Розробка уроку Дивись так, щоб побачити слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський Я хочу сказати своє слово”.


Додаток 3
Тема: Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський "Я хочу сказати своє слово”.
Мета: Формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити добирати слова для передачі краси природи, вчити орієнтуватися в тексті, розвивати образне мислення, уяву, зв’язне мовлення і читацькі навички, виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до навколишньої природи.
Обладнання: зошит ,,Читайлик”, складова таблиця, таблиця маршруту, малюнок Лісовичка Озивайка, картки для розширення поля читання, картки із різнорівневими завданнями, таблиця із словами з оповідання, портрет В.О.Сухомлинського, таблиця із скоромовкою, О.Я.Савченко. Читанка. Підручник для 2 класу. Ч.2. Київ ,, Освіта”, 2002
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання гостям. Релаксація.
- Діти, до якого уроку приготувалися ? ( Читання )
- Для чого дітям уроки читання ?
- Читання – це віконечко у світ знань.
ІІ. Стимулювання та мотивація навчально – пізнавальної діяльності.
- Сьогодні ми здійснимо подорож. А допомагатиме нам Лісовичок Озивайко. Разом з ним ми будемо подорожувати за таким маршрутом (таблиця на дошці )
- Наша перша зупинка ,, Мовна розминка”
1. Гра ,,Вимов ланцюжок звуків” (проводить підготована учениця )
- Повторіть ,,ланцюжки” звуків: а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е –и; і – у – е – а
2. Читання складів за таблицею 3 ( зошит ,, Читайлик” ) – с. 7
- прочитайте 1 стовпчик ;
- прочитайте 3 рядок зверху ;
- прочитайте склади з буквосполученням пр ;
- прочитайте склади із звуком ,,е”
3. Промовляння потішки за вчителем
Жу – жу – жу – я дубок посаджу.
Улі – улі – улі – жолуді, як кулі.
Іло – іло – іло – листя пожовтіло.
4. Попрацюємо над скоромовкою ( запис на таблиці )
Курличі курличуть,
Курличаток кличуть :
- Курли, курли, курличеньки,
До річеньки, до річеньки. Г.Бойко.
Прочитайте : - напівголосно повільно,
- напівголосно швидко,
- голосно швидко.
- Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ?
Сподобалась Озивайкові ваша робота на мовній зупинці. Подорожуємо далі. Наша наступна зупинка ,,Перевіряйко”
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Що вам було задано додому ?
- Зараз ми послухаємо, як ви підготувалися виразно читати.
- Зачитайте уривок в особах , а саме – розмову хлопчиків. Передайте , читаючи, різні почуття : здивування, радість, захоплення, недовіру.
- Хто вдома пофантазував і придумав розповідь про цікавий випадок, що трапився з вашим песиком або кошеням ? ( Малюнки дітей )
Оцінювання.
- Молодці, Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Він пропонує вам справитися з таким завданням (вивішую таблицю )
- Прочитайте речення , роз’єднавши слова
Я хочу сказати своє слово
- Коли ви вже чули цей вираз ?
- Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного краю і передавати це в своєму мовленні. І назва цього оповідання співзвучна з назвою розділу ,,Я хочу сказати своє слово”
- Написав його видатний педагог, вчитель, письменник, який завжди любив дітей – Василь Олександрович Сухомлинський (вивішую портрет )
- Пригадайте , які його твори ви вже читали в 2 класі ? ( ,,По волосинці”, ,,Сьома дочка”, ,,Горбатенька дівчинка”, ,,Як же це все було без мене ?” )
- Як , на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець уроку ? (Відповіді дітей )
- Отже, підсумовуючи ваші відповіді ви повинні вміти :
- виразно читати ;
- визначати головну думку ;
- мислити ;
- робити висновки. ( Вивішую таблицю )
V. Вивчення нового матеріалу.
Лісовичок Озивайко запрошує нас на зупинку ,,Скарбничка”.
1. Читання оповідання вчителем.
- Я прочитаю оповідання , ви уважно прослухайте , щоб зуміли дати відповіді на тестові завдання.
2. Тести
1. Куди повела Катерина Іванівна першокласників ?
а) у ліс ; б) у поле ;
2. Який був ранок ?
а) тихий осінній ; б) тихий весняний ;
3. Про що вчилися розповідати учні ?
