Конспект уроку з Технології ПРИРОДООХОРОННІ ТЕХНОЛОГІЇ (11 клас)


УРОК 10
ТЕМА. ПРИРОДООХОРОННІ ТЕХНОЛОГІЇМета: узагальнити й розширити знання учнів про проблеми охорони природи, шляхи їх подолання; ознайомити їх із видами екологічного моніторингу, основними причинами виникнення техногенних катастроф, проблемами й технологіями переробки твердих побутових відходів, сучасними технологіями безвідхідного виробництва; навчити застосовувати отримані знання при проектуванні екологічно стійкої системи; розширювати кругозір; формувати почуття особистої причетності до проблем людства.
Очікувані результати: учні визначають вплив людини на екосистему; характеризують поняття «екологічного моніторингу», його методи й рівні, замкнуті системи як вид безвідхідного виробництва; вибирають природоохоронні технології для власного проекту.
Основні поняття: природоохоронні технології, екологічний моніторинг, екологічно стійка система, безвідхідне виробництво, замкнута система виробництва, рівні екологічного моніторингу (глобальний, національний, регіональний, локальний, або імпактний); методи екологічного моніторингу: аерокосмічні, наземні (фізико-хімічні, біоіндикаціі), утилізація побутових відходів (рециклінг, переробка), способи переробки ТПВ.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
TOC \o "1-3" \h \z І. Організаційний моментхвII. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів5 хвВивчення нового матеріалу31 хв.
Екологічний моніторинг: завдання, методи досліджень.
Технології переробки побутових відходів.
Сучасні технології безвідхідного виробництва продукції.
Закріплення нових знань і вмінь учнів5 хвV. Підсумки уроку2 хвVI. Домашнє завдання1хв.
Хід уроку
Оорганізаційниймомент
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВЗаслуховуються й коментуються повідомлення учнів.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Екологічний моніторинг: завдання, методи дослідженьРозповідь учителя
Екологічний моніторинг— це комплексна система спостережень за станом навколишнього середовища, оцінюванням і прогнозом змін стану довкілля під впливом природних і антропогенних факторів.
1.1. Основні завдання екологічного моніторингу:
спостереження за джерелами антропогенного впливу;
спостереження за факторами антропогенного впливу;
спостереження за станом природного середовища й процесами, що відбуваються в ньому, під впливом факторів антропогенного впливу;
оцінювання фактичного стану природного середовища;
прогноз зміни стану природного середовища під впливом факторів антропогенного впливу й оцінювання прогнозованого стану природного середовища.

Слід взяти до уваги, що власне система моніторингу не включає діяльність із керування якістю середовища, а лише є джерелом інформації, необхідної для прийняття екологічно значимих розв'язань.
Екологічний моніторинг включає ланки різного рівня. Глобальний моніторинг— на основі міжнародного співробітництва.

INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image1.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image1.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image1.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image1.jpeg" \* MERGEFORMATINET
Заслуховуються повідомлення на тему «Програма "Людина й біосфера" МАБ».Інформація для вчителяКонтроль природного середовища здійснюється відповідно до міжнародних програм, таких як «Людина й біосфера» (МАБ), прийнятої ЮНЕСКО в 1970 p., а також програмами Міжнародного комітету з навколишнього середовища СКОПІ, ЮНЕП, що припускають створення Глобальної системи моніторингу навколишнього середовища (ГСМНС). Основне завдання — попередження природних і антропогенних змін стану природного середовища, здатних завдати економічної, моральної й соціальної шкоди людству.
Національний моніторинг — загальнодержавна система спостереження й контролю.Завданнями глобального й національного моніторингу можуть бути, наприклад, спостереження за динамікою популяції шкідливих організмів на великих площах, облік руху охоронюваних видів рослин і тварин, можливості завдання збитків лісам, полям, водоймам.
Регіональний моніторинг— вивчення стану навколишнього середовища в межах того чи іншого регіону.
