обговорення передбачень.
Чи здійснилися ваші передбачення?
Які почуття вас охопили?

Самостійне читання «Небо. Земля».

Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
На якому уроці відбувалися описувані в оповідання події?
Чим був незадоволений Віталик?
Чому, на вашу думку, він вирішив розповісти вчителеві про записку?
Знайдіть речення, де є слово «вчинив», зачитайне. Як це, на вашу думку, «Негарно вчинив»

7. Дискусія «Моя точка зору»
Питання для обговорення :
- Як ви вважаєте, чи правильно зробив Віталик, що розповів учителеві про записку? Справжній друг може так вчинити?
- На вашу думку, правильну пораду дав вчитель Віталику?
- Чи до кінця Віталік зрозумів свою провину? Він підійшов до Петрика і попросив малюнок коня, а повинен був що зробити?
- Як ви зрозуміли відповідь Петрика «Утік кінь»? Що зникло – кінь чи дружба хлопчиків?
- Чи засуджуєте ви вчинок Віталика? З»ясувати це нам допоможуть сигнальні фішки (Зелений – захищаю Віталика, Червоний – засуджую)

8. Робота з ілюстрацією до оповідання (Слайд №14)
- Розгляньте малюнок. Спробуйте розпізнати дійових осіб. Де Петрик? Де Віталик? Чому ви так вирішили? Тільки за малюнком у руці хлопчика? Який вираз обличчя в однокласників?
- Візьміть папірець і складіть карту персонажів за діаграмою Венна.
- Чим схожі хлопчики? (однолітки, в одному класі, одна стать)
- Чим відрізняються? (волосся, риси характеру)
9. Завдання експертам: скласти «сенкан» до слова «друг»


VІ. Узагальнення вивченого
Хвилинка релаксації. (Слайд №15)
Нехай кожен візьме руки сусіда по парті і потримає у своїх долонях. А тепер всі закрийте очі. Відчуваєте, які теплі, ніжні, лагідні, добрі, гладенькі руки. Невже можна образити людину, якщо в неї такі теплі, добрі руки? Тож, якщо хочеться образити когось із товаришів, необхідно згадати про добрі руки. Руки допоможіть нам потоваришувати.
2. Презентація «Сенкана» (друг – справжній, вірний. – допоможе, підтримає, не видасть, поділиться. Друг пізнається в біді.)

Робота в парах (Слайд №16)
- Я хочу вам запропонувати скласти обіцянки друга. Що треба робити, щоб усі захотіли з вами дружити. Обміркуйте, об»єднайтеся в пари і запишіть.
На дошці запис «Обіцянки друга». Діти зачитують обіцянки, вчитель вивішує на дошці. Я хочу додати обіцянку «Розділю з другом радість і смуток» (вішаю на дошку». Адже смуток розділений з другом – це половина смутку. Дотримуйтесь цих обіцянок завжди і тоді у вас буде справжній друг, який допоможе вам. Бережіть своїх друзів, шукайте, якщо їх немає.
Кому потрібна дружба (Людина – тварина, людина – рослина, вчитель – діти, мамо – я, однокласники)
Чому кожен прагне знайти собі друга? (Без друга сумно, немає кому розповісти таємниці, друг допоможе у важку хвилину, без друга самотньо, можна з ним погратися)

УІІ. Домашнє завдання (на вибір) (Слайд №17)
Попрацювати над творчим завдання: скласти лист Віталику чи Петрику
Скласти продовження оповідання, розпочавши його словами «Наступного дня»

УІІІ. Підсумок уроку
Гра «Чарівний клубочок»
Намотуючи на пальчик нитку назвіть рису характеру справжнього друга. (Надійність, чесність, чемність, вірність, щирість, щедрість, довіра, співчуття, мудрість, доброта, скромність, кмітливість)
Діти, давайте ворухнемо пальцями. Що ми відчуваємо? (Рух). Так. Оскільки, ми зараз зв»язані чарівною ниткою. Такий чарівний клубочок є і в душі у кожного з нас. Ми його не бачимо, але відчуваємо, коли допомагаємо одне одному, або приймаємо допомогу. Тому що дружба залишається із нами на довгі роки. Навчіться, діти, дружити зі шкільної парти. Повірте у дружбу! Адже дружба – це перше почуття, з яким ви зустрічаєтесь у школі, тому шкільна дружба – найміцніша. Я бажаю вам вірних друзів у школі, і тоді наша школа стане справжньою школою радості. (Діти сідають на місця).
Я вважаю, що сьогоднішній урок не залишив вас байдужими. Декого з вас він змусив замислитися над тим, що треба змінити у своїй поведінці? Що саме? Цю відповідь ви повинні дати самі собі. Я впевнена, що ви всі можете бути справжніми друзями. А оцінкою за сьогоднішній урок буде у вас життєва – чим більше друзів у вас, тим вища оцінка. Хочу, щоб ми закінчили наш урок піснею про дружбу.

Виконується пісня «Справжній друг»










13PAGE 15


13PAGE 14815