Презентация по историй на тему Діни наным-сенімдер


11.02.16ж Діни наным-сенімдер
Сабақтың мақсаты:
Ежелгі қазақстанның ертедегі тұрғындары көшпелі тайпалардың мәдениеті, салт - дәстүрі діни нанымдары туралы кең көлемде білім беру.Дамытушылық мақсаты: Көшпелі тайпалардың салт дәстүрі және діни наным – сенімдері туралы түсінік беру арқылы оқушылардың білімдерін толықтыру терең ойлау, іздену өз бетімен жұмыстану қабілетін дамыту.Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілік, имандылыққа, ұлттық салт - дәстүр мен ұлттық рухқа тәрбиелеу.Міндеттері:
Ұжымдық жағдайда ақпаратты жоғары жылдамдықпен меңгеруді ұйымдастыру;
есте сақтау және зейінді жаттықтыратын тапсырмалар орындау;
пәннің құндылықтарын сезінуге ықпал ету;
өз бетінше білім алуға үйрету, ең негізгіні бөліп алу, салыстыра білуге дағдыландыру;
өзін-өзі бақылау және бағалауға үйрету; өзін-өзі түзету біліктілігін дамыту.
Көрнекілігі, дидактикалық материалдар: тірек-конспект, интерактивті тақта, ООМ.
Сабақтың барысы:
Сабақтың құрылымы Технологиялық картаның жұмыс тәртібі Түсініктеме
1 кезең.
Ұйымдастыру
кезеңі Оқушылардың зейінін жинақтау:
Көшбасшыға сөз беріледі. ООМ
2 кезең.
Жетекші білім мен оқу амалда-
рын өзектендіру кезеңіМұғалімнің жаңа тақырыпқа кіріспе жасауыКіріспе жасауға уақыт беріледі.

3 кезең.
Стандарттық және өзгермелі
жағдайларда
білімді қолдану
үлгісін құру
Үй тапсырмасын сұрау.
Тақырып бойынша сұрақтар қою
Қазақтың ілім – білімдері
Тірек сөздер «+», «-» таңбамен белгіленеді.
Біріншілік белгілеу.
Тірек сөздерді дәптерге жазуға 14 сөзге 1 минут 15 с уақыт беріледі.
Екіншілік белгілеу.
4 кезең
Білімді өз бетінше қолдануОсы аталған тірек сөздердің мағынасын ашу мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады.
Жаңа тақырып бойынша сұрақтар :Үшіншілік белгілеу. барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.
5 кезең
Бақылау және өзін-өзі бақылау Оқушылар сабақта өтілген жаңа тақырыптағы тірек сөздерге байланысты тақырып мазмұнын ашатындай сыни сұрақтар «ИӘ», «ЖОК» 5+30
Тапсырманы алғашқы аяқтаған 5 оқушыдан кейін
30 секунд уақыт беріледі де сұрау басталады.
Осы тақырып бойынша
І нұсқадағы әрбір оқушы 3-5 тест сұрақтарын құрастырады, ІІ нұсқа мәтінді оқып жауап беруге дайындалады. Келесі сабақта керісінше болады. Жанында отырған жолдасына тест сұрағын қоюға рұқсат етілмейді.
Төртінші белгілеу . 6 кезең
Түзету және рефлексия Оқытылған тақырып бойынша тақырыптық сөздік қорды (ТСҚ) тексеру жүргізіледі. Сөз қысқартылмаған түрде, түсінікті етіп жазылады. шығарма түрінде жазуға рұхсат беріледі. Көмекші сөз және жалғау сөз болып саналмайды. ТСҚ нормативі төменде келтірілген. Белгілеу саны 4-у болса бағалауға жеткілікті.
ЭССЕ Бесінші белгілеу
барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.
5 мин 63 сөз
8 кезең
Қорытындылау Тез және сапалы жұмыс жасаған, толық жауап берген оқушыларды мадақтау. Сабаққа қатысып отырған әр оқушыны назардан тыс қалдырмау. Барлық оқушыларды еңбегіне қарай бағалау. Барлық оқушы мадақталады.
9 кезең
Журналға баға қою нормативі:
4 – 5 ұпай баға – 5
3 ұпай баға – 4
2 ұпай баға – 3
1 ұпай баға – 2 ООМ-да әр оқушының бүгінгі сабаққа қатысуы 5 балдық шкаламен бағаланады.
10 кезеңҮй тапсырмасы4 бағадан кем алған оқушыларға үйге тапсырма беріледі.
