Саба? Тік т?ртб?рышты салу. 2-сынып


Сыныбы: 2«ә»
Пәні: математика
Тақырыбы: Тік төртбұрышты салу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тік төртбұрыш сызу олардың периметрін табу.
Дамытушылық: Есептеу дағдыларын қалыптастыра отырып,есте сақтау
қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: зейінділікке алғырлыққа тәрбиелеу;
Көрнекілік: оқулық, үлестірмелі карточка
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік

Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалармен амандасып,түгендеу. Оқу құралдарын алдырып, сабаққа дайындықтарын тексеру.
Психологиялық дайындық
Тыңдар, қыздар!
Тыңдаңдар, ұлдар!
Қолдарыңды созыңдар,
Қайсымыз « бес» алудан қашпаймыз?
Ендеше ауызша есеп бастаймыз!
II. Үй тапсырмасын тексеру
№6
27+а а=43,0
27+43=70
27+0=27
а-27 а= 70,27
70-27=43
27-27=0
III .Өткенді пысықтау
1.Сұрақтар қою
Ауызша есептеу «Кел ,ойнайық!» және « Балапанға көмектес» ойындарын ойнату.
70-68=2
64-8=56
35+15=50
14+86=100
90-47=43
55+7=62
86-37=49
Балпанға көмектес: (6+6)-10=2
IV. Мақсатты қою кезеңі
Тік төртбұрыш сызу
№1 Кез-келген үшбұрыш сыз. Қабырғасы нешеу? Неше бұышы бар? Кез-келген төртбұрыш сыз. Қабырғасы нешеу? Неше бұышы бар?
3см


2см
Р=3+2+3+2=10( см)
№2
а) 1- қадам. 1см кесінді өлшеп сал.
ә) 2-қадам. Төбелері кесінді ұштары болатын екі
тіктөрбұрыш сал.

б) 3-қадам. Әр сәуленің басынан бастап бір-
бірден 4 см кесінді өлшеп сыз.

в) 4- қадам. Белгіленген екі нүктені
кесіндімен қос.
№3 есепті шығар.
а)Ақ-63кг сыр ? кем
Көк-?,32 кг
63+ (63-24)=94 (кг)
Жауабы: барлығы 94 кг.
Ақ-63кг сыр
Көк-?,32 кг
63-32=31
Жауабы: 31 кг көк сыр сатып алынды
ә) Қыз-27
Ұл-?,16артық
27+ 16=43
Жауабы: 43 ұл бала жөндеу жұмысына қатысты
Қыз-27
Ұл-?,16артық ?
(27+ 16)+27=70
Жауабы: барлығы 70 бала қатысты

