Урок з української мови на тему Слова, близькі за значенням (синоніми), (3 клас)


Українська мова
3 клас
автор: Сєдакова О.В.
вчитель початкових класів
ЗОШ-інтернату І-ІІІ ст.
Дзержинської міськради
Донецької обл.
Тема: Слова, близькі за значенням (синоніми).
Мета: ознайомити учнів з терміном «синонім», розширити уявлення про слова, близькі за значенням, визначити їх роль у мовленні; вчити спостерігати за роллю слів, які близькі за значенням; повторити про вивчені значення слів, види речень; збагачувати словниковий запас; розвивати мовне чуття, інтерес до мови, лексичного значення слів, вміння правильно будувати речення, добирати синоніми з метою вдосконалення зв’язного мовлення, мислення, пам’ять, уважність; виховувати культуру мовлення, любов до своєї маленької батьківщини, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: кросворд «Синоніми», записи на дошці, картинки хати, лелек, степу, карта України, картки для роботи в групах, парах.
Хід уроку
Організаційний початок.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
Не базікати на уроці,
Як папуга чи сорока.
Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання. Вправа 132.
У яких значеннях вжито слово «коса»? (Дівоча коса, берегова коса, коса знаряддя)
Як називаються слова, що мають кілька значень?(Багатозначні)
Розгадування кросворда.
С п о н у к а л ь н е
п И т а л ь н е р о з п о в і д Н е б а г а т О з н а ч н і п е р е Н о с н е п І д м е т п р я М е п р И с у д о к Речення, в якому спонукають до дії. (Спонукальне)
Речення, в якому питають. (Питальне)
Речення, в якому розповідають. (Розповідне)
Слова, які мають кілька значень. (Багатозначні)
Значення, взяте від ознаки іншого предмета. (Переносне)
Головний член речення, який відповідає на питання хто? що?(Підмет)
Значення ознаки самого предмета. (Пряме)
Головний член речення, який відповідає на питання що робить? (Присудок)
Прочитайте ключове слово кросворда. (Синоніми)
Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми краще познайомимось із словами, близькими за значенням, будемо спостерігати за їх роллю в реченні, підбирати похожі за значенням слова до поданих та збагатимо словниковий запас.
Мотивація навчальної діяльності.
Навіщо в нашій мові слова, близькі за значенням? (Щоб мова була виразнішою, правильною, без повторів.)
Тому девізом уроку будуть слова:
Гарно, дружно працювати,
мову рідну добре знати!
Вивчення нового матеріалу.
Каліграфічна хвилинка.
Запишіть подані буквосполучення каліграфічно. Проаналізуйте, які з’єднання у цих буквосполученнях? (та ха)
Добір слів, близьких за значенням.
З поданих складів утворіть слово. (Хата)
402526535496500Доберіть інші слова, якими люди можуть називати свою хату. (Оселя, домівка, дім, будинок.) Запишіть їх.
Читає учень: Як виросту, збудую хату.
На хаті колесо приб’ю.
А там я поселю крилату
Лелечу, клекітну сім’ю.
Складіть і запишіть речення із словом хата.
(На хаті оселилися лелеки.)
Так, діти, слова хата, оселя, домівка – дуже
близькі за значенням слова і означають вони місце, де ми народилися і живемо. Це наша маленька батьківщина. пригадайте, якими іншими словами ми називали нашу велику Батьківщину? (Країна, держава, Вітчизна, рідний край, Україна.) Запишіть їх у зошит.
390144016383000 Читає учень: Батьківщино, земле рідна,
Земле сонячна і хлібна,
Ти навік у нас одна.
Ти, як мати, найрідніша,
Ти з дитинства наймиліша,
Ти і взимку найтепліша,
Наша отча сторона.
Слова, які добрали до слів хата, батьківщина називаються синонімами.
Робота з підручником. Виконання вправи 137. Списати вірш і підкреслити слова близькі за значенням.
Фізхвилинка.
Закріплення нового матеріалу.
Робота в групах.
Завдання для групи №1 (в парах)Записати парами слова , близькі за значенням.
Робота, учень, оселя, праця, дім, гай, школяр, ліс.
Завдання для групи №2
Прочитай, добираючи з дужок потрібні за змістом слова. Запиши утворений текст.
Вранці до будинку підлетіла … (зграя, група) горобців. Вони сіли на кущі і весело … (співали, щебетали, цвірінькали). Раптом горобці побачили під вікном … (їдальню, годівницю) і полетіли до неї.
Перевірка завдання в групах.
Завдання додому: впр.140
Підсумок уроку
Бесіда
Ми працювали цілий урок. З чим познайомились?
Що вчились робити?
Навіщо синоніми в українській мові?
Оцінювання
ЦікавинкаДіти, пам’ятаймо про силу слова. Слово може надихнути і може забруднити, розлучити і вколоти, поранити і вилікувати, відштовхнути і приголубити, налякати і підтримати, знищити і зігріти, розсмішити і обурити, посварити і помирити. Намагайтеся використовувати у своєму мовленні слова ввічливі, без образливих відтінків, і тоді кожен із оточуючих захоче мати собі такого друга, як ви.