а) про осінню пору ; б) про осіннє небо ;
4. Хто захотів сказати своє слово ?
а) маленька Валя ; б) маленька Катя ;
5. Небо грало , трепетало , дихало ...
а) як жива рибка ; б) як жива істота .
3. Взаємоперевірка.
- Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу товариша.
- Хто допустив 1 помилку ? 2 помилки ? Молодці, уважні.
4. Словникова робота ( робота в парах ). Учні працюють на картках з метою розширення поля читання.
не бо
гра ло
ди хало
ска зала
трепе тало
- Знайдіть і прочитайте найбільше слово.
- Що значить ,, трепетало” ? ( дрижало , трусилося ,тремтіло )
5. Читання слів , що зустрінуться в тексті ( З таблиці )
-Прочитайте слова , що зустрінуться в тексті , зверніть увагу на наголос. Читаємо ,,луною”.
Повела, осінній, точні, притихли, дивилися, перелітні, курликали, розповідати, повторювали.
- Чи є незрозумілі слова ?
6. Самостійне читання оповідання.
- Прочитайте оповідання самостійно , напівголосно , звертайте увагу на розділові знаки , подумайте над таким запитанням :
- Що вчилися робити діти ? ( Розповідати про небо )
-Так що ж вчилися робити діти ?
7. Фізкультхвилинка.
Читали , читали , за всім слідкували.
А очі , малята, втомлятися стали.
Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.
Сідайте зручніше й усе по порядку :
Очі закрили. Ви бачили ніч ?
Відкрили , закрили. Ще раз повторили.
Тепер подивіться то вправо, то вліво,
Вгору та вниз. Ще раз повторімо.
Дивіться, малята, синіє там даль.
А гляньте , на носі не всівся комар ?
І знову очима поведіть вправо , вліво.
Усі відпочили ? Берімось за діло.
8.Читання оповідання вголос ,,ланцюжком”
- Наш гість Лісовичок Озивайко хоче послухати , як ви підготувалися читати оповідання вголос.
- Зверніть увагу , що саме сказали діти про небо ?
- Так , що сказали діти про небо ?
9. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.
- Чому в степу було сумно? ( Вони тихо курликали, тому в степу було сумно )- Які слова з цього опису передають спокій , сум ? ( Тихо курликали)
- Яке завдання поставила вчителька ?
- Як поставились до завдання діти ? Де про це сказано ?
- Чи можна сказати , що вчителька була задоволена відповідями дітей?
- Хто з школярів дібрав найвлучніше слово ?
- Яким Валя побачила небо ? Як вона про це сказала ? Прочитайте.
- Який був у неї настрій ?
- Яким діти побачили небо після Валиних слів?
10. Визначення головної думки.
- Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви зрозуміли його зміст?
(Ці слова передають головну думку оповідання )
- Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути спостережливим .
- А як потрібно ставитися до природи? (Оберігати її, насаджувати дерева, квіти, не забруднювати навколишнє середовище. 11. Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою і пропонує самостійно попрацювати за картками ( різнорівневе завдання ).
- Завдання на жовтих картках : підготуйтеся до читання двох останніх абзаців , передаючи голосом сум , тривогу , зажуру.
- Завдання на синіх картках : підготуйтеся читати розмову Валі і вчительки , передаючи голосом запитальну інтонацію вчительки і замилування , ніжність , радість дівчинки.
- Завдання на червоних картках : скласти розповідь про свої враження: Яким ти побачив небо , йдучи до школи ? Сумним ? Ласкавим ? Сірим чи синім ? Низьким чи високим ?
Перевірка самостійної роботи.
VІ. Остання наша зупинка ,,Підсумок”.
- Ви гарно попрацювали на уроці і Лісовичок Озивайко пропонує вам таке домашнє завдання , запишіть його в щоденники:
- виразно читати оповідання на с.110 – 112 (для учнів, що працювали з жовтими картками );
- читати в особах (ля учнів, що працювали з синіми картками);
- скласти і записати свої міркування в зошит на с.66 ,,Яким ти побачив небо ,ідучи до школи ?”
VІІ. Підсумок.
- Ось і закінчується наша подорож. Давайте перевіримо чи з усіма завданнями ми справилися ? Чи досягли мети уроку ? Звернутись до таблиці.
Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою, бажає вам завжди бути уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч .