Українська народна казка Кривенька качечка


Тема. Українська народна казка «Кривенька качечка»
Мета: поглиблювати знання учнів про чарівні казки; розвивати вміння ділити текст на частини за змістом, складати план твору; удосконалювати навички вибіркового читання; розвивати вміння свідомо переказувати зміст твору; учити об’єктивно оцінювати вчинки героїв; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення; виховувати шанобливе ставлення до інших людей та до чужого майна.
Обладнання: комп’ютер; проектор; аудіозапис казки; відеозапис казки; підручник (Савченко О. Я. Літературне читання. 3 клас); роздатковий матеріал; зошити, картинки, сюжетні малюнки.
Хід уроку
(слайд 1) 
І. Організація учнів до уроку (слайд 2)
Схилились голівки до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно.
Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.
ІІ. Удосконалення читацьких навичок.
Робота зі скоромовкою (слайд 3)
Казав казку – казочку, Приказку – приказочку Косарикам – косарям, Казкарикам – казкарям.
Гра «Плутаниця» (слайд 4)
Читання прислів’їв на одному видиху (слайд 5)
Яке частування – таке й дякування.
Без трудів не їстимеш пирогів.
Чия відвага, того й перемога.
- До яких казок підходять ці прислів’я ? («Лисиця та Журавель», «Колосок», «Кирило Кожум’яка».) (слайд 6)
Асоціативний кущ (слайд 7)
- Скажіть, які слова вам приходять на думку, коли чуєте слово казка.
(Казка: бабуся, дідусь, матуся, чари, фантастика, добро, зло, чарівність.)
- Доберіть спільнокореневі слова до слова казка. (Казковий, казкар, казочка)
Відгадай загадку (слайд 8)
В неї ноги — наче ласти,
Дзьоб плескатий, червонястий,
— Кря-кря-кря, — пливе по річці,
Їсть зерно, скубе травичку…
Ви вгадали цю босячку?
Хто це, діти? Звісно, … (качка)
- Що ви знаєте про качок?
(Качки є дикі і свійські) (слайд 9,10)
- Щови знаєте про диких?
(Дикі качки відлітають в теплі краї)
- Сьогодні у нас урок незвичайний, а казковий. З нами буде вчитися чарівна качечка, вона несе незвичайні яєчка, а вчені. На кожному з них написане завдання до нашого уроку. Виберемо перше яєчко і прочитаємо, що там написано. «Пограємо в гру «Згадай казку»
Гра «Згадай казку» (слайд 11)
Буква“Ка” казки складає,
А тому у вас питає:
Розкажіть, в яких казках
Є герої з букви “Ка”? (слайд 12)
- Назвіть героїв казок, у яких імена починаються на букву Ка.
(Котигорошко, Кирило Кожум’яка ,Колобок, Котик, Коцький, Качечка, Курочка, Коза, Козенята, Круть.)
- Зараз виберемо друге вчене яєчко і прочитаємо, яке завдання на ньому написане. «Пограємо в гру «Рими»
Гра «Рими» (слайд 13)
З’єднай слова рими.
Дочка - в’язочка
Змій - бочка
Казочка - ключі
Злива - слива
Вночі - смій
- Виберемо з гніздечка наступне третє вчене яєчко. Тут написано «Вікторина»
Вікторина «З якої казки пісенька?»
- У казках зустрічається приказок і прислів’їв, а також пісеньок. Відгадайте, з яких казок ці пісеньки. (слайд 14)
Я по засіку метений,Я із борошна спечений,—Я від баби втік,Я від діда втік,То й від тебе втечу! (Колобок)
Гуси-гуси, гусенята!
Візьміть мене на крилята
Та понесіть до батенька,
А в батенька їсти, й пити,
Ще й хороше походити! (Івасик Телесик)
Ой ви діточки, козеняточка,
Відімкніться, відчиніться!
Ваша матінка прийшла,
Молочка вам принесла. (Вовк та козенята)
Мій котику,мій братику!Несе мене лисаЗа кленові ліса,За крутії гори,За бистрії води.
Порятуй мене! (Котик та Півник) (слайд 15)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Давайте пригадаємо над якою темою ми працюємо на уроках читання?
(Усна народна творчість)
- Твір якого жанру читали? (Казка)
- Казка – це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини і тварини в ній уміють розмовляти і робити все те, що й люди. У казках трапляються незвичайні чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.
- Послухайте пісеньку ще з однієї казки:
Онде наша іва,
Онде наша діва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці.
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скиньте по пірячку,
Нехай летить з нами!
- Це пісенька з казки, в яку ми зараз вирушимо. А ви опісля скажете, чого вона вас навчила, над чим примусила задуматись.
- Виберемо з гніздечка наступне четверте вчене яєчко. Тут написано «Гра «Склади розсипанки» (слайд 16)
(Українська народна казка «Кривенька качечка») (слайд 17)
ІV. Ознайомлення з казкою
Слухання казки (аудіозапис казки «Кривенька качечка»)
Словникова робота (слайд 18)
- Щоб вам у казці все було зрозуміло, я ознайомлю вас з окремими словами, які будуть зустрічатися у казці. (Вчитель читає слова і пояснення їх.)
- Виберемо з гніздечка наступне п’яте вчене яєчко. «Причепи пір’їнку»
- На пір’їнці написані слова, а на дошці пояснення. Причепіть пір’їнку навпроти пояснення свого слова.
1. Веретенце - дерев’яний пристрій для ручного прядіння.
2. Починочок - пряжа намотана на веретено.
3. Кужілочка - частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
4. Іва-діва - звертання до дівчини.
5. Полинули - полетіли.
6. - шанувати.
7. Галочка - пестливе звертання до дівчини.
8. Коромисло - дерев’яна дугоподібна палиця для перенесення двох відер води.
- Молодці! З цим завданням ви справились. А зараз будемо читати казочку різними способами.
(слайд 19)
Фізкультхвилинка (слайд 20)
Читання казки(слайд 21)
а) Читання «Небо і земля»;
б) Читання «Луною»;
в) Читання «Ланцюжком»;
г) Читання «Мовчки».
V. Робота над казкою
- Качечка вже засумувала. Прочитаємо, яке завдання нам підготовлене на шостому вченому яєчку. Наступне завдання «Тестування». Із перелічених варіантів відповідей на запитання виберіть правильний і обведіть. Отже, перевіримо чи зрозуміли ви прочитану казку.
1. Тестування (слайд 22)
Дід з бабою пішли в ліс
а)по гриби; б)по дрова.
2. Чим дід з бабою обложили гніздечко?
а)травою; б)пір’ячком.
3. Чого дивувалися дід і баба?
а)що у них прибрана хата; б)що у качечки уже ніжка не крива.
4. Сховавшись за коморою дід і баба помітили
а)що багато людей у них господарюють; б)що дівчина йшла до криниці.
5. Дід і баба
а)спалили гніздечко; б)не зізналися, що усе бачили.
6. Дівчина
а)залишилася у стареньких; б)полетіла з табунчиком.
- Перевірка тестування (1.а; 2.б; 3.а; 4.б; 5.а; 6.б. )Неправильні результати виправіть олівцем. Виставте собі оцінки самі. Помилка – 10 балів, 2 помилки – 8 балів, 3 помилки – 6 балів, 4 помилки – 4 бали, 6 помилок – 2 бали. Підніміть руки у кого 10б, 8б, 6б, 4б,2б.
2. Складання плану (слайд 23)
- Наступне завдання сьомого яєчка це скласти план до казки. Підказкою нам будуть малюнки.
(Діти пропонують свої пункти плану, найкращі варіанти записуються на дошці.)
- Завдання восьмого яєчка «Гра « Прочитай речення про …»
3. Гра «Прочитай речення про ...» (слайд 24)
… те, що дід і баба були самотні.
… те, що дівчина була гарна.
… те, що зробили дід і баба з гніздечком.
… те, як дівчина знову перетворилася на качку.
Робота у зошиті (слайд 25)
1. Казка – це …
а) невеликий віршований твір повчального змісту;
б) народна оповідь про звичайні і незвичайні події та персонажів;
в) стислий опис предметів чи явищ, за якими їх треба впізнати, відгадати.
2.З’єднай стрілками слова та їх пояснення.
Починочок ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої
палички із загостреними кінцями.
Кужілочка пряжа, намотана веретено.
Веретенце зграя пташок.
Табунок на який намотують пряжу.
VІ. Узагальнення прочитаного
- Чому дід з бабою залишилися самі? Що у цій казці народ схвалює, а що – засуджує?
- Залишилося ще дев’яте завдання. З’єднай прислів’я. Прочитайте прислів’я, з’єднавши їх частини. (слайд 26)
Вік живи - а вір справам.
За добро вік учись.
Не вір словам, добром платять.
(Перегляд частинки мультфільму «Кривенька качечка»)
VІІ. Підсумок уроку
- Ось і останнє яєчко. «Продовж логічний ланцюжок» (слайд 27)
Перший, хто починає ланцюжок, називає будь-яке слово, другий додає слово і пояснює, як воно зв’язане з першим .
Наприклад: Баба Яга – мітла (щоб літати);
Колобок – вікно (щоб схолонути)
Лисичка – півник (щоб поїсти )
Котигорошко – булава (щоб боротися)
Рукавичка – мишка, жаба, зайчик,лисичка, вовчик, ведмідь (щоб зігрітися)
Телесик – човник, риба,срібне весельце (щоб рибалити)
Молодці! А тепер підведемо підсумок нашого уроку.
Яку казку ми з вами читали сьогодні?
Чому казку «Кривенька качечка» відносять до чарівних?
Що чарівного є в ній?
Назвіть головних героїв казки.
Чому баба з дідом спалили гніздечко?
VІІІ. Домашнє завдання (слайд 28)
- Качечка дуже рада,що ви справились із завданнями. Вона знову звертається до вас.
- Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Напишіть продовження до казки: - Що було б, як би дід з бабою не спалили гніздечка? Намалюйте ілюстрацію до казки. Завдання в зошиті №3,4,5 – закінчити вдома.

Література:
www.yrok.net.ua/load/...urokiv/...u_3...kazkakonspekt_uroku_kryvenka_kachechka.docx 
rozumaka.com/konspekt-uroku-na-temu-za-dobro-dobrom-platyat-krive
картинки до казки «Кривенька качечка»
https://www.youtube.com