Конспект уроку з української літелатури на тему Розвиток мовлення. Народні казки. Самостійне складання казок


РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. НАРОДНІ КАЗКИ.
САМОСТІЙНЕ СКЛАДАННЯ КАЗОК
Мета:згадати, що таке казка, яка її будова, з'ясувати жанрові
різновиди казок, розглянути будову й мову цього жанру на прикладі казки «Котигорошко», навчити дітей відтворювати в уяві художні картини твору, практично застосовувати засвоєні засоби виразності, провести конкурс на краще оформлення складеного твору та на кращу самостійно створену казку, виховувати бажання допомагати іншим та прагнути до справедливості.
Обладнання: українські народні казки, лялькові іграшки, твори-казки, складені учнями.
Тип уроку: урок засвоєння та застосування нових знань та вмінь.
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент
Учитель
Мріють крилами з туману лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.
Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима.
Учитель. Мабуть, ніякі твори не викликають у нашій душі стільки теплоти, як казки. Вони повертають усіх у безтурботне дитинство, сповнене сонячним світлом, посмішками батьків та найфантастичнішими мріями.
II.Повідомлення теми, мети уроку
Учитель. Саме про казку ми будемо говорити сьогодні.
III. Виклад матеріалу
Учитель. Але давайте запишу, хто відсутній, щоб працювати над темою. Де журнал? (Учитель знаходить записку.)
ЗАПИСКА
Якщо ви хочете отримати журнал, то розкажіть мені усе, що хочу знати про казки.
Баба-Яга.
Учитель. Що будемо робити? Погоджуємось?
Уч н і. Так.
Заходить Баба-Яга: «Ну, що? Погоджуєтесь?!» Вона читає перше запитання:
1.Що таке казка?
Баба-Яга хоче читати, але не бачить: «Я забула окуляри, читайте Ви!». Наступні запитання читає учителька:
2.На які різновиди поділяються казки?
а)Які це про тварин?
б)Які чарівні?
в)Соціальне побутові?
3.Яка будова казок?
4.Як потрібно читати казки?
5.Проаналізуйте мені казку «Котигорошко»:
1)Як починається казка? Це традиційний початок?
2)Що сказав змій, коли прилетів додому і зустрів братів?
3)Чому Котигорошка так назвали? (Зачитати)
4)Який вислів часто зустрічається в казках, котрий говорить про швидко зростання героя?
5)Що свідчить про надприродну силу малого героя (Котигорошка)?
6)Скільки діб літала булава? Що ви можете сказати про це число? Які
ви ще знаєте магічні числа?
7)Які вислови, характерні для казок, знаходимо, коли описується прихід Котигорошка до змія, їхня зустріч?
8)Де та як відбувся бій героя-богатиря та змія?
9)Як подякували брати Котигорошкові за порятунок? Чи правильно
вони вчинили?
10) Що ви можете сказати про імена людей, яких зустрів Котигорошко
(Вернигора, Вернидуб, Крутивус)?
11)Чи є це свідченням їхньої надприродної сили та дивовижних якостей?
12)Що найчастіше використовується у казках, щоб передати розмову
двох осіб?
Зачитайте розмову Котигорошка та Вернигори. Це діалог?
13)Тричі приходив дідок до Котигорошкових друзів. З — це магічне число? Чому?
14)Чи тактовно повівся Котигорошко з дідусем?
15)Що ви можете сказати про поведінку дідуся? Це злотворець?
16)Чи живе дід у таких умовах, як більшість злотворців, що змальовуються у казках?
17)Кого зустрів герой-богатир у покоях? Чи часто у казках лиходії тримають у себе вродливих дівчат?
18)Знову, коли б'ються дід з Котигорошком, зустрічаємо вислів: «Битися чи миритися» Чи зустрічається цей вислів у інших казках?
19)Як повелися друзі героя-богатиря після того, як він переміг діда? Чи добре вони вчинили?
20)Хто допоміг врятуватися Котигорошкові зі скрутного становища?
Котигорошко знову робить добро, хоча його раніше зрадили друзі. Чому?