Локальний моніторинг, або імпактний,— вивчення стану навколишнього середовища в окремому населеному пункті або на підприємстві (наприклад, вивчення скидання або викидів конкретного підприємства).
Завдання (індивідуально). Схарактеризуйте завдання екологічного моніторингу різних рівнів і заповніть таблицю.
№з/п Рівень екологічного моніторингу Завдання моніторингу
1 2 3 4 1.2. Методи екологічного моніторингу.
Заслуховуються повідомлення на тему «Екологічний моніторинг: методи дослідження».
Учитель доповнює й систематизує повідомлення учнів.
Розповідь учителяДля проведення моніторингу будь-якого рівня використовуються сучасні методи аналізу й контролю навколишнього середовища, які можна розділити на дві великі групи:\
А: аерокосмічні.
Це система спостереження за допомогою літакових, аеростатних засобів, супутників і супутникових систем.
Б: наземні.
1. Спектральні й хімічні методи аналізу дозволяють одержувати достовірну інформацію про екологічну обстановку:
якісні й кількісні методи дозволяють визначити, яка речовина та в якій кількості міститься в досліджуваній пробі;
титриметричний (об'ємний) метод. У цьому виді аналізу зважування заміняється вимірюванням об'ємів як речовини, що визначається, так і реагенту, використовуваного при певному визначенні;
колориметричні методи засновані на зміні відтінків кольору досліджуваного розчину залежно від концентрації;
експрес-методи. До експрес-методів належать інструментальні методи, що дозволяють визначити забруднення за короткий період часу. Ці методи широко застосовуються для визначення радіаційного фону, у системі моніторингу повітряного й водного середовищ.
2. Методи біологічної індикації засновані на реакції живих організмів, чутливих до конкретних хімічних домішок. Дозволяють судити про стан навколишнього середовища за фактом зустрічі, відсутності, особливостями розвитку організмів-біоіндикаторів. Біоіндикатори — організми, присутність, кількість або особливості розвитку яких слугують показником природних процесів, антропогенних змін середовища існування:
біотестування за допомогою рослин (прикладом використання є Голландія, де такі корисні для людини рослини, як гладіолуси, тюльпани (тестоб'єкти на накопичення фторидів), італійська житня трава (тестоб'єкт на накопичення йонів важких металів), використовуються для аналізу забруднення великих площ країни);
біотестування за допомогою живих організмів:
а)тестування стану водойм у штучних умовах за допомогою таких організмів, як дафнія (рачки), п'явки (хробаки), інфузорії (найпростіші), знаходять у наш час широке застосування в багатьох країнах;
б)метод ліхеноіндикації (від латин,lichenes — лишайники) заснований на обліку кількості лишайників у міських насадженнях (парках, садах), районах великих підприємств. (Установлено однозначний зв'язок між наявністю лишайників на стовбурах дерев і «полями забруднення» повітря.);
в)факт відмирання дерев за відсутності жуків короїдів також слугує біологічним індикатором забруднення повітря або ґрунту речовинами промислового походження.


Робота в парахЗавдання. Заповніть схему «Методи екологічного моніторингу».
INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image2.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image2.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image2.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image2.jpeg" \* MERGEFORMATINET
2. Технології переробки побутових відходів
Розповідь учителяПереробка відходів— одна з найактуальніших тем екології. Споживання продуктів з роками тільки підвищується, зростають темпи виробництва, разом із ними підвищується й кількість вироблених відходів. Екологічний моніторинг останніх років показує, що рівень забруднення наших міст різко підвищився. Не останню роль у цьому, як відомо, відіграє людина. Сьогодні сміття, що заповнило лісові масиви, водойми, схили, пустирі, уже не викликає здивування й стало для більшості з нас нормою життя. Ми вже не обурюємося виробами з поліетилену, що лежать на узбіччях, а тим часом на розпад одного поліетиленового пакета або пластикової пляшки припадає не один десяток років. Сміття, що потрапляє у воду, ставить під загрозу популяцію багатьох видів тварин. Будь- яка сировина, що ми споживаємо, на 97 % відсотків в остаточному підсумку перетворюється на відходи. Екосистема припускає постійний кругообіг речовин, але як бути з тими відходами, процес розкладання яких є надто тривалим?


Тверді побутові відходи (ТПВ)— це товари, що втратили споживчі властивості, найбільша частина відходів споживання. До ТПВ належать відходи, що утворюються в житлових і громадських будівлях, торговельних, видовищних, спортивних й інших підприємствах (включаючи відходи від поточного ремонту квартир), відходи від опалювальних пристроїв місцевого опалення, опале листя, що збирають на територіях подвір'їв, і великогабаритні відходи.
«Мозковий штурм»Назвіть види твердих побутових відходів (ТПВ). Учитель систематизує відповіді.
Тверді побутові відходи (ТПВ) можуть бути декількох видів:
відходи споживання, матеріали й вироби — усе, що псується, зношується, не функціонує (побутова техніка, акумулятори, плати, проводи тощо), відходи, продукти життєдіяльності організмів, біологічні й сільськогосподарські відходи;
відходи виробництва, які утворюються в результаті обробки сировини для одержання різних видів енергії, а також верстати, складні машини, устаткування на цих підприємствах. Отут і криється головна проблема для екології. Найчастіше це радіоактивні, токсичні й інші особливо небезпечні відходи;
картон, папір, газети, упаковки TetraPak.Це найпоширеніший вид відходів у містах (до 37 % від загальної маси відходів);
кухонні відходи (до ЗО %), але вони не становлять проблем у переробці;
синтетика, штучні матеріали (пластик, пластмаса, поліетилен) складають у ТПВ близько 5 % від загальної маси. Рециркуляції більша частина пластиків не підлягає, а також практично не піддається біологічному розкладанню;
скляні й металеві відходи складають близько 3 % усієї маси ТПВ;
каміння, будівельне сміття, кістки— 1-2 %; '
тканини— відходи виробів текстильної промисловості (до 5 %).
Розповідь учителяПапір, органічні відходи, натуральні шкіра й тканини переробляються нескладно й швидко розкладаються самостійно, а пластик, метали, синтетичні матеріали, з яких виготовлена маса предметів, що оточують людину, практично не піддаються гниттю, не розкладаються й вимагають певних витрат на переробку.
«Мікрофон»Як ви розумієте термін «утилізація ТПВ»? Які існують шляхи утилізації (переробки) ТПВ?

Підсумки «Мікрофона»Утилізація (знешкодження) сміття й відходів — це спеціальна обробка сміття з метою перетворення його в інертний (нейтральний) стан, що не спричиняє шкідливого впливу на екологію. Поки що людство винайшло три принципово різних шляхи утилізації сміття:
організація смітників, поховання на полігонах;
вторинне використання відходів (брикетування, термообробка);
спалювання відходів (перетворення на засклені гранули).
Розповідь учителяНайбільш перевірений і популярний метод —поховання на смітниках— класика утилізації відходів. Але з ними тоді нічого не відбувається. У більшості держав світу саме так і відбувається. На підземних смітниках США спочиває 84 % від усього сміття країни, 90 % — в Англії, у Японії поховано 57 %. У середньому виходить 74 % від середньої кількості ТПВ у світі. Смітник, як професійне спорудження, має свої ідеальні стандарти якості. Днище смітника має бути вкрите поліетиленовою плівкою. Кожний новий шар відходів необхідно ущільнювати, накривати глиною й піском, а потім — новими шарами плівки. Спеціальний збирач знизу приймає всю рідину, яка надходить зі сміття, що зберігається. Рідина відправляється на переробку. Після заповнення котловану смітника його засипають ґрунтом, висаджують траву й розміщують зверху поле для гольфу. Така традиція існує у Великобританії й СІІІА. Зазвичай більшість світових смітників до таких стандартів не дотягують.
Спалюють сміття у Франції (35 % від загальної кількості), у Японії — 40 %. У спалюванні сміття є свої плюси: обсяг відходів можна зменшити у 2-10 разів; можна використовувати тепло від вогню; менше загрози заразити навколишнє середовище. Але дим і продукти згоряння забруднюють навколишнє середовище — це теж факт. Мінусами є те, що у такий спосіб утворюється більше шлаків, ніж від вулканічної діяльності планети. Крім того, золу також необхідно якось використовувати або зберігати. Синтетика при горінні виділяє токсичні матеріали. (Це велика проблема: діоксини спричиняють серйозні мутації, вони канцерогенні й дуже отруйні, 6-10 г діоксину є смертельними для людини.)
Обидва шляхи апробовувалися в США у 80-х pp. XX ст. З'ясувалося, що збудувати сміттєспалювальний завод зовсім не простіше, ніж організувати смітник, а за вартістю теж різницяневелика. Наприклад, середні капітальні витрати на будівництво сміттєспалювального заводу продуктивністю 500 тис. т на рік у США склали 200 млн доларів. У Росії такий завод коштував близько 100 млн. доларів.

На сьогодні найбільш високотехнологічні методи утилізації ТПВ — це переробка й біотехнологія. Одним із мінусів такої технології є обов'язкове сортування сміття. Суть біотехнології: мікроорганізми розкладають органічну частину відходів у процесі анаеробного розкладання, горючий газ (метан) є результатом обміну речовин мікроорганізмів, також утворюється компост — чудове добриво.
При сортуванні ТПВ можливе вторинне використання відходів як сировини. Наприклад, вторинне використання паперової макулатури зменшує витрати сировини, заощаджує паливо. Приклади плюсів вторинного використання відходів: 1 млн т макулатури збереже 60 га лісів від вирубування, перероблена пластмаса підійде для виробництва поруччя або огородження. У Японії на переробленій макулатурі друкують понад 65 % періодики.
IЦе цікаво
ПРО ЩО НАМ РОЗПОВІСТЬ МАРКУВАННЯ?
«DerGrunePunkt».
«Зелена крапка». З 1990 року ставиться на пакувальних матеріалах і означає, що компанія-виробник надає гарантію прийому і вторинної переробки маркірованого пакувального матеріалу. Використовується в Німеччині, Франції, Бельгії, Ірландії, Люксембурзі, Австрії, Іспанії, Португалії й інших країнах.
INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image3.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image3.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image3.jpeg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "C:\\Users\\836D~1\\AppData\\Local\\Temp\\FineReader10\\media\\image3.jpeg" \* MERGEFORMATINET
ОСТАННІ РОЗРОБКИ У ГАЛУЗІ ПЕРЕРОБКИ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ
Учені з Нідерландів представили останні розробки у сфері переробки відходів — поліпшену технологію, що без попереднього сортування, у рамках однієї системи, розподіляє й очищає всі відходи, які туди надходять, до первісноїсировини. Система повністю переробляє всі види відходів (медичні, побутові, технічні) у закритому циклі, без залишку. Сировина повністю очищається від домішок (шкідливих речовин, барвників тощо), пакується й може бути використана вдруге. При цьому система є екологічно нейтральною.Це цікавоУ Києві співтовариство «Соціально відповідальний бізнес» впроваджує в українських офісах програму «Клуб А4», спрямовану на зменшення кількості паперових відходів. Ідея полягає в тому, щоб усі зацікавлені організації могли регулярно віддавати напереробку паперові й картонні відходи зі своїх офісів. Для цього їм надають спеціальні контейнери, а згодом безкоштовно вивозять всі непотрібні папери, з яких виготовлять пакувальні матеріали. Уже понад 50 офісів погодилися взяти участь у програмі. Контейнери установили в офісах агентств ООН, деяких посольств, екологічних організацій і в освітніхустановах.
3. Сучасні технології безвідхідного виробництва продукції
Розповідь учителя

Безвідхідна технологія — це такий метод виробництва продукції, коли вся сировина й енергія використовуються найбільш раціонально й комплексно в циклі: сировинні ресурси — виробництво — споживання — вторинні ресурси,— і будь-які впливи на навколишнє середовище не порушують її нормального функціонування.
Це формулювання не слід сприймати абсолютно, тобто не слід вважати, що виробництво можливе без відходів. Уявити собі абсолютно безвідхідне виробництво просто неможливо, такого й у природі не існує. Проте відходи не мають порушувати нормального функціонування природних систем. Інакше кажучи, ми зобов'язані виробити критерії непорушеного стану природи. Створення безвідхідних виробництв належить до досить складного й тривалого процесу, проміжним етапом якого є мало відхідне виробництво. Під маловідхідним виробництвом слід розуміти таке виробництво, результати якого, впливаючи на навколишнє середовище не перевищують рівня, припустимого санітарно-гігієнічними нормами. При цьому з технічних, економічних, організаційних або інших причин частина сировини й матеріалів може переходити у відходи й направлятися на тривале зберігання або поховання.
На сучасному етапі економічного розвитку є нагальною необхідність переходу до замкнутих систем виробництва, що припускає можливо більшу вбудованість виробничих процесів у загальний кругообіг речовин у природі.
При замкнутій системі виробництво організовується, спираючись на такі фундаментальні принципи:
можливе більш повне використання вихідної природної речовини;
можливе більш повне використання відходів (регенерація відходів і перетворення їх у вихідну сировину для наступних щаблів виробництва);
• створення кінцевих продуктів виробництва з такими властивостями, щоб використовувані відходи виробництва й споживання могли бути асимільовані екологічними системами.
Завдання. Заповніть схему «Стадії безвідхідного виробництва»

БАНК ІДЕЙ ТВОРЧИХ ПРОЕКТІВ, ПОВ'ЯЗАНИХ ІЗ РОЗВ'ЯЗАННЯМ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ
Орієнтовна назва творчого проекту Зміст і завдання проекту
Збережемо річку (озеро, ставок) В усьому світі спостерігається підвищений інтерес громадськості до стану водойм. 1 це зрозуміло: адже вода — найнеобхідніший природний ресурс. Якщо у вашій місцевості е річка, ставок або інша водойма, проведіть дослідження складу води (гідрологічні, гідрохімічні, гідробіологічні), проаналізуйте результати й виробіть рекомендації для поліпшення стану цієї екосистеми. Розробіть заходи щодо вашого особистого внеску в розв'язання цієї проблеми
Закладемо парк Як ви вважаете, повітря в тій місцевості, де ви проживаете, досить чисте чи ні? Якщо ні, то вам пропонується скласти проект щодо озеленення вашого міста (селища, скверу). Довідайтеся, які хімічні речовини забруднюють повітря у вашій місцевості, які дерева використовуються як очисники повітря. Підрахуйте необхідну кількість саджанців, що вам знадобляться для реалізації цього проекту. Виконайте економічний розрахунок фінансових витрат. Створіть фенологічну карту зелених насаджень. Визначте місця, де слід висаджувати нові дерева
Закінчення таблиці
Орієнтовна назва творчого проекту Зміст і завдання проекту
Яку воду ми п'ємо? З'ясуйте, з якого джерела надходить до вас вода, і оцініть її якість за такими параметрами: твердість, прозорість, наявність твердого осаду, хімічний склад. Проаналізуйте, до яких наслідків може призвести вживання води, яка містить різноманітні домішки, протягом тривалого часу. Запропонуйте у своєму проекті різні варіанти очищення води в домашніх умовах
Чи екологічне ваше житло (квартира, будинок, дача)? Проаналізуйте екологічну обстановку навколо вашого будинку, розгляньте різні джерела й види забруднень, що розташовані поблизу. Вивчіть екологію всередині вашого житла (опишіть, які матеріали використовувалися при будівництві будинку, із чого виготовлені меблі у вашій квартирі, чи містять вони шкідливі речовини й компоненти, що впливають на ваше здоров'я, яка побутова техніка й устаткування наявні у квартирі та який вплив вони чинять на здоров'я тощо). Проаналізуйте результати дослідження, зробіть висновок про екологічний стан вашого житла й запропонуйте можливі шляхи його поліпшення
Ярам — ні! Якщо ви живете в місцевості, де існують яри, то ви зіткнулися з такою проблемою, як розростання ярів. Яким чином можна вирішити цю проблему? Вивчіть, які способи зміцнення ярів існують і як вони застосовуються на практиці. Виберіть найбільш підходящий спосіб, оцініть економічні витрати на проект. Спробуйте реалізувати свій проект практично
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВЗавдання.
Розв'яжіть екологічний кросворд (див. Урок 9*, с. 86-87).
Прочитайте інформацію з рубрики «Це цікаво». Оцініть можливі наслідки ситуації, що склалася в Україні.
0 «Це цікаво»Сьогодні на одного жителя України припадає близько 400 т промислових і побутових відходів, із них 87 т — особливо токсичні. Загальна маса накопичених промислових і побутових відходів становить понад 4,4 млрд т. Крім того, в Україні сконцентровано 13,3 тис. т заборонених і непридатних до використання пестицидів, які розміщені на більш ніж 10 тис. складів. Третя частина цих складів перебуває в аварійному стані.
Прочитайте інформацію з рубрики «Це цікаво». Висловіть свою думку. Чи згодні ви з висновками організаторів виставки«Greenart»?
«Це цікаво»В Івано-Франківську у квітні 2010 р. пройшла виставка «Greenart» під гаслом «Креативне використання побутових відходів», де були представлені роботи, створені зі сміття — пластикових і скляних пляшок, поліетиленових пакетів, газет, картонних коробок, флаконів з-під косметичних і мийних засобів і т. п. Організатори відзначили, що «сміттеарт» можна вважати одним із методів альтернативної утилізації відходів.
Прочитайте інформацію з рубрики «Це цікаво». Які методи утилізації ТПВ використовували ізраїльські фахівці в цій технології?
«Це цікаво»Ізраїльські фахівці винайшли технологію гідромеханічного сортування ТПВ з подальшою анаеробною переробкою органічних відходів. Технологія виявилася дешевшою від будівництва сміттєспалювальних заводів, при дуже швидкому розгортанні. Технологія гідросепарації ТПВ здатна переробити до 85 % несортованих відходів, які йдуть на продаж як вторинна сировина, органічні відходи йдуть на виробництво біогазу, електроенергії. Якість відсортованих продуктів дуже висока. За рахунок цього завод повністю окупається протягом 4-5 років і надалі дає прибуток.
V. ПІДСУМКИ УРОКУСлово вчителя
Екологічна безпека трактується як складова частина загальної безпеки життєдіяльності. Вона розглядається на глобальному, регіональному й локальному рівнях. За умов екологічної кризи, що загострюється, спаду економіки, рівня життя населення й виникнення екологічних ризиків забезпечення екологічної безпеки стає актуальною проблемою держав. Забезпечення екологічної безпеки, розвиток екологічного моніторингу є пріоритетною проблемою кожної держави, як і забезпечення її військової й економічної безпеки.