Конспект.Қосымша материалдар жинақтау, ізденіс жұмыстарыШығыстың Аристотелі
Фараб
Әл-Фараби
Хас Хажиб
Құтты білік
Йасы
Түркістан
Жылнамалар жинағы
Сопылық
Боғра хан
Барысхан
Ғалым
Оқымысты
ТрактатҚарама-қарсы сұрақтар:
Казакстанды зерттеушілердің басым көпшілігі қай калаларға шоғырланды? Орынборға, Омбыға, Ташкентке
«Отечественные записки» журналында орыс офицері Б.С. Броневскийдің «Орта жүз кырғыз-қайсақтары туралы жазбалар» атты жұмысын қашан жарияланды? 1830
«Қырғыз-қазак немесе кырғыз-қайсақ ордалары мен далаларының сипаттамасы» деген үш белімнен тұратын зерттеу еңбегін кім жазды? Левшин
. Осы енбегі үшін ол қандай атакқа ие болды? «Қазақ тарихының Геродоты»
Орынбор өлкесінде болған сегіз жыл ішінде тікелей өз қызметімен қатар түркі тілдес халықтардың жазбаларын, ауыз әдебиетінің үлгілерін жинастырған, әңгімелер, басқа да шығармалар жазған кім? В.И.Даль
В.И. Даль "Бикей мен Мәулен" повесінде қазақтар туралы қандай мәлемет береді? Орынбор өлкесіндегі қазақтардың түрмыс жағдайын сипаттады.
Ұлы орыс ақыны А.С. Пушкин қашан және Қазақстаннын қай қалаларына келді? 1833 Орынбор Орал
"Пугачев бүлігінің тарихында" қандай мәліметтер келтірілген? қазақтардың шаруалар соғысына қатысқанын және бұл соғыстың мақсаты қазақтар мүддесіне жақын болғанын көрсететін көптеген.
Оралда А.С.Пушкин қандай поэмамен танысқан ? "Қозы Көрпеш — Баян сүлу"
1848—1849 жылдары Г.С.Карелин қай өлкені зертеді? Каспий теңізін
Капитан-лейтенант А. Бутаковтың Арал теңізіне жасаған экспедицияларының нәтижесі? Сырдария өзенінің жағалауларын картаға түсірді. Арал теңізі мен оған қүятын Сырдария өзенінің тереңдігін анықтады, картада белгіледі.
ХІХ ғ. І ж. қазақ жерін топографиялық зерттеуімен шұғылданған, табиғи байлықтарын анықтаған орыс ғылымының белді өкілдері ,саяхатшылар ? Е.П.Ковалевский, Н.А.Северцев, П.И.Небольсин, т.б.
XIX ғасырдың орта кезіне карай Казакстан саяси жер аударылғандар кімдер? Декабристер, петрашевшілдер үйірмесінін мүшелері, Польшадағы ұлт-азаттык көтерілістерге қатысқандар жер аударылып келді
Көрнекті мемлекет қайраткері М.Сперанскийге Сібір қазақтарының жарғысын дайындауға көмектескен болашақ декабрист? . Г.Батеньков
Бұқтырма комендантынан жергілікті тұрғындарды емдеуге рұқсат алған декабрист? М.И.Муравьев-Апостол
Өскеменде қызмет атқарған, кейіннен дәрігер болған, немістің атақты саяхатшы-ғалымдары Гумбольдт, Эренберг, Розе басқарған саяхатқа қатысып, қазақ елін, жерін аралады, тұрғылықты халықтың өмірімен танысқан? С.Семенов
Орыстың ұлы жазушысы Ф.М.Достоевскийдің Семейде болуы -қазақ жерін зерттеуде қандай үлес қосты? археологиялық ескерткіштер жинаумен айналысты, жергілікті өлке тарихын зерттеуге көңіл бөлді
Казақстанға жер аударылып келген Польшаның революционер-демократы Адольф Янушкевич қашан және кай жерге жасаған ғылыми экспедицияға белсене катысты? XIX ғасырдын 40-жылдарында Орталық Казакстанға
А. Янушкевич өзінің күнделігінде қандай мәліметтер келтірілген? казак даласы тұрғындарының тарихын, тұрмыс-тіршілігін, әдет-ғұрпы мен салт-дәстүрлерін суреттеген
ХІХ-ХХ ғасырлардың бас кезінде Казақстан жөнінде қай елдердің ғалымдары құнды еңбектер жазып қалдырды? неміс, ағылшын және француз ғалымдары
Ағылшын саяхатшысы әрі суретшісі Т. Аткинсон (1799—1861) егжей-тегжейлі зерттеген аймақ? Казақстанның оңтүстік-шығыс аймағын
Ол қай жылдары және қай жерді аралап, жергілікті халықтың өмірі жайлы бағалы деректер жинады? 1848—1855 жылдары Жетісу қазақтарының көші-қон жерлерін
Неміс географы, этнограф әрі тарихшы Ф. фон Хеллъвалъд (1842-1892) қандай іргелі еңбек жазды? «Орталық Азия. Жер бедері мен халкы»
Ол еңбегінде не туралы жазды? қазақ-тардың тұрмыс-тіршілігін, көршілес халықтармен өзара қарым-қатынасын жан-жакты сипаттады.
Француз ғалымы Ш.Е. Ужвальди де Мезе-Ковез, қай жерлерді зерттеп, едәуір материалдар жинап, жариялады? Оңтүстік Казақстан қалаларын зерттеп
4 – 5 белгі – «5»
3 белгі – «4»
2 белгі – «3»
1 белгі – «2»
Сәйкестендіру
Тірек сөздер
ҚҚС
Тесттік жекпе-жек
ТСҚ