21)Чи розмовляють звірі в інших казках?
22)Що ще незвичайне описується, коли гриф долетів з отигорошком
до цього світу?
23)Врятувавшись, богатир-герой іде до палацу, де брати не можуть помиритися, хто одружиться з королівною, і каже: «Ви мене зрадили, —
мушу вас покарати. Та й покарав». Чи завжди у казках торжествує
справедливість, добро перемагає зло, а головний герой одружується
з вродливою дівчиною?
24)Яка тема цього твору?
25)Яка основна думка твору?
Баба-Яга. 360 років живу я на світі, усі казки вже прочитала. А ще хотілося б якусь новеньку почути!»
Лялькова вистава казки, складеної учнями
Жив собі дід та баба. Було у них дві дочки: Марійка та Оленка. Перша любила трудитися з ранку до вечора, а друга — у дзеркало дивитися. Одного разу наказали їм дід з бабою:
Дід. Підіть до лісу, назбирайте грибів!
Баба. Назбираєте грибів, то зробимо пирогів!
Пішли вони. Ідуть, аж бачать: пташечка літає над землею. Марійка. Що сталося?
Пташечка. Моє пташенятко випало з гніздечка, а лисиця поблизу бігає, може з'їсти його!
М а р і й ка (Оленці). Допоможемо?
О л е н ка. Та це ще на дерево лізти. Ні, не хочу!
Допомогла Марійка пташці.
Пташка. Дякую, я тобі ще в пригоді стану...
Пішли далі. Зустрічають їжачка, який нікуди не може піти, бо ніжка застрягла у пастці.
Марійка. Що сталося, їжаче?
Їжак. Ніжка моя у пастку потрапила. Не можу звільнитися.
Марійка (Оленці). Допоможемо?
Оленка. Та це ще нагинатися. Ні! Не хочу!
Допомогла Марійка їжачкові.
Їжак. Дякую, я тобі ще в пригоді стану...
Довго йшли вони чи ні, аж побачили зайчика, що тікає від лисички.
Зайчик. Допоможіть! Біжить за мною лисиця!
Марійка (Оленці). Допоможемо?
Олєнка. Це щось придумувати потрібно. Ні! Не хочу!
Сховала Марійка зайчика в корзинку. Прибігає лисичка.
Лисичку. Тут зайчик не пробігав? Марійка. Ні!
Зайчик. Дякую, я тобі ще в пригоді стану. Та й побіг.
Ідуть собі далі сестрички. Побачили галявину, де багато грибів. Почали збирати.
Марійка швидко збирає, а Оленка роздивляється. Аж раптом з'являється ведмідь.
Ведмідь. Хто тут мої гриби збирає? Зараз я вас з'їм.
Злякалися дівчатка, але тут невідомо звідки прилетіла пташечка, якій допомогла Марійка, почала його клювати. А сестрички тим часом почали утікати. А тут прибігає сердитий собака, якого вигнав з дому господар, хотів покусати їх.
Собака. Зараз я вас покусаю.
Але знову невідомо звідки з'явився зайчик, якого врятувала Марійка, собака кинувся за ним.
Сестрички, рятуючись від ведмедя та собаки, заблукали. Але допоміг дівчаткам знайти дорогу додому знайомий їжачок.
Марійка. Дякую тобі, їжаче.
Ідуть до хатинки.
Оленка. Дякую тобі, сестрице. Бачу, якщо ти комусь допоможеш, то і тебе не залишать у біді.
Учитель. Чи потрібно допомагати тим, хто цього потребує, тому, що тобі допоможуть? Чи це має бути тому, що комусь просто потрібна допомога? Усі ми повинні робити добро.
Конкурс на знання казок
Учні за малюнками або цитатами з казок відгадують назви творів. Конкурс на найкраще оформлену казку
Баба-Яга допомагає визначити найкраще оформлену казку. А найвдалішу казку, складену дітьми, визначать усі присутні після прослуховування цих творів.
IV. Підбиття підсумку уроку
V. Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної роботи з теми: «Світ фантазії, мудрості (міфи, легенди, перекази, народні казки)