Сергіту сәті
Бір- иілеміз, шалқаямыз,
Екі- алақанды үш соғамыз.
Басымызды үш изеп,
Төрт дегенде қол созамыз.
Бес, алты дегенде
V. Білімдерін тексеру
№4. Өрнек құр және оның мәнін тап:
а+58 а=27,0
27+58=85 0+58=58
58-а а= 29,58
58-29=29 58-58=0
№5
а) 5 дм 8 см 58см 8дм 5 см 85 см
+2дм 7см +27см -2 дм 7 см -27 см
8дм 5 см 85 см=8дм 5 см 5 дм 8 см 58 см
ә) Амалдарды жазбаша орында:
77-48=29 56-39=17 80-54=26 91-16=75
34+27=61 16+65=81 32+49=81 24+76=100
№6
26+16=42 14+28=42
VII. Бекіу
1.Қай тапсырманы орындау оңай болды?
2. Қай тапсырманы орындау қиын болды?
VIII. Үйге тапсырма
170 бет 6 есеп
Бағалау
Күн:06.03.13 ж
Пән: қазақ тілі Сыныбы: 2 «ә»
Тақырыбы: Дара және күрделі есістіктер
Мақсаты:
Білімділік: Етістік, дара және күрделі етістіктер туралы жалпы түсінік беру.
Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа , әдептілікке тәрбиелеу.
Көрнекілік: үлестірмелер.
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сабаққа әзірлік
Психологиялық дайындық
Сабағымыз басталды,
Балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар,
Оқуға зер салыңдар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
432- жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құра.
ІІІ. Өткенді пысықтау
Етістік дегеніміз не?
Қандай сұрақтарға жауап береді?
Жекеше түрдегі зат есім дегеніміз не?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі
Етістік
Көркем жазу
Шш
Ша,ше,шо,ші
Шешеге қарап қыз өсер,
Әкеге қарап ұл өсер.
Сөздік диктант
Талапты, телефон, кран, аққу, компас, сенбілік, найзағай, бірлік, жиырма, ұяшық.
V. Жаңа сабақ
Етістіктердің дара және күрделі түрлері болады. Дара етістік бір сөзден тұрады: келді, оқыды, көрді.
Күрделі етістік екі, үш, сөзден құралады: келе жатыр, оқып отыр, көріп жүр
V І.Білімдерін тексеру
438-жаттығу. Жұмбақты көшіріп жаз. Етістікті тап.
Етістік: көтеріп жатыр.
439-жаттығу . Мәтінді түсініп оқы. Етістіктерді тауып, дара немесе күрделі екенін ажырат.
Дара етістік: өрмелеуге,жетілген , ұшады.
Күрделі етістік: тіршілік етеді.
Сергіту сәті
Адымдаймыз, адымдаймыз,
Қолды биік көтереміз,
Басымызды түзу ұстап,
Баяу, терең демаламыз.
440-жаттығу. Суреттердегі зат атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрап оқы. Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құра.
441-жаттығу. Дара және күрделі етістіктерді салыстыр. Мағыналық ерекшелерін түсіндір.
ҮІІ. Бекіту
Етістік дегеніміз не?
Қандай сұрақтарға жауап береді?
Жекеше түрдегі зат есім дегеніміз не?
Қандай сұрақтарға жауап береді?
Көпше түрдегі зат есім дегеніміз не?
Қандай сұрақтарға жауап береді?
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. 442- жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге әңгіме құра.
2. Бағалау
Күні: Сыныбы: 2 «ә»
Пәні: Ана тілі
Тақырыбы: Өтепберген Ақыпбеков .Наурыз-жыл басы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өлеңдіі мәнерлеп , дұрыс түсініп оқуға үйрету.
Дамытушылық:.Оқу дағдысын қалыптастыру. Сөздік, қорларын, тілін дамыту.
Тәрбиелік:Адамгершілікке, шыншылдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу,
Түрі: аралас сабақ
Көрнекілік: суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Балалармен амандасып,түгендеу. Оқу құралдарын алдырып, сабаққа дайындықтарын тексеріп, назарларын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық:
Сендерге табыс тілеймін,
Жарық пен жылу денсаулық!
Біріңе- бірің сендер де,
Тілеңдер біраз жақсылық
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Наурыздағы тілек мәнерлеп оқыту.
Тізбектеп оқыту
Жаттағандарын сұрау.
ІІІ Білімдерін тексеру
- Наурызағы тілек қай кезде айтылады?
- Наурыз қандай мейрам ?
- Наурыз көже қалай жасалады?
- Ұзынсары әңгімесінің авторы кім?
- Әңгіме не туралы айтылған?
Сергіту сәті
Тотықұсым шаршады,
Қанаттары жазылсын,
Керіліп, сілкіп арқаны.
Ұйқысы да ашылды,
ІҮ. Мақсат қою кезеңі
Өтепберген Ақыпбеков. Наурыз-жыл басы
Ү. Жаңа сабақ.
Оқулықпен жұмыс
а/ өлеңді оқу, әңгімелеу
Өтепберген Ақыпбеков туралы түсінік беру.
сөздік жұмыс
Іштей оқу
Тізбектей оқу
Дәптермен жұмыс
Кесте толтыру
Бөлік- көктем келді Бөлік- Наурыз мейрамы
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Өлең не туралы айтылған?
Наурыз қандай мейрам?
Өлеңде қандай мереке туралы жырланған?
Наурыз көже қалай жасалады?
Оған нелер қосылады?
ҮІІ Бекіту
Ақын «Әбігер жұрт неге?» деген сұраққа қалай жауап берді?
Наурыз мейрамын сен қалай қарсы аласың?
Наурыз көже қалай жасалады?
ҮІІІ. Үйге тапсырма
Өлеңді мәнелеп оқу.
Бағалау.
Пән: дүниетану Күн:06.03.13 Сыныбы 2«ә»
Тақырыбы:Біздің Отанымыз
Мақсаты:
1. Оқушылар атамекен, туған ел сөздерінің Отан сөзімен арақатынасын белгілеуді үйрету.
2.Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
3.Отанын сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер бунақденелілер
әдісі: сұрақ-жауап,әңгімелеу, талдау, түсіндіру,
түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Түгендеу, сабаққа дайындық
Психологиялық дайындық
Мен мектепте сабақтамын,
Қазір оқуды бастаймын.
Осыған қуанамын (үзіліс)
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда.
Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
112-113 бет оқу
тізбектей оқыту,
мазмұндату.
ІІІ. Білімдерін тексеру
Өткен сабақты қайталау
Жаңа сабақ
Топтық жұмыс. Тапсырма. «Отан» сөзіне бес жол өлең жазу.

Менің қалам әнұран
Отан
Президент достар

Жалау үй

мектеп табиғат достар әке өзен
Оқулықпен жұмыс
114-115- бет оқулықпен жұмыс. Суреттерді қарастыру.
Сұрақтар:
Сендер қалай ойлайсыңдар балалар неге көңілді?
Олардың көңіл күйін суреттейтін әр түрлі сөздерді іріктеңдер.
114-115 бет мәтінді оқу. Қара қарындашпен оқу. Оқу барысында Отан сөзінің синонимдерін сызып отырамыз.
Сергіту сәті
Жұмыс істеп шаршадық
Ал тұрайық ақырын.
Өсімдіктерді көп білеміз.
Орманда да көп жүреміз.
Жасыл шырша қанша болса,
Сонша ма рет еңкейеміз.
Доптарымыз қанша болса.
Соншама рет отырамыз.
Сұрақтар:
Мәтінде біздің Отанымыз қалай аталатынын оқыңдар?
Неліктен Отанды әртүрлі сөздермен атайды?
Саған қандай сөз ұнайды және неге?
Мақал- мәтелдер оқу және олардың сабақ тақырыбымен арақатынастарын белгілеу.
Б.Қозыкеевтің «Отан» жайлы жазған өлеңін құрастырып оқып, талдау.
Отан халық жүрегі,
Әр кеудеде тұр ұрып.
Анаң болып күледі.
Келе жатсаң жүгіріп
Ой-қиял.
Топпен жұмыс. Тапсырма . біздің өлкеге келген туристер үшін жоба дайындаңдар. Біздің өлкенің байлығы туралы әңгімелеңдер.
ҮІІ Сабақты бекіту.
-Сендер қалай ойлайсыңдар, басқа елдерде осындай заңдар бар ма?
-Барлық елдерді қалай басқаруға болады?
-Сендер қалай ойлайсыңдар, бір елдің азаматы екінші елге барғанда, оның құқығы қалай қорғанады?
Сабақты қорыту, бағалау.
ҮІІІ Үйге тапсырма
114-116 бет оқу, мазмұндау
Бағалау