Урок з української мови на тему Групи прикметників за значенням (6 клас)


Українська мова 6 клас
Автор: Шовкопляс О.В. - учитель української мови та літератури Запорізької ЗШ № 65
Тема: Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні Мета: знайомити учнів з групами прикметників за значенням, визначати розряд прикметника, вжитого у переносному значенні; розвивати вміння робити спостереження над мовними явищами, формувати комунікативні вміння та навички; виховувати любов до рідної землі,матері на прикладі поезій В. Симоненка .
Обладнання: Таблиця “Групи прикметників за значенням”, дидактичний матеріал , підручник.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашньої роботи .1. Гра «Вірю – не вірю». Якщо твердження правильне, учень говорить: «Вірю», якщо неправильне, каже: «Не вірю».
Прикметник – самостійна частина мови.
Означає предмет.
Прикметники відповідають на питання який? чий?
Змінюються за числами, родами, відмінками.
Слова весело, дзвінко – прикметники.
Художнє означення – це епітет
Прикметник найчастіше використовується в офіційно – діловому стилі.
2 . Вибірковий диктант
Прослухайте вірш. Випишіть прикметники , визначте їх рід ,відмінок, число. 63528194000
Світ який — мереживо казкове!..
Світ який — ні краю ні кінця!
Зорі й трави, мрево світанкове,
Магія коханого лиця.
Світе мій гучний, мільйонноокий,
Пристрасний, збурунений, німий,
Ніжний, і ласкавий, і жорстокий,
Дай мені свій простір і неспокій,
Сонцем душу жадібну налий!
Дай мені у думку динаміту,
Дай мені любові, дай добра,
Гуркочи у долю мою, світе,
Хвилями прадавнього Дніпра…( В.Симоненко)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа №1
Згрупуйте подані прикметники за ознаками предметів: а) кольором; б) розміром; в) матеріалом; г) формою; д) за належністю людині або тварині.
Залізний,блакитний, малий, круглий, лисячий, сірий, овальний, деревʹяний, великий, батьків, квадратний, червоний . невеликий, сестрин, цегляний, білосніжний. Андрієва, величезний, орлиний, рожевий, Валин, гігантський.
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми і мети уроку.
Проблемне питання .
Чи в усіх прикметниках ознака може виражатися більшою або меншою мірою? Доведіть власну думку? / вправа № 186
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
Робота з таблицею / Робота з підручником . Ознайомлення з теоретичним матеріалом стор. 69
Групи прикметників за значенням
ЯкісніВідносніПрисвійнівиражають ознаку предмета, що виявляються більшою чи меншою мірою;
відповідають на питання який? яка? яке? які?
виражають ознаку предмета за його відношенням до інших предметів, дій, обставин ; відповідають на питання який? яка? яке? які? вказують на належність предмета кому- небудь, відповідають на питання чий? чия? чиє? чиї?
мила дівчина – наймиліша дівчина
сільська вулиця, сьогоднішній день батькове кашне, дівоча коса
Виражають ознаку за: а) кольором: червоний, зелений, синій, чорний; б) смаком: гіркий, солоний, солодкий; в) запахом: запашний, духмяний; г) вагою: важкий, легкий; ґ) віком: старий, молодий; д) формою: круглий, прямий, вузький; е) зовнішніми і внутрішніми властивостями: стрункий, високий, поганий творяться за допомогою суфіксів -н- , -ан-, -ян-, -ов-, -ев-, -ськтворяться за допомогою суфіксів -ин, -їн, -ів (-ов, -ев, -єв) від назв людей; –ин, -їн, -ач, -яч від назв тварин; утворені від власних назв, пишуться з великої літери(крім фразеологізмів, наукових термінів
Визначте групи прикметників за значенням (вправа №1 )
Вправа №2
Доберіть до поданих словосполучень «іменник + іменник» синонімічні їм словосполучення «прикметник + іменник»
Зразок: поля пшениці – пшеничні поля.
Листя дуба, імʹя дядька , фонтан із мармуру, вода із джерела, будинок із цегли, місто біля моря, простори степів, плавання під водою .
Зверніть увагу !
Присвійні прикметники , які утворено від власної назви ,пишемо з малої букви, якщо він :
А) має суфікс -івськ-(-ївськ-) або -инськ-;
Б) входить до складу фразеологізму .
Вправа № 3
1 Доберіть до поданих словосполучень «іменник + іменник» синонімічні їм словосполучення іменника з присвійним прикметником.
Книжка Сергія, борода діда, пісня бабусі, подарунок брата,нора лисиці,слово батька, крило птаха.
Вправа № 4
Утворіть присвійні прикметники(чоловічого та
жіночого роду) від поданих іменників.
Андрій, Мелашка, слюсар, дочка,Таня,Марійка, Марія, свекруха, Микола, дідусь, донька,
Робота з підручником . Виконання вправи 190(усно)
Вправа № 5
Прочитайте. Випишіть словосполучення «іменник + прикметник». Визначте рід ,число , групи прикметників за значенням .
1. Я не бував за дальніми морями,
Чужих доріг ніколи не топтав —
В своїм краю під буйними вітрами
Щасливим я і вільним виростав…
Чужих країв ніколи я не бачив,
Принад не знаю їхніх і окрас,
Та вірю серцем щирим і гарячим:
Нема землі такої, як у нас.
2. Ще в дитинстві я ходив у трави,
В гомінливі, трепетні ліси,
Де дуби мовчали величаво
У краплинах ранньої роси.
Бігла стежка вдалеч і губилась,
А мені у безтурботні дні
Назавжди, навіки полюбились
Ніжні і замріяні пісні.

3. В хаті сонячній промінь косо
На долівку ляга з вікна...
Твої чорні шовкові коси
Припорошила вже сивина.
Легкі зморшки обличчя вкрили
Це життя трудового плід.
Але в кожному русі — сила,
В очах юності видно слід.
Я таку тебе завжди бачу,
Образ в серці такий несу —
Материнську любов гарячу
І твоєї душі красу.
Я хотів би, як ти, прожити,
Щоб не тліти, а завжди горіть,
Щоб уміти, як ти, любити,
Ненавидіть, як ти, уміть.
4. Мріють крилами з туману лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.
Заглядає в шибу казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима. ( За творами В. Симоненка)
VІ. Закріплення матеріалу .
1.Бліц - опитування .
На які групи за значенням поділяються прикметники?
Які прикметники називаються якісними, відносними, присвійними?
2. Гра «Зайве слово»
1. Ласкавий, лагідний, лютий, солом’яний.
2.Синій, жовтавий, тьмяний, качиний.
3.Дерев’яний, веселий, лаковий, пластиліновий.
4. Доньчин, материн, батьківський, товаришів.
5.Ведмежий, солов’їний, заячий, жираф’ячий.
6. Ластів’ячий, пізній, грачиний, лебединий.
7.Смородиновий, малиновий, буряковий, виноградний.
VІ. Підсумок уроку «Мікрофон».
На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…
Що було легко? А складно?
VІІ. Домашнє завдання. Вивчити §22. Виконати вправу №191
Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.