Утилізація сміття — одна з найважливіших проблем сучасної цивілізації. Особливо важко утилізувати неорганізовано викинуте сміття. Якщо раніше утилізація сміття могла вирішуватися тільки за допомогою вивезення його на величезні полігони, то сьогодні, коли у виробництві використовується набагато більше шкідливих пластмас, синтетичних матеріалів, ця проблема має розв'язуватися тільки способом переробки сміття на вторинну сировину або його повного спалювання. Вторинне використання відходів — це найбільш ресурсозберігаючий шлях, але він не завжди рентабельний як в економічному, так і в екологічному плані. Позбавлення від сміття в нашій країні, на жаль, користі екології точно не приносить. Сміття складується на величезних смітниках, часом там і спалюється. При цьому в атмосферу потрапляють високотоксичні елементи, що загрожують життю й здоров'ю людини. Несвоєчасне вивезення сміття з підприємств, переробка відходів із порушенням усіх чинних правил, складування сміття у величезні смітники — от що ще більше руйнує й без того нестійкий природний світ.
Безвідхідна технологія має за мету найбільш раціональне використання природних ресурсів й енергії у виробництві, що забезпечить захист навколишнього середовища. Це принцип організації виробництва, що припускає використання сировини й енергії в замкнутому циклі: сировинні ресурси — виробництво — споживання — вторинні ресурси.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯДібрати приклади із сучасного життя про види переробки ТПВ.
Скласти характеристику підприємства у вашому населеному пункті з погляду використання сучасних видів переробки ТПВ.
Виконати завдання в Робочому зошиті.
Підготуватися до оцінювання за розділом 4 «Екологічні й техногенні проблеми в перетворювальній діяльності людини».ПРАКТИЧНА РОБОТАСТВОРЕННЯ ЕКОЛОГІЧНО СТІЙКОЇ СИСТЕМИХід роботи
Виберіть екологічну проблему для проектної діяльності, актуальну для вашого міста (селища, району) (зі списку, запропонованого вчителем, або запропонуйте свій варіант).
Розробіть план роботи над проектним завданням (див. додаток до практичної роботи).
Етап 1 — обґрунтування проекту
Обґрунтуйте актуальність обраної проблеми. Оформите презентацію проблеми.
Запропонуйте гіпотези й завдання в рамках обраної проблеми, визначте тему проекту, форму його реалізації (якщо необхідно, оформите відповідний реферат).
Тема творчого проекту: ... . Мета творчого проекту: ... .
Зважте й запишіть, які завдання необхідно розв'язати, щоб досягти поставленої мети. 1. ... 2. ... 3. ...
Визначте обов'язки кожного учасника проекту. Запишіть ваші особисті завдання: ...
Етап 2 — пошуковий
Визначте коло джерел інформації, які будуть необхідні для виконання проектного завдання (книги, інтерв'ю зі старожилами, музеї, Інтернет).
Складіть бібліографічний список літератури, обраних сайтів Інтернету.
Оцініть екологічну ситуацію до проектування.
Виробіть банк ідей, варіантів розв'язання проблеми.
Виберіть оптимальний варіант.
Ми вибираємо такий варіант вирішення проблеми ... тому, що ... .
Виберіть метод екологічного моніторингу, що відповідає темі проекту.
Ми вибираємо такий метод екологічного моніторингу ... тому, що ... .
Складіть план дій.
Доберіть необхідні ресурси (інструменти, матеріали й т. ін.).
Етап 3 — технологічний
Проведіть необхідні спостереження, вимірювання (самостійні, у СЕС, лабораторіях вузів, станціях екологічного моніторингу).
Проаналізуйте результати розв'язання поставленої проблеми (використовуйте побудову графіків, таблиць, розрахунки, порівняння з даними з інших джерел).
Зробіть висновки, дайте рекомендації.
Етап 4 — заключний
9. Оформите звіт про виконану роботу (у вигляді публікації в Інтернеті, доповіді, презентації, листівки й т. ін.) для ознайомлення громадськості, природоохоронних і владних структур вашого населеного пункту.
Дайте самооцінку проведеній роботі. Ми довідалися: ... .
Ми навчилися: ... . Ми зрозуміли: ... .
Оформите підготовлені матеріали в портфоліо вашого проекту.